logo_bassam
میراث فرهنگی قم

زهره مهرنوروزی _قم شهر تپه ها، قلعه ها، کاروانسراها، بازارها، گذرها و ابنیه های تاریخی و موزه هاست ، در دنیا میراث فرهنگی یکی از جاذبه های گردشگری محسوب می شود. کشورها و برخی از شهرهای ایران با تکیه بر این رشته از گردشگری توانسته اند توریست ها را از اقصا نقاط دنیا به شهر خود بکشانند. شهرما باوجود تمدن 7هزار ساله خودش در شهر و کشور خودش به این نام شناخته نمی شود.

فارغ از چالش جدی میراث فرهنگی قم در حفاظت از میراث های موجود، بناهای تاریخی و چندین هزار ساله شهرما از این نظر چندان شناخته شده نیست. به گفته بسیاری از متخصصان علم گردشگری آثار بجای مانده از تمدن قدیم این شهر منحصر بفرد است، آب انبار دوره ایلخانی، کاروانسرای دیر گچین، تپه باستانی قلی درویش، مجموعه تاریخی گنبد سبز و گذرهای و همچنین روستاهای تاریخی همگی نشان می دهند که قم در زمینه جاذبه های میراث فرهنگی حرف های زیادی برای گفتن دارد. درکشوری زندگی می کنیم که طبق آمارهای اعلام شده از سوی سازمان جهانی جهانگردی از لحاظ جاذبه‌های طبیعی در رتبه پنجم و از نظر جاذبه‌های تاریخی در رتبه دهم کشورهای دنیا قرار دارد؛ هم اکنون قم در بیش از 380 میراث تبت شده دارد اما در یونسکو جای میراث های فرهنگی قم خالی است.

به همین علت هرسال روز و هفته گردشگری که از راه می رسد داغ دل میراث بانان قم تازه تر می شود که چرا جایگاه و رتبه قم از نظر میراث تاریخی در کشور نامشخص است؟!

چرا شهر ما با وجود آوازه تمدن 7 هزار ساله اش در یونسکو حتی یک اثر تبت شده ندارد؟!

چرا هیچیک از میراث های قم به ثبت جهانی نرسیده است؟!

به نظر می رسد فعالان عرصه گردشگری قم در تدوین چشم انداز گردشگری قم جهانی کردن آتار تمدنی قم رو مد نظر قرار دهند.

تاریخی قم را از طریق کتب درسی و رسانه های استانی به مردم بشناسانند و سپس در عرصه کشوری با تمرکز بر معرفی جاذبه های تاریخی قم توریست های داخلی را به بازدید ترغیب کنند وسپس با تلاش خود سعی کنند میراث های تاریخی قم مانند شهر استقراری عصر، دیر گچین مادر کاروانسراهای ایران، مجموعه تاریخی گنبد سبز ودیگر ابتیه های تاریخی قم را در فهرست جهانی یوتسکو به جهانیان بشناسانند. در این صورت بعید است که دیگر دغدغه فعالان گردشگری قم اقامت جند ساعته مسافران و زائران باشد، بدون تردید اگر جاذبه های تاریخی قم آنگونه که باید به جهان شناسانده شود بعید است که قم دیگر یک شهر معبر باشد.

در پایان روز گردشگری را به تمام فعالان عرصه گردشگری قم تبریک می گویم روزتان مبارک.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =