logo_bassam

بسام نیوز-زهره مهرنوروزی-همه اهل قلم هستند و رسانه، دانسته و آگاهانه وارد این عرصه شده‎اند عده‎ای از آنان در کنار نقش مادری در این حوزه نیز فعالیت می کنند، اما همه آنان با نجابت و عفاف به کار خود می پردازند و دوشادوش مردان همکار خود با پوشش کامل اسلامی درهمه برنامه‌های خبری حضور می‌یابند. در کنار مهارت در تولیدات رسانه‌ای ویژگی ممتاز بانوان خبرنگار قم پوشش چادری است که آنان را ازدر دیگر بانوان رسانه ای شهرهای دیگر مجزا می‌کند. بانوان خبرنگار قم گویی خود را در مقابل چادر خاکی بانوی دوعالم موظف می‌دانند و این رسالت را بردوش خود احساس می‌کنند که میراث دار حجاب فاطمی باشند، که بسیار جای تقدیر دارد.

دراین واقع این بانوان که از جنس زینب عاشورا هستند و پیام رسانی به نسل‌ها را برعهده گرفته‌اند درتمام این سال‌ها که هجمه‌های رسانه‌ای بیگانان بی رحمانه بر حجاب زن ایرانی می‌تاخت، اما بانوان خبرنگار قم هوشیارانه و با بصیرت درهمه جا پوشش چادر خود را حفظ کردند آنها نشان دادند که چادر را نه از روی اجبار که از روی اختیارو با افتخار برگزدیده‌اند. گواه ما گزارشی است که با تعداد از خبرنگاران فعال رسانه‌های قم انجام شده است.

حجاب کامل بانوان تضمین کننده سلامت جامعه است

ایمن سادات موسوی نژاد خبرنگار فارس درباره اهمیت پوشش اسلامی زن در اجتماع می‌گوید: پوشش زنان موجب می‌شود که این نعمت الهی را در مسیر و مجرای طبیعی خود قرار گیرد به این معنا که حس خودآرایی و زیباپسندی زن و زیبایی های ظاهری او و جاذبه‌های طبیعی‌اش محدود به خانه و خانواده شده و همین امور که در جامعه بیرون فسادآور است در درون خانواده نقش مثبت ایفا خواهد کرد.


وی در ادامه با بیان اینکه پوشش چادر را آگاهانه انتخاب کرده‌ام افزود: زنان به عنوان نیمی از پیکره اجتماع با وجود استعدادها و قابلیت ها و نیرویی خلاقیت خود حق حضور اجتماعی و مشارکت در امور سیاسی اجتماعی دارند و تنها در صورتی این حضور بر اساس تخصص و دانش و توانایی ها خواهد بود که ویژگی های جنسیتی زنانه زنان در پشت حجاب پوشیده باشد و ویژگی انسانیتی آنها همانند اندیشه، ابتکار و خلاقیت، دانش و توانایی‌های علمی آنها مورد توجه قرار گیرد.
این فعال رسانه‌ای قم تاکید می‌کند: اگر قائل به حضور اجتماعی زنان هستیم باید به قوانین و مرزبندی‎های این حضور نیز توجه داشته باشیم زیرا هر حضوری دارای شرایط و قوانین است مانند سربازی که به محض حضور در پادگان باید ملتزم به قوانین باشد.
موسوی نژاد لازمه حضور اجتماعی زنان، حفظ حدود و پوشش و دوری از اختلاط و خودنمایی و تبرج می‌‌داند و می‌افزاید: ما بانوان رسانه ای قم به رسالت خویش آگاه هستیم بنابراین با پوشش حجاب اسلامی و حضور در محافل خبری به دیگران می گوییم که ما همچون زینب کبری در امر پیام رسانی و آگاهی بخشی به جامعه خود را ملزم به رعایت حجاب اسلامی می دانیم و دیگران را نیز به این روش به پوشش اسلامی دعوت می کنیم در واقع این حرکت ما خود یک امر به معروف است بی آنکه انتظار تقدیر و یا تشویق داشته باشیم.


وی بر این باوراست که پوشش و حجاب کامل اسلامی در تمام ابعاد ارتباطات تضمین کننده سلامت جامعه خواهد بود زیرا پاک کردن جامعه از جاذبه های کاذب مانع غرق شدن جامعه در مسائل ضد اخلاقی خواهد شد.

 حجاب و پوشش بانوان خبرنگار قم قابل تقدیر است

حمیده زند خبرنگار تسنیم و یکی دیگر از بانوان رسانه ای قم می گوید: در حیطه کاری توفیقی شد در قالب جشنواره‌های کشوری و یا مراسمات چندین بار که در کنار دوستان خبرنگاران کشور حضور داشته باشیم و در این شرایط هست که در کنار دوستان، آن چه درخشش خاصی دارد حجاب برخی از بانوان از جمله خبرنگاران قمی است که بسیار ارزشمند است، بسیاری از بانوان خبرنگار قم با توجه به شرایطی که در قم وجود دارد آگاهانه این حجاب را انتخاب کرده‌اند و در بسیاری از مراسمات حوزوی و یا حتی دیدار با علما حضور بانوان خبرنگار محجبه قم واقعا قابل تقدیر است.

وی افزود: هرچند گلایه هایی وجود دارد که برخی از مراکز حوزوی در پوشش اخبار گاهی از ورود همین بانوان محجبه خبرنگار نیز امتناع می‌کنند که واقعا دردآور است.

این بانوی خبرنگار تصریح کرد: به نظر من این پوشش می‌تواند الگوی بسیار خوبی در سطح کشور باشد البته باید پذیرفت رسانه‌های تخصصی در تبیین حجاب و عفاف موفق نبوده‌اند و برخی بی سلیقگی‌ها درباره تشبیهات در حجاب و عفاف و در رابطه با چادر باعث شده نه تنها نتوانیم جایگاه واقعی حجاب و عفاف را تبیین کنیم بلکه به آن لطمه زدیم.

گرانی چادر به جایگاهش لطمه زده است

زند در ادامه می‌افزاید: متاسفانه برخی از آسیب‌های جدی به جایگاه چادر لطمه زد و از مهم‌تر گرانی چادر موجب شد دیگر این کالای مهم، در سبد برخی از خانوار جایگاهی نداشته باشد.

زند تصریح کرد: در حوزه حجاب و عفاف آن قدر برای حجاب برنامه ریزی شد که عفاف از قلم افتاد در حالی که اگر یک بانوی محترم به اصل عفاف معتقد باشد هم حجاب او سامان پیدا می کند و هم دیگر چادر ابزاری نمی‌شود برای ریاکاری و یا سوء استفاده عده ای .


وی از عملکرد ضد حجاب برخی افراد مغرض انتقاد می کند ومی گوید: گاهی در فضای مجازی تصاویری منتشر می شود از سرقت هایی که در پوشش چادر انجام می شود واین خیلی دردناک است وقتی به عنوان یک بانوی چادری وارد فروشگاه می شوی و فروشنده به دلیل ذهنیت‌های منفی که دارد بیشترمراقب است که آن بانوی چادری دست به سرقت نزند.

بانوان خبرنگار از بصیرت بالایی برخوردارهستند

 فاطمه جمالزاده یکی از بانوان فعال در حوزه رسانه قم می‌گوید: به نظر من بانوان خبرنگار قم رسالت مهمی در عرصه خبر و اطلاع رسانی و فرهنگ سازی دارند تا با قلم خود به آسیب شناسی بپردازند و در زمینه حجاب در کنار عفاف، جریان سازی کنند.

وی تاکید می ‌کند: استان قم مهد علم، فرهنگ، اخلاق و تمدن است و این فضای ارزشمند بی شک بر رفتار و منش آحاد مختلف ساکنان این استان تاثیرگذار است و اغلب بانوان خبرنگاری که در قم فعالیت دارند متاثر از فضای سالم فرهنگی این استان مزین به پوشش برتر یعنی چادر هستند و در کل حجاب و عفاف در همه جوانب رفتاری آنان متجلی است.

از سویی دیگر بانوان خبرنگار به اقتضای شغلشان حجم مطالعه شان بالا است که این مسئله افزایش حجم آگاهی را برای آنان به ارمغان می آورد و همین سبب شده است که همه بانوان خبرنگار قم با بینش حاصل از علم و آگاهی و با میل و اختیار خود به سمت حجاب و چادر بروند.


من در حجاب چادر مصنونیت را احساس کرده‌ام
بانوان خبرنگار برای پیشبرد امور مختلف در حوزه کاری خود ناچار به ارتباط گیری با ابعاد و سطوح مختلف جامعه هستند، حجاب من احساس ارزشمندی، امنیت، وقار و اعتیار بیشتری طی روابط کاری که دارم به من می دهد و به بیانی صریح تر اینکه خیلی راحت تر و آزادانه تر می توانم در جامعه فعالیت داشته باشم؛ به همین سبب به اختیار و انتخاب خود حجاب را به عنوان پوشش رسمی خود ضمن فعالیت در جامعه به ویژه در عرصه کاری انتخاب کرده ام.

فاطمه سادات محمدی مسئول پایگاه خبری استانه بهارستان می گوید: چادر برخلاف این سخن که برخی می گویند هیچ محدودیتی برای من نداشته بلکه مصونیت بودن آن را واقعا احساس کردم.

وی می‌افزاید: چندین سال هست که ما در شهر مذهبی قم در چند رشته هنری و در زمینه خبر فعالیت می‌کنیم و حجاب مانع ما نشد در صورتی که برخی به چشم بسته به قم نگاه می‌کنند، در هر کجایی که می‌رویم احترام و شان ویژه‌ای برای افراد باحجاب قائل می‌شوند.
این بانوی خبرنگار قم تاکید می‌کند: برای من مصداقی در چندین مورد پیش آمده با عنوان‌مثال در نمایشگاه مطبوعات یا مجلس شخصیت‌های سیاسی و نماینده‌ها خطاب به خانم‌های دیگر گفته‌اند چون این خانم  حجاب بهتری دارند اول سوال بپرسند.


وی گفت: هرچند که رسانه های بیگانه سعی در کمرنگ کردن حجاب بانوان را دارند، اما وقتی بانوان رسانه از این جایگاه با پوشش خود و قلم خود دفاع کنند نقشه دشمنان به نتیجه نمی‌رسد دعوت دیگران به حجاب اسلامی از دیگر وظایف ما بانوان رسانه است.


فاطمه مداح نظری از بانوان فعال در عرصه رسانه‌های قم می‌گوید: قم پایتخت فرهنگی جهان اسلام و تشیع است بنابراین بانوان خبرنگار قم که در این شهر خبرنگار شده‌اند می دانند که پرچم دارحجاب فاطمی هستند و سعی می کنند نگهبان حجاب کامل اسلامی باشند که جای تقدیر دارد.

وی می افزاید: یکی از وظایف خبرنگار تولید محتواست خبرنگاران بانو حداقل در طول سال خود را موظف می دانند درقالب رسانه از سنگر حجاب دفاع کنند وبانویی که خودش اهل چادر نباشد نمی تواند دیگران را به حجاب فاطمی دعوت کند بنابراین در فرایند تولید محتوا بسیاری از سوالها برایش پاسخ قانعی دریافت می کند که باعث می شود دانش او درباره این لباس آسمانی بانوان بیشتر شود به همین علت است که رسانه های بیگانه  قادر نیستند چادر را از سر بانوان خبرنگار قم بردارند.

مداح نظری معتقد است یکی از دلایل کمرنگ شدن جایگاه چادر بی توجهی مسئولان امر بوده است که اجازه دادند قیمت این ارزش اسلامی بقدری بالا برود که  خانوادها توان خرید آن را نداشته باشند واین مسله درچنین شرایط اقتصادی باعث شده است که بانوان از قید پوشیدن چادر بگذرند.

بانوان خبرنگار پیروز میدان جنگ رسانه ای

بانوان خبرنگار امروز مدیررسانه‌های فردای این شهر هستند وجود این بانوان محجبه به همه ما این نوید را می دهد که تمام نقشه های دشمنان در از بین بردن پوشش برتر زنان بی نتیحه خواهد ماند چرا که این بانوان فرهیخته صاحب قلم دیار کریمه پاسدارو نگهبان حجاب فاطمی هستند. برای تک تک این بانوان عرصه خبر و رسانه  که تاکنون پیروز میدان مبارزه با دشمنان این نظام اسلام بوده اند آرزوی موفقیت می کنیم تا درآینده نیزمثل همیشه در عرصه جنگ رسانه‌ای با حفظ حجاب خود پیروز این میدان باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 20 =