logo_bassam

زهره مهرنوروزی-یکی از عوامل رشد و توسعه شهری، سرمایه انسانی یک جامعه است، حال جوانان به عنوان بخش قابل توجهی از  این سرمایه می‌توانند با قرار گرفتن در نقش‌های اجتماعی مطلوب مسیر توسعه را هموارتر سازند. امروزه شاهد مسایل اجتماعی هستیم که در ایفای نقش جوانان تداخل ایجاد می‌کنند به طور مثال بیکاری، اعتیاد به مواد مخدر، کاهش امید به آینده و فقر، مانع از فعالیت مفید جوانان می‌شوند. بنابراین لازم است مسئولین و برنامه‌ریزان جامعه برای کنترل، کاهش و رفع این موانع در سطوح مختلف اقداماتی در نظر بگیرند. در ادامه بسام نیوز گفتگویی با معاون امور جوانان قم انجام داده است که می خوانید:

معاون امور جوانان قم  با بیان اینکه  جوانان یکی از فرصت های توسعه و پیشرفت هر کشوری محسوب می شوند تاکید کرد: برای ارتقا برنامه های در دست اجرا از جوانان صاحب ایده استقبال می کنیم .

محسن فارسی در گفتگو با بسام نیوز تصریح کرد: 40 درصد از جمعیت قم را جوانان تشکیل می دهند گفت : متاسفانه تمام آمارهای موجود در زمینه جوانان مربوط به سال 95 است و  آمار جدیدی نداریم.

وی با بیان اینکه  در خصوص جوانان مجرد و متاهل هیچ آماری در دست نیست افرود: از دید ما عمده ترین دلیل  گریز جوانان از ازدواج  ریشه در مشکلات  اقتصادی دارد ضمن اینکه مشکل عدم رغبت جوانان به ازدواج کلان است و خاص قم نیست.

وی یکی از اولویت های ورزش و جوانان قم را  غنی سازی اوقات فراغت عنوان کرد و افزود : یکی از برنامه های  ما  این است که بدانیم  در هر منطقه جوانان و نوجوانان چه نیازهایی دارند و ما بر روی چه مواردی تمرکز داشته باشیم اما در حال حاضر تاکید و اولویت ما در غنی سازی تاکید بر مهارت آموزی است بنا بر این از سازمان و ارگان های بر گزار کننده اوقات فراغت خواسته ایم که مهارت  آموزی  را در اولوبت برنامه های خود قرار دهند.

وی  افزود :  مشکلات جوانان بسیار پیجیده است ما برای اینکه بدانیم چگونه مشکلات جوانان را بر طرف کنیم در ابتدا باید در این  زمینه تحقیق و پژوهشی انجام دهیم تا بدانیم از کدام دستگاه ها و ارگان ها  برای رفع مشکل جوانان استفاده کنیم.

فارسی تاکید کرد:در صورت شناسانی مشکلات و آسیب ها به نظر می رسد بتوانیم با گروه های جهادی در این زمینه کارهای خوبی را انجام دهیم.

وی تصریح کرد در امور جوانان در سه بخش اجتماعی، مشارکتی و مرتبط با دستگاه های اجرایی  تقسیم بندی شده است که در مباحث اجتماعی موضوعاتی مانند هویت یابی، تسهیلگری ازدواج، فرزند آوری و جوانی جمعیت، مهارت آموزی و   اشتغال  جای می گیرد

فارسی افرود:، در بخش مشارکتی در محورهای  تعین شده در غالب کار گاه ها و جشنواره ها  با همکاری سمن ها انجام می شود.

معاون امور جوانان قم در بخش ستادی گفت: در استان ریاست ستاد امور جوانان استاد بر عهده استاندار و در شهرها بر عهده فرماندار است که در این ستاد کمیته مشارکت، اشتغال، کار آفرینی،  ازدواج، آسیب های اجتماعی و فضای مجازی تشکیل شده است که به امور جوانان رسیدگی می کنند. در این کمیته وظایف هرارگان و نهاد تعیین می شود.

وی درخصوص وظایف امور جوانان گفت: ساماندهی امور جوانان با مشارکت دستگاههای مرتبط و پیگیری نظارت بر اجرای آن ، پیگیری اجرای مصوبات شورای‌عالی جوانان، ستاد ملی ساماندهی امور جوانان و سیاستهای کلی جمعیت در بخش جوانان،

پایش و پژوهش مستمر وضعیت امور جوانان بر اساس شاخصهای مصوب مراجع ذی‌ربط ،حمایت از برنامه‌های پژوهشی مرتبط با امور جوانان و تعامل با مراکز آموزشی و پژوهشی کشور و همچنین  صدور مجوز فعالیت تشکلهای مردم‌نهاد جوانان و نظارت بر عملکرد آنها از جمله وظایف وزارت ورزش و جوانان است.

فارسی در ادامه تصریح کرد: صدور مجوز تأسیس و نظارت بر فعالیت‌ خانه‌های جوانان، عضویت یا نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی مرتبط با جوانان با رعایت قوانین و مقررات و هماهنگی وزارت امور خارجه ، حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و نهادهای غیردولتی در حوزه‌های مرتبط با امور جوانان ، اتخاذ تدابیر مناسب برای تسهیل تشکیل خانواده و ترویج فرهنگ فرزندآوری در زوجهای جوان با استفاده از ظرفیت تمامی دستگاههای اجرائی ذی‌ربط و خیّرین ،حمایت و توانمندسازی جوانان با ایجاد مراکز تخصصی مشاوره ازدواج و خانواده در راستای تحقق سیاست‌های کلی جمعیت ارتقای هویت دینی، انقلابی و ملی جوانان از دیگر وظایفی است که به حوزه معاونت جوانان محول شده است.

