logo_bassam

*در خیابان های قم*
مریم طباطبایی /قبل ترها اینطور بود که آن دسته از زنان و بویژه دختران جوان قمی که با چادر مشکل داشتند، وقتی از قم بیرون میرفتند، چادر را کنار میگذاشتند اما به حرمت شهر قم، همیشه به محض خروج از خانه در خیابان های قم، چادر داشتند، و حتی اگر در مسافرتهای خارج از قم، آنها را بدون چادر میدیدی کمتر اتفاق می افتاد که جلوه های خود نمایی و بی حجابی نظیر آرایش غلیظ، موی بیرون آمده یا مانتوهای کوتاه و جلوه گرانه را بر تن آنها ببینی.

اما دو‌سالی میشود که آسیبی جدی در قم رخ نموده و آن، موج کنار گذاشتن چادر توسط دختران و‌ زنان جوان است و حتی در بعضی خیابان های قم، تعداد زنان و دختران بدون چادر و بد حجاب، بیش از چادری هاست.
موضوع این دغدغه، بیش از چادری یا مانتویی بودن زنان، به عفاف و حجاب مربوط است؛ چون در بسیاری از زنانی که چادر از سر برداشته اند، رفته رفته جلوه گریهایی نیز به پوشش و رفتار آنها اضافه شده که اصل حرمت و اصالت وجودی زن مسلمان را خدشه دار می کند.

این جملات زنان چادر از سر برداشته برای بسیاری از ما آشناست:«نمیتوانیم چادر را جمع کنیم» یا«بعضی مانتوییها باحجاب ترن» اما به وضوع و به فاصله زمانی بسیار کوتاه،دیده میشود که همان مانتویی که قرار بود بهتر از چادر، پوشش آنها باشد، کوتاه و‌کوتاه تر میشود، جلو باز و بدون دکمه میشود، آستینش کوتاه میشود، بعد آرایش بیشتر و بیشتر و بعد نوبت شلوار میشود که آب برود و بشود قد نود تا پابند بین جوراب کوتاه و پاچه شلوار بدرخشدو لاک ناخن و … خلاصه آدمی هول میکند که نکند اینها در این مسابقه جلوه گری، به زودی عریان از خانه میخواهند خارج شوند.
اصلا یک سوال، این روزها، شما چند مانتویی با حجاب، با مانتویی با گشادی معقول، دکمه دار، با آستین کامل و با پوشش مورد تایید فقه اسلام، نظیر مانتویی های باحجاب دهه های قبل در خیابانها میبینید.
بخواهیم یا نخواهیم ؛ قیچی حجاب را به دست نااهلان داده ایم تا مرتباً آن را کوتاه و کوتاه تر کنند تا حیا را از زن ایرانی و‌ بعد مادر را از خانواده ایرانی بگیرند.

اگر زنان جامعه در مسیر رشد و تعالی باشند، مسلما جامعه را متعالی میسازند
اما زنانی که خود سقوط کرده اند، چگونه جامعه را متعالی سازند؟
زنانی که در ورطه خود نمایی و‌جلوه گری غرق شوند، اعتماد به نفس، هویت انسانی و‌ ارزش ذاتی خود را از یاد میبرند
چنین زنانی مسلما نمیتوانند؛ فرزندانی متخصص، متبحر و‌ متعهد برای جامعه تربیت کنند.

نویسنده مریم طباطبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + هجده =