logo_bassam

 زهره مهرنوروزی – قم جزو مهم‌ترین شهرهای مذهبی برای شیعیان به حساب می‌آید. وجود حرم مطهر حضرت معصومه و مسجد جمکران باعث شده تا شهر قم به مرکز تشیع تبدیل شود. به همین خاطر بسیاری از گردشگران نیز فقط برچسب شهری مذهبی را روی قم می‌زنند و از جاهای دیدنی قم و اطرافش غافل می‌مانند. 16مهرماه مصادف است با روز  روستاها، قم روستاهای تاریخی و زییایی دارد که بسیاردیدنی وجذاب است. از بین ده ها آبادی دارای ظرفیت گردشگری به چند روستا پرداخته ایم که می خوانید:

روستای جمیزقان قم

جمیزقان نام روستایی کوچک است که در فاصله 2کیلومتری دهستان قاهان قرار دارد در فاصله 2کیلومتری این روستا، دهستانی کوچک و زیبا با نام جمیزقان وجود دارد. این روستا به‌صورت دائمی 18 خانوار جمعیت دارد. البته در فصل تابستان جمعیت آن افزایش می‌یابد و در فصل زمستان نیز جمعیت آن به حداقل می‌رسد. در روستای جمیزقان می‌توانید شاهد باغات پربار بیدمشک، گردو، توت و انار باشید. فضای داخلی روستا بسیار سرسبز است و هوایی نسبتاً کوهستانی دارد. از میان روستا رودی زیبا عبور می‌کند که بازدید از آن حالتان را خوش می‌کند. دشت‌ها وسیع‌، مناظر کوهستانی و باغات پربار در این روستا انتظارتان را می‌کشند.

آدرس: 81کیلومتری شهر قم، 30کیلومتری جاده ساوه – سلفچگان، 2کیلومتری قاهان، روستای جمیزقان

روستای فردو قم

در فاصله 47کیلومتری جنوب قم، روستایی با نام روستای فردو جا خوش کرده است. واژه فردو را از واژه «فردوس» یا همان بهشت گرفته‌اند. پس می‌توانید انتظار مناظری تماشایی و بهشتی را از روستای فردو داشته باشید. روستای فردو جزو مناطق ییلاقی و مهم‌ترین جاذبه های گردشگری اطراف قم محسوب می‌شود. این روستا حدود 2هزار متر از سطح دریا ارتفاع دارد و جزو مناطق کوهستانی به حساب می‌آید. در فصل زمستان هوای روستا بسیار سرد می‌شود و مردم محلی نیز حتی خانه‌های خود را ترک می‌کنند. در فصل تابستان می‌توانید از نسیم خنک هوا لذت ببرید و شاهد باغات میوه پربار و رنگارنگ باشید. عبور رود خروشان از میان این روستا، آن را به یکی از زیباترین جاهای دیدنی اطراف قم تبدیل کرده است.

آدرس: استان قم، 47کیلومتری جنوب قم

روستای کاسوا

مناطق ییلاقی و زیبای قم فقط محدود به چند روستایی که در بخش‌های قبلی معرفی کردیم نمی‌شوند. در بخش دامنه‌های غربی قم می‌توانید شاهد روستایی زیبا با آب‌وهوای خنک و مناظر کوهستانی زیبا باشید. این روستا، کاسوا نام دارد و جزو زیباترین جاذبه های دیدنی اطراف قم به حساب می‌آید. در این روستا معمولاً 150 نفر مشغول زندگی هستند. البته در فصل زمستان جمعیت این روستا به‌دلیل سرمای هوا کاهش پیدا می‌کند. برای دسترسی به روستای کاسوا باید خودتان را به 60کیلومتری مرکز شهر قم برسانید. روستای کاسو روستایی کوچکی است؛ اما مردمانی مهمان‌نواز و خون‌گرم دارد. پس در فصل تابستان می‌توانید در خانه‌های روستایی اقامت کنید و تجربه‌ای منحصر‌به‌فرد داشته باشید.

