logo_bassam

در استان قم بیش از 20سال است که کارخانه‌هایی با پسماندهای ویژه مستقر شده‌اند و معضل دفع پسماندهای آن یک دغدغه جدی فعالان محیط زیست بود. هفت ماه از تاسیس سایت پسماند ویژه صنعتی استان قم می‌گذرد طبیعی است که همه مردم و فعالان محیط زیست استان باید خاطرتشان آسوده باشد که با وجود این سایت دیگری معضل دفع پسماندهای خطرناک سلامت آب و خاک قم را تهدید نمی‌کند. به گفته مدیرکل محیط زیست قم در سومین کارگروه دفع پسماندهای صنعتی که در مهرماه سال 1399در سالن کرامت استاندارقم برگزارشد در قم 500کارخانه صنعتی فعالیت می‌کنند که دارای پسماند هستند و قرار بود تمام کارخانه‌ها نوع و میزان پسماند خود در سامانه iranemp.irبه ثبت برسانند.


به گزارش بسام نیوزچهارشنبه 20مهرماه 1401کارگروه مشورتی و نظارتی دفتر دکترامیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم در شورای اسلامی قرار شد بازدید میدانی از این سایت 5 هکتاری داشته باشند تا از نزدیک مشاهده کنند که پسماندهای ویژه صنعتی قم چگونه مدیریت می‌شود و در این مدت چه میزان پسماند به آنجا منتقل شده است.
طبق گفته عباس جعفری یکی از فعالان محیط زیست استان بر آورد می شود سالانه بیش از 200 هزار تن تُن پسماند ویژه صنعتی در قم تولید می‌شود.
در ابتدای بازدید با هماهنگی سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم از سایت البرز محل دفع پسماندهای شهری بازدیدی صورت گرفت که در این مرحله ابتدا از بخش امحای سایت و سپس از بخش پردازش تا تولید کود و تولید گرانول قابل باز یافت مواد پلاستیکی را که شامل می‌شد، بازدید صورت گرفت که طبق مشاهده ما همه چیز عالی و اصولی بود به گفته کارشناس شهرداری دومین دستگاه پردازش زباله نیز تا آخر امسال راه اندازی خواهد شد.
مهندس محمودی کارشناس مدیریت پسماند گفت: روزانه در قم بسته به فصول مختلف سال بین 650 تا 700تن زباله تولید می شود که پس از انتقال به این سایت عملیات تبدیل به کود و گرانول بر روی آن انجام می‌گیرد و بخش اندکی از زباله های غیر قابل تبدیل با رعایت همه اصول و ضوابط بهداشتی و محیط زیستی در همین سایت دفن می‌شوند.

مرحله دوم بازدید از سایت دفع پسماندهای ویژه صنعتی استان بود که در چند صد متری سایت البرز واقع شده است. اینجا برخلاف سایت پسماند شهری که مملو از پرندگان بود به جز بوته‌های گیاه شور پسند اشنون و اندکی گون‌های خشک شده جانوری دیده نمی‌شد الا موریانه‌ها که برساقه‌های خشک گون سازه‌های شکننده خاکی ساخته بودند.

شرکت “پیشگامان فرزانگان جاوید” به عنوان سرمایه گذار پروژه سایت پسماند صنعتی ویژه استان قم سال 99برگزیده شد. برای هر بیننده‌ای عجیب بود که از پنج سلول احداث شده برای دفع پسماند به گفته اسلامی مدیر این شرکت تنها 60 تن پسماند به انبارش این سایت انتقال داده شده بود. و همچنان برای ما سوال بود که کارخانه ها با پسماندهای خطرناک خود چه می‌کنند.