معاون امور جوانان قم اظهارکرد: ارتقاء و تقویت سرمایه اجتماعی، مسؤولیت‌‌پذیری، هویت و مشارکت همه‌جانبه جوانان، بهبود و اصلاح سبک زندگی جوانان منطبق بر ارزشهای اسلامی- ایرانی ،توسعه مشارکت داوطلبانه مردمی در امور جوانان، اتخاذ سیاست‌های حمایتی در جهت اشتغال و ازدواج جوانانمراکزی که برای حفظ و ارتقای هویت دینی، ملی و انقلابی جوانان و مشارکت، تمرین و توانمندسازی اجتماعی و آموزش و مهارت زندگی و نشاط و شادابی جوانان در چهارچوب مصوبات شورای‌عالی انقلاب فرهنگی ایجاد و فعالیت می‌کنند ازدیگر کارهایی است که امور جوانان باید به آن به پردازد.

ما امروزه برای توسعه شهری نیازمند تولید سرمایه در حوزه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی هستیم تا زمانی که نتوانیم از جوانان به عنوان یکی از مهم‌ترین عامل افزایش و تولید سرمایه استفاده کنیم چه انتظاری باید برای پیشرفت شهر داشت. جوانان دارای قوت و نیروی جسمی و فکری می‌باشند که می‌توان از آن ها متناسب با مدرکی که دارند در حوزه‌های مختلف به کار گرفته شوند. امروزه در چنین شرایطی که تمام کشورها به دنبال پیشی گرفتن از یکدیگر می‌باشند ما نباید به فکر گذران زندگی خانواده‌ها باشیم ما نیازمند تولید سرمایه هستیم تا بتوانیم در سطح کشور تاثیر‌گذار باشیم.

فارسی گفت: ما باید بتوانیم در کنار تحصیل و یا مشاغلی که نیاز به تخصص دارد از جوانان در عرصه‌های اجتماعی استفاده کنیم. هیچ جامعه‌ای نمی‌تواند بدون مشارکت اجتماعی جوانان در مسایل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی به پیشرفت و ترقی دست یابد و هر‌گاه زمینه حضور جوانان در موقعیت‌های شغلی مختلف میسر شود، می‌توان انتظار رشد و بازسازی در جامعه داشت. امروزه شاهد سازمان‌های مختلفی هستیم که نیروهای باتجربه همچنان حضور دارند و موقعیت شغلی دیگری برای جوانان در نظر نمی‌گیرند و حتی ترجیح می‌دهند که تمام کارها را خودشان انجام دهند که در آینده نه چندان دور باید منتظر ناکارآمدی چنین سازمانی بود.

 وی تصریح کرد: عدم توجه و برنامه‌ریزی دقیق برای پرورش و رشد فکری جوانان زنگ خطری است برای مسئولین جامعه چرا که در چنین شرایطی با کاهش روحیه‌ی امید به آینده جوانان باید شاهد از دست دادن این نیروی پویا و تازه نفس در مسائل اجتماعی مختلف باشیم. امید بر آن است که بتوان با کمک متخصصان در حوزه‌های مختلف برای رفع این معضل چاره اندیشی صورت گیرد.

وی افزود: جوانان با توجه به انگیزه و روحیه ی پویایی می‌توانند محرک جامعه باشند و به تغییر و بهبود شرایط بپردازند، بنابراین عملکرد نهاد اجتماعی خانواده به عنوان اصلی‌ترین نهادی که بخش عظیمی از جامعه‌پذیری جوانان در آن‌ها شکل می‌گیرد دارای اهمیت بسیاری است. در مرحله بعد، نهادهای اجتماعی دیگر باید با هم سویی کارکردی به رشد و بالندگی جوانان بپردازند. یکی از دلایل عدم پیشرفت جوامع می‌تواند، عدم استفاده از نیروی جوانان در مسئولیت‌های اجتماعی متفاوت باشد، زیرا آن‌ها در مرحله‌ای قرار گرفته‌اند که نیاز به اعتماد اجتماعی بیش‌تر برای تولید سرمایه در زمینه‌های مختلف دارند.

فارسی بیان کرد: جوان باید بتوانند در کنار افراد صاحب‌نظر در تعیین سرنوشت جامعه خود نقش داشته و تاثیرگذار باشند.  با توجه به آنچه گفته شد جوانان و نیروی جوانی باید در سطح جامعه متناسب با توانمندی آن‌ها به کار گرفته شوند.

نظر می‌رسد که  با توجه به شرایط موجود نمی‌توانند به آینده شغلی خود امیدوار باشند و احساس امنیت شغلی کنند از طرفی دیگر باید پذیرفت که با توجه به پذیرش جوانان در دانشگاه و فارغ‌التحصیلی آنان شاهد نارضایتی عمومی هستیم زیرا با توجه به ساختارهای موجود، جوانان نمی‌توانند متناسب با مدرک فارغ التحصیلی خود، در موقعیت شغلی مورد نظر قرار گیرند. بنابراین باید از توان و ظرفیت جوانان برای ارتقا و توسعه کشور استفاده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − دو =