آدرس: استان قم، بخش خلجستان، روستای کاسوا

روستای نویس قم

روستای نویس جزو قدیمی‌ترین جاذبه های دیدنی اطراف قم محسوب می‌شود. این روستا آب‌وهوای بسیار مناسب و خاک حاصلخیز دارد. به همین خاطر از صدها سال پیش تا به امروز مردم در این روستا مشغول زندگی هستند. این روستا در فاصله 88کیلومتری قم و 7کیلومتری روستای قاهان قرار دارد. روستای نویس حدود 181هزار مترمربع وسعت دارد و جزو زیباترین روستاهای قم به حساب می‌آید. ارتفاع روستای نویس از سطح دریا به حدود 1700 متر می‌رسد. پس می‌توان آن را در زمره روستاهای نیمه کوهستانی قم قرار دارد. وجود 15 رشته قنات باعث شده تا باغات میوه این روستا همواره پربار باشند. در فصل تابستان اکثر باغات میوه به بار می‌نشینند و مناظر روستای نویس را دوچندان زیبا می‌کند. در حال حاضر حدود 140خانوار در این روستا مشغول زندگی هستند که در فصل زمستان تعداد آن‌ها کاهش پیدا می‌کند. بهار و تابستان بهترین زمان بازدید از این روستا محسوب می‌شود.

آدرس: استان قم، 88کیلومتری قم و 7کیلومتری روستای قاهان

روستای وشنوه قم

روستای وشنوه در فاصله 60کیلومتری قم و بخش کهک قرار دارد. این روستا را به 4 غار عجیب و بسیار زیبا می‌شناسند. آب‌وهوای این روستا با سایر بخش‌های قم تفاوت بسیاری دارد. میانگین بارش در روستای وشنوه بین 125 تا 215 میلی‌متر متغیر است و میانگین دمای آن به حدود 18 درجه سانتی‌گراد می‌رسد. بسیاری از افراد تابستان را برای بازدید از روستای وشنوه انتخاب می‌کنند؛ اما این تا زمانی است که پاییز وشنوه را ندیده باشید. در فصل پاییز، روستای وشنوه به هزار رنگ در می‌آید. اگر می‌توانید کمی سرما را به جان بخرید، حداقل یک بار در فصل پاییز از این روستای زیبا دیدن کنید. در ضمن اگر اهل ورزش و غارنوردی هستید نیز می‌توانید سری به غار اصلی وشنوه بزنید. بر اساس اسناد تاریخی، حدود ۳هزار و ۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، گروهی از انسان‌ها در این غار زندگی می‌کردند.

آدرس: استان قم، ۶۰کیلومتری قم، بخش کهک، روستای وشنوه

کاروانسرای پاسنگان قم

قدمت استان قم به صدها سال پیش بازمی‌گردد. در بین جاهای دیدنی اطراف قم آثار تاریخی بسیار به چشم می‌خورد. کاروانسرای پاسنگان جزو معروف‌ترین جاذبه های گردشگری اطراف قم به حساب می‌آید. در مسیر قم به کاشان و 20کیلومتری شهر قم، بنایی تاریخی و قدیمی به چشمتان خواهد خورد. اگر اهل ماجراجویی باشید، یک نیش ترمز می‌زنید و خودتان را به این بنای قدیمی می‌رسانید. این بنای تاریخی که بدون هیچ‌گونه نظارت و رسیدگی رها شده است، جزو آثار ملی ایران به حساب می‌آید. کاروان‌سرای پاسنگان حدود ۲هزار و ۵۰۰مترمربع وسعت دارد و یادگاری از دوران صفویه و حکومت شاه‌عباس بزرگ است. بد نیست بدانید که حتی در دوران قاجار نیز از این کاروان‌سرا استفاده می‌کردند. این کاروان‌سرا شامل بخش‌های مختلفی از قبیل اتاق‌های استراحت، محل استراحت حیوانات، آب‌انبار و انبار آذوقه می‌شود.

