logo_bassam

خدیجه خاتون الماس سلفچگان  

در بخش سلفچگان قم دو کیلو متر از روستای طایقان که خارج شوی به روستای تاریخی خدیجه خاتون می رسی که برای خودش الماسی شده است. قدمت روستای خدیجه خاتون به قرن هفتم هجری برمی گردد که وجود امامزاده بی بی خدیجه خاتون از نوادگان امام صادق (ع) باعث تغییر نام این روستا به نام این امامزاده شده است. به گفته اهالی روستا، قبل از آن زمان هم روستا دایر بوده است که البته کسی از روستاییان نام قبلی این روستا را نمی دانستند. آرامگاه امامزاده یحیی و امامزاده ذکریا را علاوه بر خدیجه خاتون در دل خود جای داده است.

 دراین روستا 200 خانوار سکونت دارند که شغل اکثر آنها کشاورزی و دامداری است. در گذشته اهالی این روستا به کشت گندم – جو – صیفی – یونجه – پنبه– کنجد– نخود – شاهدانه اقدام  داشتند درآن زمان باغ کمتر و بیشتر زراعت بوده است.

به گزارش بسام نیوز در حال حاضر بدلیل وقوع خکشسالی های شدید تنها محصول زراعی روستا جو است . باغات این روستا در گذشته درختانی همچون انار، انجیر، آلوچه، قیصی، زردآلو، سیب، بادام و انگور داشته اند، در حال حاضر به دلیل خشکسالی و سرمازدگی فقط درخت انار و انجیر دارند که البته سهم ناچیزی از درختان باغ انجیر است. مراتع این روستا دارای پوشش ضعیفی از گیاهانی مانند بادامچه کوهی – کارامکش و بنه  است. اما چند سالی است روستاییان برای کشت جایگزین زعفران کشت می کنند.

اما درباره امکانت رفاهی روستا با چند تن از اهالی به گفتگو نشستیم.

علی دهقانی دهیار این روستا می گوید: تردد شهر به روستا خوب است اهالی به سلفچگان و قم تردد دارند، اما در زمینه تاکسی از مسئولان انتظار بیشتری داریم چون تعداد تاکسی های خدمات رسان کافی نیست.

حسن رضا قلی بیگی کارگزار و باجه پست بانک که در این روستا مستقر است می گوید: دراین روستا خدمات رفاهی مانند مدرسه برای دانش آموزان هست راه دست رسی به روستا هم خوب است، از این بابت اهالی راضی هستند.

وی می افزاید: این روستای تاریخی با داشتن یک آب انبار تاریخی و سه امامزاده موجود و یک رودخانه دائمی از ظرفیت های گردشگری قم محسوب می شود و حتی می توان در بخش بوم گردی هم این روستا را معرفی کرد اما به دلیل اینکه نمی توانیم از خط ثابت بهره ند شویم به همین علت در زمینه بوم گردی نمی توانیم ورود کنیم.

عارف مسئول پیشخوان دولت که در نزدیکی  این روستا خدمت می کند و از اوضاع آنجا مطلع است با تشکر از زحمات دهیار و مسئول پست بانک در بهبود اوضاع خدیجه خاتون می گوید: مشکلات زیر ساختی این روستا مرتفع شده است،اما متاسفانه خدمات تلفن ثایت نداریم و اهالی که می خواهند برای کارهای خود اشتراک اینترنت داشته باشند چون خط ثابت نیست به همین علت نمی توانند از این خدمات الکترونیکی استفاده کنند.

وی در خصوص دیگر مشکلات روستای تاریخی خدیجه خاتون گفت: یکی دیگراز مشکلات روستا بحث انشعاب گاز است که حدود 60خانوار در این روستا به علت نداشتن انشعاب گاز شهری با سیلندر گاز مصرفی خود را تامین می کنند اهالی چند بار اقدام کرده اند شرکت گاز گفته است که به علت هزینه بالای انشعاب این شرکت موجودی ندارد بنا براین باید از طریق خود یاری مردم روستا تامین شود متاسفانه مردم توانایی پرداخت هزینه های انشعاب را ندارند بنابراین با این مشکل مواجه شده اند.

عارف با بیان اینکه داخل روستا کوچه ها به آسفالت و جدول کشی نیاز دارند گفت: عده ای از اهالی نیز برای تامین برق مصرفی خود مشکل دارند.

وی بیان کرد: حمایت از روستاییان با جلو گیری از مهاجرت علاوه بر کاهش آمار بیکاری همچنین در بخش تولید نیز کشور را خود کفا می کند، اما باید و شاید آن حمایت لازم از روستاییان صورت نمی گیرد به همین علت روستای خدیجه خاتون در حدو اندازه های خود رشد نکرده است که انتظار می رود مسئولین در این زمینه وارد گود شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − 5 =