اسلامی گفت تنها سه کارخانه با ما در زمینه مدیریت پسماند وارد قرداد همکاری شدند بقیه کارخانه ها با توجه به صحبت‌هایی که برای بستن قرار داد صورت گرفت هیچکدام همکاری نکردند. سلول دفع پسماند مایع کاملا خالی بود. اسلامی در پاسخ به اعضای کارگروه در خصوص عدم همکاری کارخانه‌ها با بیان اینکه ساخت سایت موجود با رعایت همه اصول محیط زیستی ساخته شده و تا کنون 9میلیارد تومان هزینه شده است گفت: متاسفانه جز چند کارخانه محدود هیچ کارخانه‌ای با ما وارد قرار داد نشد که پسماندها را به این سایت انتقال دهد.
وی افزود: در صحبت های اولیه قرار بود درمجموع 52 هکتار برای بازیافت این مواد نیز تاسیس شود اما درمرحله اول همین 5 هکتار اختصاص یافته است و قرار بود که 270 میلیارد تومان دراینجا سرمایه گذاری صورت گیرد اما با این روند که پیش می رود بعید است بتوانیم چرخه بازیافت را به سرانجام برسانیم.
مسئول کارگروه مشورتی و نظارتی محیط زیست دکتر امیر آبادی با ابراز تاسف از شرایط پیش آمده گفت: متاسفانه کارخانه های صنعتی عملکردشان در زمینه دفع پسماندها غیر قانونی است و در اینجا لازم است متولیان امر ورود کنند و با کارخانه های خاطی برخورد کنند چون تا پیش از احداث این سایت بهانه‌ای وجود داشت که در قم سایت دفع پسماند نیست، اما حالا که با تلاش فراروان این بستر ایجاد شده است چرا کارخانه ها همکاری نمی‌کنند؟
در ادامه اسلامی افزود: سرمایه گذار برای توسعه استان هست اما وقتی حمایت های لازم را نداشته باشد ترجیح می‌دهد سرمایه خود را هدر ندهد چون هفت ماه است که سایت آماده شده ما فقط هزینه می دهیم در باران مرداد ماه با سختی توانستیم از ریختن سیل آب به سلول ها جلوگیری کنیم. با توجه به ریخت شناسی این خاک این منطقه حتی احداث سلول ها آسان نبود.
در واقع آنچه که ما مشاهده می کردیم از پسماندهای صنعتی و ویژه استان اندکی از کارخانه بازیافت باتری دیده می شد در حالی که به گفته جعفری کارخانه‌های بازیافت سرب در قم تولید روزانه آنها در شهرک‌های صنعتی قم پراکنده هستند این میزان پسماند دارند.
الله وردی از دیگر اعضای کار گروه از روند مدیریت پسماندهای ویژه صنعتی ابراز نگرانی می‌کند و می‌افزاید: هم اکنون سوالی که در ذهن ما ایجاد می شود این است اگر این پسماندها در سایت مخصوص خودش دفع نمی شود پس به کجا می رود ایا به همان روال قبل بدون مدیریت با بی مسئولیتی تمام توسط کارخانه داران در طبیعت استان رها می شوند؟
این حقیقت تلخ بود، اما واقعیت داشت، صرف جانمایی و ایجاد یک سایت برای دفع پسماند کار تمام شده نیست نباید خاطرمان آسوده باشد که دیگر خطر دفع پسماندهای ویژه قم برطرف شده و سلامت ما ساکنان این شهر را تهدید نمی کند بلکه لازم است متولیان امر با توجه به آینده نگری و مخاطرات زیست محیطی که از دفع نادرست پسماندهای صنعتی بر خاک و آب این استان در پیش است با اهرم قانون جلوگیری کنند و به کارخانه‌داران صنعتی اجازه تخطی را ندهند.


اسلامی می گوید: هزینه ای که ما از کارخانه داران برای حمل پسماندها طبق قانون و قرداد تعیین کرده‌ایم بسیار ناچیز است، دلیل عدم همراهی آنها برای ما مبهم است.
همه حاضران از دیدن این شرایط متاثر بودیم که چرا وقتی سرمایه گذاری حاضر شده است برای جلوگیری از مخاطرات زیست محیطی استان هزینه کند، اما همکاری لازم با وی انجام نمی شود؟ چرا متولیان در انجام وظایف خود کوتاهی می کنند. ما اولین گروهی بودیم که پس از 7ماه از افتتاح این سایت رفته بودیم تا از نزدیک ببینیم هنوز هیچ مسئولی به آنجا سر نزده تا ببیند کار به چه صورتی پیش می رود.

به ‌نظر می‌رسد باید نقطه پایان بگذاریم بر عملکرد مدیرانی که کارهایشان بیشتر یک رفع تکلیف است و یا بهتر بگوییم به یک شوی نمایشی شبیه است، مانند همین ایجاد سایت مدیریت پسماندهای ویژه صنعتی قم که با گذشت 7 ماه از افتتاح و تاسیس آن تنها 60تن مواد خطرناک صنعتی از استان به آنجا منتقل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − نه =