آدرس: استان قم، قم، کیلومتر ۲۰ جاده قدیم قم – کاشان، زنبورک

کاروانسرای دیرگچین قم

کاروانسرای دیرگچین از دیگر جاهای دیدنی اطراف قم محسوب می‌شود که ارزش دیدن دارد. قدمت این کاروانسرا به قرن 3 تا 7 میلادی بازمی‌گردد. البته برخی مورخان و باستان‎‌شناسان آن را به قرن 11و 12 میلادی یا 16 و 17 میلادی نیز نسبت می‌دهند. در هر صورت باید گفت که کاروان‌سرای دیرگچین جزو قدیمی‌ترین کاروان‌سراهای ایران است که در لیست برترین جاهای دیدنی اطراف قم محسوب می‌شود. با وجود قدمت تاریخی بسیار این کاروان‌سرا، بخش‌هایی از آن هنوز هم سالم باقی مانده است. البته باید بدانید که متخصص آن را به‌صورت کامل بازسازی کرده‌اند. بازدید از کاروان‌سرای دیرگچین شما را به تاریخ هزاران‌ساله ایران خواهد برد. این بنا آن‌قدر اهمیت دارد که بسیاری افراد فقط برای دیدن آن اقدام به خرید بلیط اتوبوس قم می‌کنند و خودشان را به کاروان‌سرا می‌رسانند.

آدرس: استان قم، قم، کیلومتر ۷۰ اتوبان قم – گرمسار، روستای علی‌آباد

کاروان‌سرای سنگی محمدآباد قم

در فاصله 48کیلومتری شمال‌شرق قم و در نزدیکی روستای محمدآباد کاج واقع در منطقه قمرود، کاروانسرای قدیمی با نام کاروانسرای سنگی محمدآباد وجود دارد. این کاروان‌سرا حدود 12هزار مترمربع وسعت دارد و جزو بزرگ‌ترین کاروان‌سراهای ایران است. جالب اینجاست که معماری این کاروان‌سرا می‌توان برگرفته از معماری زیبای تخت‌جمشید دانست. این کاروان‌سرای تاریخی در فهرست آثار ملی ایران نیز قرار دارد. بخش‌های از کاروان‌سرای سنگی محمدآباد را بازسازی کرده‌اند؛ اما به هر صورت انسان نمی‌تواند روند زوال تاریخ را متوقف کند. به همین خاطر بخش‌های بسیاری از این کاروان‌سرا آسیب‌دیده و از بین رفته است؛ اما با این حال بازدید از این کاروان‌سرا بسیار هیجان‌انگیز و جذاب خواهد بود و به فراموش‌نشدنی‌ترین بخش سفرتان تبدیل می‌شود.

آدرس: استان قم، 48کیلومتری شمال‌شرق قم، منطقه قمرود، روستای محمدآباد کاج

کاروان‌سرای منظریه قم

کاروانسرای منظریه جزو سالم‌ترین کاروانسراهای استان قم به حساب می‌آید. قدمت این کاروانسرا به دوران قاجار بازمی‌گردد. بر اساس اسناد تاریخی، کاروان‌سرای منظریه در دوران قاجار جزو مهم‌ترین کاروان‌سراهای منطقه بوده است. این کاروانسرا در حدفاصل بین کویر و دریاچه نمک قرار دارد. در این کاروان‌سرا 60 حجره تعبیه شده است که دور حیاط اصلی واقع شده‌اند. در ساخت کاروان‌سرای منظریه قم از کاشی، ملات گچ و لاشه سنگ استفاده کرده‌اند. این کاروان‌سرا جزو مهم‌ترین جاهای دیدنی اطراف قم محسوب می‌شود و نام آن نیز در فهرست آثار ملی ایران به چشم می‌خورد.

