logo_bassam

زهره مهرنوروزی-  اشتغال بیش از یک میلیون نفر (مستقیم و غیر مستقیم) در صنعت چوب و مبلمان کشور حاکی از جایگاه بسیار مهم آن در عرصه تولید و اشتغال کشور است. با این حال، موانعی مانند کمبود مواد اولیه، بکارگیری ماشین‌آلات فرسوده و عدم حمایت کافی دولت منجر به عدم استفاده بهینه این صنعت از ظرفیت‌های خود شده است، دراین سال ها افزایش بی سابقه قیمت چوب چالش تولید کنندگان صنعت مبلمان  کشور است که صدای آنان باید شنیده شود،  یک تولید کننده مبل در یکی از روستاهای تویسرکان گفت: افزایش بی سابقه قیمت چوب راش باعث تعطیلی برخی واحدهای تولید مبل در تویسرکان و روستاهای این شهرستان و مهاجرت صاحبان این صنایع به تهران شده است.

وی می گوید: به علت نوسانات قیمت ارز قیمت مواد اولیه بالا رفته است از طرفی بخاطرحفظ منابع جنگل حق برداشت چوب داخلی وجود ندارد و راهش وارد کردن چوب از خارج است، اما به علت افزایش نرخ ارز ما مجبور هستیم چوب را چند برابر قیمت قبل وارد کنیم ادامه این روند ما را از بازار رقابت جهانی خارج می کند.

این تولید کننده معتقد است ، بخش اعظمی از مردم در شهرستان تویسرکان در صنایعی مانند مبلمان فعالیت می کنند که در یک سال اخیر با افزایش قیمت ماده اولیه این صنعت یعنی چوب راش مواجه شده اند.

وی بیان داشت: قیمت هر مترمکعب چوب راش طی یک سال اخیر از 10 میلیون تومان به 25 میلیون تومان افزایش یافته است .

«قاسم نوده فراهانی» عضو اتحادیه دورودگران در نشست تخصصی نقش اتحادیه‌ها در رفع موانع تولید و صادرات، اظهار داشت: بسیاری از صنایع کوچک از جمله صنعت چوب و مبلمان در رشد و گسترش صادرات غیرنفتی تاثیرگذار بوده است و باید توجه کرد که صنعت چوب محدود به مبلمان نیست و شامل بسیاری از کالاهای دیگر نیز می‌شود.

وی تصریح‌کرد: به دلیل محدودیت‌های تحریم و مشکلات متعدد دیگر توسعه این صنایع با چالش‌هایی روبه‌رو است و این شرایط موجب شده تا از ظرفیت‌های تولید در صنعت مبلمان به درستی استفاده نشود. رییس اتاق اصناف تهران با بیان اینکه برخی مشکلات در واردات مواد اولیه، سبب شده تولید در این بخش از رونق کافی برخوردار نباشد.

«علی رسول زاده»، نایب رئیس اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران، در گفت‌وگوی ویژه خبری، اظهار کرد: بیش از ۳۰ درصد شرکت‌های فعال در صنعت مبلمان در شش ماه گذشته زمین گیر شدند و بیشتر واحدهای تولیدی باقیمانده هم تنها با حدود ۳۰ درصد ظرفیت در حال کار هستند. این در حالی است که این صنعت بیش از ۹ درصد تولید و ۹ درصد اشتغال کشور را به خود اختصاص داده است، اما به اندازه تأثیرگذاری اش در اشتغال دیده نمی‌شود.

«حسین مرادی»  از تولیدکنندگان مبل می گوید: چیزی که صنعت چوب را زمین گیر کرده است دلالان چوب هستند که با سوء استفاده از فرصت در خارج از ایران چوب ها را خریده و با چد برابر قیمت به تولیدکنندگان وطنی می فروشند.

وی می افزاید: متاسفانه به این روال باشد صنعت چوب قم  نمی تواند ادامه حیات دهد و باید دولت و مجلس دراین زمینه ورود کرده و مانع ازاین ظلم شوند.

ناگفته های رئیس اتحادیه چوب

«یاسرمعماریان» رئیس اتحادیه درودگران قم، که بیش از 30سال است که در این صنعت فعال است از وجود 3 هزار واحد صنفی در قم خبر داد و افزود: بیش از 800نفر نیز در بخش توزیع و خدمات فعالیت می‌کنند.

وی گفت: راه‌اندازی شهرک صنعتی چوب، طرحی و ثبت ملی کالاهای بومی به جهت جلوگیری از کپی رایت، اقدام به درجه‌بندی تولید و فروش صنایع چوب از جمله فعالیت‌های این صنف در قم بوده است، اما صنعتگران به دلایلی از شهرک ثامن الائمه استقبال نمی کنند وهمچنین مشکلی وجود دارد این است دورود گران قم معتقد هستند انتقال به شهرک به زیان ماست چرا که شهرک چوب قم شرایط شهرک های صنعتی را ندارد باید در قالب دفاتر شرکت فعالیت کنند که دراین صورت باید ارزش افزوده بپردازند که میزان پرداختی ارزش افزوده بیش ازمیزان مالیات است.

رئیس اتحادیه درودگران قم به اشتغال‌زایی حداقل 12 هزار نفری صنعت چوب قم اشاره کرد و گفت: از آنجایی که صنایع چوب گسترده و پر کاربرد است اشتغال‌زایی غیر مستقیم بسیاری پیرامون این صنعت ایجاد شده است اما متاسفانه وقتی فرصت برگزاری نمایشگاه می شود 80درصد افراد شرکت کننده در غیر بومی هستند که برای ما جای سوال است چرا این فرصت را نباید در اختیار تولید کنند بومی قرار دهند.

معماریان با بیان اینکه هم اکنون در صنعت چوب استان مسئله‌ای که واحدها را به تعطیلی کشانده کمبود وگرانی چوب مورد نیازها واحدها است تصریح کرد: مشکل تهیه مواد اولیه چوب بسیار جدی است که واردات آن با ارز آزاد صورت می گیرد واگر حمایتی صورت نگیرد بی شک صنعت چوب قم جایگاه کشوری خود را از دست خواهد داد هم اکنون بخشی از واحدهای چوب بخاطر نداشتن توان وارد کردن چوب تعطیل شده‌اند.

رئیس اتحادیه درودگران قم که از عدم توجه به تولید کنندگان بومی آزرده خاطر است و افزود: متاسفانه مشکل دیگری که صنعت چوب قم را به تعطیلی کشانده نقش پررنگ دلالان در این صنعت است که توان تولیدکنندگان را کاسته است.

وی با بیان اینکه در قم چیزی حدود 90هزار نفرمعیشت آنان مستقیم و غیر مستقیم به این صنعت وابسته است گفت: امیدوارم در این زمینه بخش دولتی تمهیداتی بیندیشند تا این مشکل موجود برطرف شود چرا که اکثر واحدها به خاطر نبود چوب و گرانی این کالای وارداتی در آستانه تعطیلی هستند و ذخیره بسیاری از واحدها رو به اتمام است و نمی دانیم دراین شرایط وضعیت صنعت چوب به کجا خواهد انجامید.

معماریان تصریح کرد: «چوب راش گرجستان »یکی از بهترین چوب های مناسب و پرکاربرد است که درحال حاضر با «ارز آزاد وارد می شود» که «چند برابر قیمت سال گذشته است» و وارد کردن با این قیمت به صرف تولید کننده نیست مگر اینکه حمایتی صورت بگیرد در غیر این صورت حیات صنعت چوب استان قم دچار مشکل می‎شود و به طور حتم واحدها تعطیل خواهند شد.

نبود تبلیغات محیطی

«محسن امینی»  از دیگر تولیدکنندگان صنعت چوب قم می‌گوید: قم از نظر کیفیت تولیدات حرف اول را می زند اما تبلیغات محیطی درباره این ظرفیت قم وجود ندارد برای نمونه شهرکوچکی مانند ملایر با برنامه ریزی خوبی که روی این صنعت شده هم اکنون به عنوان شهر چوب ایران شناخته شده، ولی درشهر ما بی مهری تا جایی هست که حتی فرصت ایجاد نمایشگاه در قم به ماداده نمی شود.

وی با بیان اینکه صنایع چوب قم نیاز به تجهیز دارند تصریح می‌کند: به علت نبود دستگاه خشک کن چوب کارها پس از رنگ ترک می برند و باعث پایین امدن کیفیت محصولات می‌شود.

چالش بهره بانکی بالا

تولید کننده صنعت چوب قم، از بهره بالای بانک ها گلایه می کند و می‌افزاید: برای تجهیز وسایل پیشرفته نیازمند تسهیلات بانکی هستیم، ولی با توجه به وضعیت بازار تولید کننده نمی‌تواند شرایطی را که بانک برای پرداخت وام بانکی لحاظ کرده رعایت کند.

وی ناتوانی دراستفاده از ظرفیت‌های صنعت چوب، ضعف درایجاد ارتباطات داخلی و خارجی، ضعف درکارگروهی و سرمایه‌گذاری مشترک، نبود برندینگ مستقل، عملکرد سنتی در تولید و توزیع و بسته‌بندی نامناسب را از جمله مهم‌ترین مشکلات صنایع چوب استان قم دانست.

این تولید کننده با انتقاد از نبود مطالعه در ایجاد بازار مناسب و ایجاد بازارهای جدید ادامه داد: ضرورت ایجاد بانک اطلاعاتی جامع از اساتید برجسته و صنعتگران برجسته حوزه صنایع چوب به شدت احساس می‌شود.

عدم ایجاد فرصت نمایشگاه به تولیدات قم

«فرخی نیا» یکی دیگر از فعلان این عرصه می‌گوید: متاسفانه در عمل چندان که باید از تولیدات صنایع ما حمایت نمی کنند برای مثال اینکه نمایشگاه دائمی قم برای ما یک فرصت محسوب می‌شود ولی به تولیدات استان اختصاص داده نمی شود بلکه به صنایع دستی شهرهایی دیگری وا گذار می شود نمونه آن را سال 96 شاهد بودیم که در نمایشگاه تولیدات تهران به نمایش گذاشته شد ادامه این روند فعالان این عرصه را دلسرد می کند درحالی که صفر تا صد تولید صنایع مبلمان درقم انجام می‌شود، ولی فرصتی برای عرضه نیست.

وی در ادامه از دیگر مشکلات را نبود دستگاه های پیشرفته می داند و می افزاید : برای نمونه به علت نبود دستگاه ای خشک کن چوب کارها بعد از رنگ ترک برمی دارد که این باعث پایین آمدن کیفیت کار می‌شود وهمچنین دستگاه cnc پیشرفته که به تولید انبوه و کیفیت کار کمک می کند لازم داریم ولی واحدها توان خرید این دستگاه را ندارند تا بتوانند تولیدات خود را رونق دهند برای این منظور حما یتی صورت بگیرد.

«رضا شایسته» یکی دیگر از فعلان صنعت چوب قم ناتوانی در استفاده از ظرفیت‌های صنعت چوب، ضعف در ایجاد ارتباطات داخلی و خارجی، ضعف در کار گروهی و سرمایه‌گذاری مشترک، نبود برندینگ مستقل، عملکرد سنتی در تولید و توزیع و بسته‌بندی نامناسب را از جمله مهم‌ترین مشکلات صنایع چوب استان قم دانست.

این فعال صنعت چوب قم با انتقاد از نبود مطالعه درایجاد بازار خارج و داخل تصریح کرد: ضرورت ایجاد بانک اطلاعاتی جامع از اساتید برجسته و صنعتگران برجسته حوزه صنایع چوب به شدت احساس می‌شود.

ابراهیم مهرنوروزی مسیول نمایشگاه مبلمان برلیان می گوید: متاسفانه صنعت چوب در کشور ما حامی ندارد کشور ترکیه در برابر صنعت مبلمان قم و ایران حرفی برای گفتن ندارد، ولی بازار عراق و سوریه را اشباه کرده اند.

عدم توجه مدیران به صنعت چوب

«حاجی محمدی» یکی دیگر از پیشکسوتان حوزه صنایع چوب با تأکید بر اینکه این صنف می‌تواند یکی از پردرآمدترین صنایع استان باشد، گفت: متأسفانه سهم تولیدکنندگان صنایع چوبی در قم بسیار ناچیز است علت اصلی آن هم عدم توجه مدیران به این بخش مهم است.

وی با انتقاد از وجود برخی از قوانین دست و پاگیر در حوزه تولید و توزیع گفت: صنعت چوب از وجود یک آیین‌نامه و دستورالعمل جامع و منسجم برای جلب حمایت و رفع مشکلات مختلف خود بی بهره است.

این درودگر با تجربه ریشه بسیاری از مشکلات صنف چوب در قم را فقر اطلاعاتی و نبود آموزش‌های مناسب دانست و گفت: در حال حاضر برای ایجاد یک واحد صنفی در تولید و توزیع به پشت سر گذاشتن چندین مرحله برای دست ‌یابی به پروانه کسب نیاز دارد.

وی وجود کارشناسی‌های نادرست در حوزه مالیات موجب علی الراس شدن مالیات‌های تولیدکنندگان عنوان کرد و افزود: متأسفانه ممیزهای اداره مالیات به دلیل فقر اطلاعاتی اکثر دست اندرکاران صنف چوب آنها را با مالیات‌های سنگین جریمه می‌کنند.

همانگونه که از گفته فعالان این صنعت بر می آید صنعت چوب نیازمند حمایت است در گفتگوهایی که با درودگران داشتیم غالب معتقد بودند با وجود گرانی مواد اولیه به سود تولید کنندگان نیست  که در این صنعت بمانند به خوبی پیداست آنچه که این صنعت را زمین گیر کرده است دلالان هستند که مانند آتش به جان این صنعت افتاده اند و باعث بی رمقی و کم فروغی این صنعت شده اند.

منبع : روزنامه شاخه سبز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =