logo_bassam

جاذبه های طبیعی قم

زهره مهرنوروزی.جاذبه های طبیعی قم بسیار منحصر بفرد است اما حتی برای خود قمی ها هم شناخته شده نیست و شاید عجیب باشد ولی این استان کویری یکی از تالابی ترین استان های ایران است در این مقال به تعدادی از این حاذبه ها می پردازیم.

گنبد نمکی قم

گنبد نمکی قم جزو بزرگ‌ترین و البته زیباترین گنبدهای نمکی در تمام ایران به حساب می‌آید. گنبدهای نمکی قم در فاصله 20کیلومتری غرب شهر قم و در محور قم – جعفریه قرار دارند. بلورهای نمکی در گنبد نمکی قم به شکل تیغه‌هایی با لبه‌های کنگره‌دار شکل گرفته‌اند و طول آن‌ها تا 3کیلومتر ادامه دارد. روی گنبدهای نمکی را لایه‌‌های از ژیپس، مارن قرمز و سنگ رس قرمز پوشیده‌اند. به همین خاطر ظاهری چندرنگ و زیبا به خود گرفته‌اند. همین موضوع باعث شده تا گنبدهای نمکی قم به زیباترین موقعیت برای عکاسی تبدیل شود. در هنگام طلوع و غروب آفتاب، زاویه تابش خورشید، گنبدهای نمکی را به محیطی اسرارآمیز تبدیل می‌کند.

آدرس: استان قم، 20کیلومتری غرب شهر قم، محور قم – جعفریه

پلنگ دره قم

پلنگ دره جزو زیباترین جاهای دیدنی اطراف قم است. این منطقه حدود 31هزار هکتار وسعت دارد و در 50کیلومتری جنوب‌غرب قم واقع شده است. نام‌گذاری این دره زیبا بی‌دلیل نیست. در حقیقت پلنگ دره جزو زیستگاه‌های نوع خاصی پلنگ ایرانی به حساب می‌آید. از نظر طبیعی، پلنگ‌ها به مناطق کوهستانی علاقه‌مند هستند. این منطقه نیز کوهستانی و دارای تپه‌ماهورهای بسیاری است که پلنگ‌ها می‌توانند در آن‌ها پنهان شوند. همچنین انواع بز و کل نیز در این منطقه زندگی می‌کنند که می‌توانند منبع غذایی مناسبی برای پلنگ‌ها باشند. آب‌وهوای پلنگ دره نیز در مقایسه با مناطق اطراف بهتر است. این دره به‌صورت سالانه بین 150 تا 250 میلی‌لیتر بارش را تجربه می‌کند که در مقایسه با سایر مناطق بسیار مناسب است. برای بازدید از این دره بهتر است در تورهای گروهی شرکت کنید.

آدرس: قم، 50کیلومتری جنوب‌غرب قم

تالاب بهشت معصومه قم

شاید در بین جاذبه های گردشگری اطراف قم انتظار تالاب را نداشته باشید. واقعاً هم تماشای تالاب در میان کویر بسیار عجیب است. در 20کیلومتری جنوب تالاب حوض سلطان و حاشیه شرق بزرگراه تهران – قم، تالابی به وسعت 5هکتار وجود دارد. در این تالاب می‌توان شاهد انواع جلبک‌های بنتیک، فیتوپلانکتون‌ها، بن در آب، گیاهان نی و گراسس‌ها بود. وجود شرایط آب‌وهوایی خاص و پوشش گیاهی مناسب باعث شده تا جانورانی همانند آرتمیا، انواع ماهیان آب شور و البته پرندگان مهاجر، تالاب بهشت معصومه قم را برای زندگی انتخاب کنند. معمولاً می‌توانید شاهد انواع پرندگان مهاجر همانند غاز، مرغابی، آبچلیک، حواصیل، کاکایی، خروس، دم‌جنبانک، چکاوک کاکلی و انواع پرندگان شکاری همانند عقاب، کلاغ، کرکس و سنقر تالابی باشید. البته حیواناتی همانند گوسفند، شتر، شغال و کفتار نیز در نزدیکی این برکه زندگی می‌کنند.

آدرس: 20 کیلومتری جنوب تالاب حوض سلطان، حاشیه شرقی بزرگراه تهران – قم

تالاب حوض مره قم

این تالاب در بخش غربی منطقه حفاظت‌شده کویر قم و در میان دشت مسیله قرار دارد. برای دسترسی به این تالاب باید خودتان را به 50کیلومتری بزرگراه قم – گرمسار برسانید. تالاب حوض مره در میان منطقه حفاظت‌شده کویری قرار دارد. به همین خاطر حدود 40 گونه گیاهی در این منطقه به چشم می‌خورد. در فصل‌های پرآب و پربارش، سطح آب این تالاب به حدود 10هزار هکتار می‌رسد که در میان تالاب‌های کویری بی‌نظیر است. با توجه به آب‌وهوای گرم و پوشش گیاهی مناسب، این تالاب میزبان انواع پرندگان مهاجر همانند مرغابی، غاز، حواصیل، آبچلیک، خروس، کاکایی، چکاوک و دم جنابنک است. همچنین انواع پرندگان شکاری همانند شاهین و عقاب نیز در این منطقه زندگی می‌کنند.

آدرس: 50 کیلومتری بزرگراه قم – گرمسار، منطقه حفاظت شده کویر قم، دشت مسیله

تنگه قاهان قم

از جاهای دیدنی اطراف قم چه انتظاری دارید؟ به‌دنبال کویرهای بکر و زیبا هستید؟ خب تالاب شاید کمی فرای انتظارتان بود؛ اما حالا قصد داریم مکانی خوش‌آب‌وهوا و ییلاقی را در نزدیکی قم به شما معرفی کنیم. منطقه‌ای که اگر چشمتان را ببندند و در آنجا چشمتان را باز کنند، باور نمی‌کنید که در استان قم هستید! به تصاویر بالا نگاه کنید، آیا باورتان می‌شود اینجا استان قم باشد؟ برای دسترسی به این تنگه زیبا باید مسیر جاده ساوه – سلفچگان را پیش رو بگیرید و با کمک تابلوهای راهنما به قاهان بروید. در این روستا انواع اقامتگاه‌های بوم‌گردی وجود دارند و می‌توانید چند روزی را در آرامش سپری کنید. تنگه قاهان نیز در دل این روستا قرار دارد و جزو مهم‌ترین مکان های دیدنی اطراف قم محسوب می‌شود. عبور از این تنگه به یکی عجیب‌ترین خاطرات شما تبدیل خواهد شد.

آدرس: 81کیلومتری شهر قم، 30کیلومتری جاده ساوه – سلفچگان، روستای قاهان

حوض سلطان قم

حوض سلطان جزو مهم‌ترین مکان های دیدنی اطراف قم است. این مکان دیدنی را برخی با نام تالاب حوض سلطان و برخی دیگر با نام دریاچه حوض سلطان می‌شناسند. این تالاب 240 کیلومترمربع وسعت دارد و در بخش جنوبی رشته‌کوه‌های البرز جا خوش کرده است. وسعت تالاب حوض سلطان در فصول مختلف سال متفاوت است. این تالاب را می‌توان زیباترین و بزرگ‌ترین تالاب در استان قم دانست. در هنگام غروب می‌توانید شاهد یکی از زیباترین مناظر غروب در تمام ایران باشید. اگر اهل عکاسی هستید، حتماً باید دوربین عکاسی خودتان را همراه بیاورید. انعکاس آب در حوض سلطان، بزرگ‌ترین آینه طبیعی کویری ایران را ایجاد می‌کند. در نزدیکی این تالاب، انواع حیوانات و گیاهان مختلف مشغول زندگی هستند. توجه داشته باشید که اوایل بهار تا اواسط پاییز بهترین زمان بازدید از حوض سلطان قم محسوب می‌شود.

آدرس: استان قم، ۴۰کیلومتری شمال قم، حاشیه بزرگراه خلیج‌فارس

خانه ملاصدرا

تقریباً همه ما ملاصدرا را می‌شناسیم. او جزو مهم‌ترین عرفا و دانشمندان تاریخ ایران است. خانه او در روستایی با نام کهک جای دارد. هنوز هم خانه ملاصدرا به‌خوبی پابرجا باقی مانده است. شاید به‌خاطر اینکه چنین فرد بزرگی در این خانه زندگی می‌کرد، خانه نیز به خوب می‌بالد و صورتش را با سیلی سرخ نگه می‌دارد! قدمت این خانه تاریخی به دوران صفویه بازمی‌گردد. برای بازدید از خانه ملاصدرا، باید خودتان را به بخش غربی روستا و محله چال رسانید. در میان این ساختمان، باغی دلباز و زیبا وجود دارد. فضای داخلی خانه نیز دارای سقفی بلند و تزئینات گچ‌بری بسیار زیباست. این خانه را یک‌بار در سال 1377 به‌صورت کامل بازسازی کرده‌اند. خانه ملاصدرا جزو معروف‌ترین مکان های دیدنی اطراف قم به حساب می‌آید.

آدرس: استان قم، کهک

دره ریواس ها

زمانی که صحبت از جاهای دیدنی اطراف قم به میان می‌آید، بسیاری از گردشگران، دره ریواس ها را با پلنگ دره اشتباه می‌گیرند. با وجود آنکه دره ریواس‌ها بخشی از پلنگ‌دره است و در بخش شمالی آن و شرق رودخانه قمرود قرار دارد؛ اما بسیاری آن را با پلنگ‌دره اشتباه می‌گیرند. در حقیقت سرسبزترین و زیباترین بخش پلنگ‌دره را دره ریواس‌ها تشکیل می‌دهد. اگر به‌دنبال استراحتی کوتاه و لذت‌بردن از طبیعت هستید، حتماً سری به دره ریواس‌ها بزنید. این دره در فصل بهار پوشیده از شقایق‌های سرخ می‌شود. به همین خاطر می‌توان گفت که فصل بهار زیباترین زمان بازدید از دره ریواس‌ها محسوب می‌شود. فقط باید در نظر داشته باشید که برای بازدید از این دره، باید کمی پیاده‌روی را به جان بخرید و آمادگی جسمانی کافی داشته باشید.

پارک ملی کویر قم

پارک ملی قم جزو کویری در ایران است که هیچ‌گونه سکونتگاه انسان، پروانه چرای دام و پروانه بهره‌برداری معدنی در آن وجود ندارد. پس می‌توان گفت که پارک ملی کویر قم، جزو بکرترین کویرهای ایران به حساب می‌آید. در این کویر می‌توانید شاهد حضور حیوانات کمیابی همانند قوچ، بز، کل، میش وحشی، جبیر، گربه شنی و یوز ایرانی باشید. همچنین پوشش گیاهی این کویر نیز بسیار خاص و منحصر‌به‌فرد است. این پارک ملی کویری از نظر جغرافیایی به شکل یک شبه‌جزیره است. این شبه‌جزیره بین کویر ریگ، دریاچه نمک و کویر مرکزی ایران قرار دارد. به همین خاطر در صورتی که قصد مسافرت آفرود و کویرگردی را داشته باشید، می‌توانید سری به پارک ملی کویر قم بزنید.

آدرس: حدفاصل کویر مرکزی ایران و دریاچه نمک

سد تاریخی کبار قم

سد کبار جزو قدیمی‌ترین سدهای قوسی در جهان به حساب می‌آید. این سد قوسی روی رودخانه کبار ساخته شده است. این سد در 24کیلومتری شهر قم و در مسیر جاده قم – کاشان قرار دارد. برای بازدید از این سد تاریخی و زیبا، باید خودتان را به بخش کهک استان قم برسانید.  قدمت این سد قوسی زیبا به حدود 700 سال پیش بازمی‌گردد. برخی دیگر آن را به دوران صفویه نسبت می‌دهند. سد کبار بین دو کوه بنا شده است و از ساروج و سنگ برای ساخت آن استفاده کرده‌اند. جالب است بدانید در آن دوران از لوله‌های سفالی برای انتقال آب از سد به مناطق مسکونی استفاده می‌کردند. در حال حاضر از این لوله‌های سفالی در موزه آب تهران نگهداری می‌شود.

آدرس: استان قم، 24کیلومتری شهر قم، مسیر جاده قم – کاشان، بخش کهک، سد کبار

غار کهک قم

بخش‌هایی از جاهای دیدنی اطراف قم در مناطق کوهستانی قرار دارد. هرکجا هم که صحبت از مناطق کوهستانی باشد، علاقه‌مندان به غارنوردی منتظر معرفی غارهای عجیب هستند. غار کهک جزو زیباترین و عجیب‌ترین غارهای ایران به حساب می‌آید. دهانه ورودی غار در ارتفاع 1.950متری از سطح دریا قرار دارد. بعد از دهانه ورودی غار، باید دیواری 8متری را به‌سمت پایین بروید و از  آنجا تازه مسیر غارنوردی آغاز می‌شود. فضای غار بسیار مهیج است و از تماشای آن سیر نمی‌شوید. البته باید گفت که این غار دارای پرتگاه‌های خطرناکی است که باید بسیار احتیاط کنید. برای بازدید از این غار بهتر است فصل تابستان را انتخاب کرده و به‌صورت گروهی اقدام به غارنوردی کنید. همچنین باید تجربه، مهارت و تجهیزات کامل غارنوردی و صخره‌نوردی را داشته باشید.

آدرس: استان قم، 86کیلومتری جنوب قم، روستای کهک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − 7 =