آدرس: استان قم، شهرستان قم، بخش مرکزی، داخل پادگان منظریه

کوه خضر نبی قم

کوه خضر نبی را می‌توان در زمره معروف‌ترین جاهای دیدنی اطراف قم دانست. این کوه در 6کیلومتری جنوب قم و نزدیکی شهرک ایثار واقع شده است. از نظر زمین‌شناسی، قدمت این کوه به حدود 3هزار سال پیش بازمی‌گردد. در دل این کوه غاری وجود دارد که مردم محلی بر این باور هستند که خضر نبی در آن به عبادت می‌پرداخته است. این غار را امروزه به مسجدی کوچک تبدیل کرده‌اند و زائران در آن نماز مستحب می‌خوانند و بر این باور هستند نماز در این مسجد ثواب بسیاری دارد. ارتفاع کوه خضر نبی حدود هزار متر بالاتر از سطح دریاست. همچنین باید بدانید که هیچ مسیر میان‌بر برای دسترسی به بخش بالایی کوه وجود ندارد. پس باید به دل کوه بزنید و پیاده مسیر را تا بالا بروید. پس خودتان را برای پیاده‌روی طولانی و سخت آماده کنید. از جنبه مذهبی این کوه که بگذریم، زمانی که به بخش بالایی آن برسید، شاهد نمایی تماشایی و زیبا از شهر قم خواهید بود که واقعاً ارزش این پیاده‌روی سخت را دارد.

آدرس: استان قم، ۶کیلومتری مرکز شهرستان قم به سمت جنوب، در نزدیکی شهرک ایثار

کویر غدیر اسب قم

کویر غدیر اسب جزو جاهای دیدنی اطراف قم است که در مرز بین استان قم و استان اصفهان قرار دارد. این کویر در 42کیلومتری جنوب‌شرق قم و 48کیلومتری شمال کاشان واقع شده است. کویر غدیر اسب را باید در زمره کویرهای نمک سه‌گانه کویر مسیله قرار داد. سه نمکزار کویر مسیله شامل دریاچه نمک مسیله، حوض سلطان و تالاب غدیر اسب می‌شوند. کویر غدیر اسب از نظر وسعت از دو کویر دیگر به‌مراتب کوچک‌تر است؛ اما زیبایی بسیار دارد. این کویر جزو کویرهای بکر قم به حساب می‌آید. شاید کمتر کسی این کویر را بشناسید. پس می‌توانید آرامش را به معنای واقعی در کویر غدیر اسب قم تجربه کنید.

آدرس: استان قم، 42کیلومتری جنوب‌شرق شهرستان قم

محوطه باستانی قلی درویش قم

شاید برایتان جالب باشد بدانید که استان قم جزو قدیمی‌ترین نقاط تاریخی زمین از نظر علم زمین‌شناسی محسوب می‌شود. همچنین قدیمی‌ترین تمدن‌ها نیز در همین منطقه شکل گرفته بودند. محوطه باستانی قلی درویش قم را می‌توان شاهدی بر این موضوع دانست. قدمت محوطه تاریخی قلی درویش قم به هزار دوم پیش از میلاد مسیح، یعنی حدود 4هزار سال پیش بازمی‌گردد. در این منطقه آثار تاریخی متعدد یافت کرده‌اند که بر وجود تمدن در این منطقه دلالت دارند. پس می‌توان گفت که یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های بشری در همین منطقه شکل گرفته بوده است. محوطه باستانی قلی درویش جزو آثار مهم ملی ایران است و حتماً باید سری به آن بزنید.

آدرس: استان قم، کیلومتر یک جاده قم – کاشان، ورودی جمکران، مجاور سازه‌ای منسوب به امامزاده جعفر

منطقه شکار ممنوع کهک قم

منطقه کهک جزو زیباترین مناطق کوهستانی قم محسوب می‌شود. منطقه شکار ممنوع کهک نیز جزو جاذبه های گردشگری اطراف قم است که حتماً باید سری به آن بزنید. از نظر اقلیم، منطقه شکار ممنوع کهک جزو مناطق معتدل و خشک به حساب می‌آید. این منطقه به ارتفاعات مشرف است و از یک سمت به دره زیدان ختم می‌شود. منطقه کار ممنوع کهک حدود 33هزار هکتار وسعت دارد و جان‌پناهی برای 200 گونه حیوانی و صدها گونه جانوری به حساب می‌آید. در این منطقه می‌توانید شاهید حضور انواع حیوانات همانند میش، قوچ، بز، کل، پلنگ، گربه پالاس، گرگ، شغال و انواع خزندگان یا جوندگان باشید.

