logo_bassam
محمد عباسی معاون وزیر کشور

معاون اجتماعی وزیر کشور گفت: آسیب‌های اجتماعی به سرعت درحال تکثیر هستند و امروز شرایط خطرناکی را درجامعه ایجاد کرده‌اند.

به گزارش بسام نیوزمحمد عباسی در کارگروه تخصصی اجتماعی فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده استان که در سالن کرامت استانداری قم برگزار شد، ضمن تسلیت به مناسبت فرارسیدن ایام محرم، اظهار کرد: تکلیف و شرح وظایف تمام دستگاه‌های حاکمیتی روشن است و در این جلسات پرداختن به گزارش عملکرد، ضرورتی ندارد.

وی با اشاره به اینکه این جلسات به منظور طرح مباحث فوریتی برگزار می‌شود، عنوان کرد: هدف ما این است که اجتماعی از مدیران دستگاه‌ها را جمع کرده و اولویت‌ها مطرح شود تا تقسیم وظایف در راستای آن‌ها انجام شود.

معاون اجتماعی وزیر کشور با بیان اینکه دشمن از ابتدای پیروزی انقلاب، توطعه‌های متعددی داشته است، مطرح کرد: نخستین توطعه دشمن جنگ تحمیلی بود که با ایستادگی و همدلی همه جانبه ملت، به نتیجه نرسید.

وی یادآور شد: در ادامه دشمن مطابق روز، شرایط و ویژگی‌های افراد عمل کرد و در چندسال اخیر شاهد اتفاقات خطرناک در حوزه آسیب‌های فرهنگی در کشور بودیم.

عباسی با تاکید بر اینکه متاسفانه این آسیب‌ها به سرعت درحال افزایش هستند، خاطرنشان کرد: علت‌های مختلفی ازجمله اینترنت، فضای مجازی، شبکه‌های اجتماعی، روحیات روانی، شخصیت انسان‌ها و عارضه‌های اجتماعی مانند بیکاری و فقر را می‌توان برای این آسیب‌های اجتماعی متذکر شد.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری از آسیب‌های اجتماعی به عنوان بزرگ‌ترین خطر و تهدید نظام یاد کرده است، تصریح کرد: همچنین ایشان به عنوان راه‌کار فرموده‌اند که در این حوزه نیازمند کار تحولی، جهادی، فوق العاده، همه جانبه و تلاش مضاعف هستیم.

معاون اجتماعی وزیر کشور با اشاره به اینکه ممکن است هنوز این خطر توسط برخی جدی گرفته نشده باشد، یادآور شد: این آسیب‌های اجتماعی کسالت ایجاد می‌کنند و توسط نهادهای حکومتی نیز بسیاری از آمارها را کتمان می‌شود.

وی افزود: این آمارها باید در میان مسئولین مطرح شود تا بتوان برنامه‌ریزی برای جلوگیری از آن‌ها صورت بگیرد ولی دانستن آن‌ها توسط مردم جز ایجاد نگرانی نتیجه‌ای نخواهد داشت.

عباسی با بیان اینکه در این جلسات باید برنامه مناسب در راستای مقابله با این آسیب‌ها ارائه شود، اضافه کرد: آسیب‌های اجتماعی باید در ابتدا به طور دقیق علت‌یابی شده و سپس راه درمان آن مشخص و تقسیم وظایف انجام شود.

تعداد بالای اتباع و سکونت‌های حاشیه‌ای اصلی‌ترین چالش‌های قم هستند

معاون سیاسی،امنیتی و اجتماعی استانداری قم از تعداد بالای اتباع خارجی و سکونت‌های حاشیه‌ای در قم به عنوان اصلی‌ترین چالش‌های استان یاد کرد.

احمد حاجی‌زاده در کارگروه تخصصی اجتماعی فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده که با حضور معاون اجتماعی وزیر کشور در سالن کرامت استانداری قم برگزار شد، با اشاره به اینکه سالانه 20 میلیون زائر وارد قم می شوند، اظهار کرد: در ماه محرم نیز برگزاری پر تعداد هیئت‌های مذهبی در این شهر ازجمله ویژگی‌های خاص استان قم است.

وی با بیان اینکه حدود 250 هزار اتباع ثبت شده در استان قم داریم، مطرح کرد: همچنین سکونت‌های حاشیه‌ای در قم، ازجمله چالش‌ها و مشکلات استان هستند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری قم ادامه داد: جوان، خانواده، فضای مجازی، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و … ازجمله اصلی‌ترین مباحث کارگروه تخصصی اجتماعی فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده است.

راه‌اندازی کلینیک خانواده در سطح محلات قم

سرپرست دفتر امور زنان و خانواده استانداری قم از تلاش برای راه‌اندازی کلینیک خانواده در سطح محلات قم خبر داد.

زینب عبداللهی در کارگروه تخصصی اجتماعی فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده که با حضور معاون اجتماعی وزیر کشور در سالن کرامت استانداری قم برگزار شد، اظهار کرد: مسائل حوزه بانوان در سطح استان را احصا شده و با برنامه‌ریزی مناسب به دنبال برطرف کردن آن‌ها هستیم.

وی با اشاره به اینکه در این بررسی‌ها هفت مسئله شناسایی‌شده که بر اساس آن هفت کارگروه را تشکیل دادیم، عنوان کرد: بحث جمعیت یکی از مسائل بانوان است که با وجود 11 تشکل مردمی فعال در حوزه جمعیت در قم، خوشبختانه ظرفیت مطلوبی فراهم‌شده است.

سرپرست دفتر امور زنان و خانواده استانداری قم ادامه داد: از این ظرفیت استفاده کرده و نقشه راهبردی مسائل جمعیتی که دغدغه مقام معظم رهبری نیز بوده را در دستور کار ویژه قرار داده‌ایم.

وی از تشکیل ستاد جمعیت در سطح استان به ریاست استاندار قم یاد کرد و گفت: ستاد جمعیت متشکل از 25 دستگاه است که هر کدام از آن‌ها متناسب با قانون جوانی جمعیت وظیفه‌های متعددی دارند.

عبداللهی با بیان اینکه در این راستا همایش ملی جمعیت با حضور هزار و 200 نفر از کنشگران فعال در این عرصه را برگزار کردیم، مطرح کرد: در ایام پیش از آغاز ماه محرم، نیز دوره آموزشی تخصصی جمعیت ویژه مبلغین برگزار شد.

وی با اشاره به اینکه یکی از وظایف گفتمان‌سازی در سطح جامعه است، خاطرنشان کرد: بحث کسب‌وکار پایدار برای بانوان از دیگر مسائل مهم قم است که به‌صورت پراکنده بانوان فعالی در قم هستند که گام‌هایی را در عرصه تولید برداشته‌اند.

سرپرست دفتر امور زنان و خانواده استانداری قم اضافه کرد: برنامه‌های مناسب به‌منظور ساماندهی ظرفیت‌ها و تدوین چشم‌انداز آینده برای این فعالین اقتصادی را نیز داریم.

وی با بیان اینکه همچنین کارگروه تحکیم بنیان خانواده را با استفاده از تشکل‌های مردمی راه‌اندازی کرده‌ایم، تصریح کرد: به دنبال راه‌اندازی کلینیک خانواده در سطح محلات قم هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 2 =