منطقه ییلاقی خلجستان از دیگر مهم‌ترین جاذبه های گردشگری اطراف قم محسوب می‌شود. این منطقه در فاصله 65کیلومتری غرب قم جا خوش کرده است و جزو مهم‌ترین جاهای دیدنی اطراف قم به حساب می‌آید. احداث مجتمع‌های توریستی و تفریحی مختلف همانند دهکده تفریحی صبا باعث شده تا همه‌ساله گردشگران بسیاری برای تفریح و طبیعت‌گردی عازم خلجستان شوند. در این منطقه می‌توانید از انواع امکانات رفاهی و خدماتی بهره‌مند شوید. در صورتی که قصد بازدید از این منطقه ییلاقی را دارید، بهتر است فصل تابستان را انتخاب نمایید. در فصل پاییز و زمستان هوا به‌شدت سرد است و در فصل بهار خلجستان بسیار شلوغ می‌شود.

روستاهایی ییلاقی استان قم از جاذبه های گردشگری این استان کویری هستند که به دلیل داشتن آب و هوایی مطبوع در دل گرما مورد توجه گردشگران قرار گرفته اند. هم چنین این روستاها از نظر تاریخی نیز دارای ارزش بود و غار تاریخی وشنوه و خانه ملاصدرا در کهک از آثار تاریخی این منطقه است.

بعد از حرکت از قم به سمت کاشان کمی جلوتر از مسجد مقدس جمکران در سمت راست، جاده ای به سمت روستاهای ییلاقی قم می رود که این روستاها عبارتند از: کهک، میم، دستجرد، فردو، وشنوه که هرچه جلوتر برویم هوای این روستاها خنک تر می شود. این روستاها جزو گردشگاه های قم به حساب می آید که در تابستان برای فرار از گرمای کویری این شهر قابل استفاده مردم است و هر کدام از این روستاها زیبایی و امکانات خاص خود را دارد.

منطقه ییلاقی کهک:

شهر کهک با روستاهای اطراف آن، آب و هوای معتدل کوهستانی دارد و از مناطق ییلاقی استان قم به شمار می رود. وجود باغ های زیبا، کوه های مرتفع و آب شیرین از ویژگی های منطقه است. این ویژگی سبب شده تا گردشگران داخلی از این منطقه استقبال چشمگیری کنند و عده ای برای جذب توریست به سرمایه گذاری بپردازند. وجود مجتمع های توریستی و تفریحی مانند: کشتی آبی، باغ سنگی، کلبه سبز، کوهستان پارک و پروژه های دیگری که در دست ساخت می باشد از این قبیل است. روستاهای بالادست شهر کهک مانند: فردو، وشنوه، کرمجگان، اول، خاوه، بیدهند روستاهای ییلاقی و از زیباترین روستاهای ایران به شمار می روند.

آماده بودن زیرساخت ها از قبیل آب، برق، گاز، راه آسفالته در روستاها، عامل دیگری برای حضور گردشگران در این منطقه است.

منطقه ییلاقی خلجستان:

خلجستان نیز با روستاهای اطراف آن، آب و هوای معتدل کوهستانی دارد و از مناطق ییلاقی استان قم به شمار می رود. دهستان قاهان دارای دو دره است. یکی دره کهندان در روستای ونان (عروس خلجستان) و دره دیگر که از آغلک شروع و بعد از روستای زیبای بنابر و روستاهای جمیزقان، قاهان و نویس به کاسوا و انجیله ختم می شود. وجود باغ های زیبا، مجموعه گلخانه کوثر، کوه های مرتفع، آب شیرین و قرار گرفتن در مسیر بزرگراه های قم – ساوه و قم – تفرش، سبب شده تا گردشگران داخلی و خارجی از این منطقه دیدن کنند و بخش خصوصی بابت احداث تأسیسات گردشگری اقدام نماید. وجود مجتمع های توریستی و تفریحی دهکده صبا در دستجرد، سبز میدانک و رستوران گل مریم نیز از این قبیل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =