logo_bassam

دومین جلسه ستاد جمعیت استان قم با حضورتشکل های مردمی و اعضای ستاد در استانداری قم برگزار شد.

به گزارش. بسام نیوز  سید محمدتقی شاهچراغی در جلسه ستاد حمایت از خانواده و جوانی جمعیت که در سالن جلسات امام جواد(ع) استانداری قم برگزار شد، با بیان اینکه تمرکز باید بر ازدیاد نسل و جوانی جمعیت باشد، مطرح کرد: همچنین می‌توان از ظرفیت برگزاری کلاس‌های آموزشی پیش از ازدواج ویژه زوجین برای تبیین این موضوع استفاده کرد.

با اشاره به اینکه باید از ظرفیت مبلغین در ایام محرم برای موضوع جمعیت استفاده شود، اظهار کرد: مقام معظم رهبری نیز بر موضوع جوانی جمعیت تاکیدات بسیاری داشته‌اند.

وی با بیان اینکه  متاسفانه آن طور که باید از ظرفیت عظیم محرم برای تبیین این مهم استفاده نشده است افزود: هر موضوع و ظرفیتی که می‌تواند به جوانی جمعیت کمک کند باید مورد توجه و استفاده قرار بگیرد.

شاهچراغی با اشاره به اینکه موضوع جوانی جمعیت  دارای یک پیشنیه تاریک و تبلیغات منفی در گذشته است، خاطرنشان کرد: اگر به مدت 30 سال در راستای تنظیم جمعیت فعالیت شده است، امروز ما نمی‌توانیم تبلیغات 30 ساله در راستای افزایش جمعیت داشته باشیم چراکه فرصت بسیار محدود است.

استاندار قم گفت: امروز فرصت لازم برای تبلیغات بلند مدت در موضوع جوانی جمعیت و ازدیاد نسل را نداریم و باید فعالیت‌ها به صورت فوق العاده و جهادی دنبال شود.

وی با تاکید بر اینکه نیازمند اقدامات فوق العاده و جهادی در این حوزه هستیم، تصریح کرد: موضوعاتی مانند سقط جنین و توجیه بهورزان باید با دقت بیش‌تری دنبال شوند.

استاندار قم با اشاره به اینکه در مقطعی میدان وسیعی به منظور جهت‌گیری در راستای کنترل جمعیت شکل گرفته بود، یادآور شد: امروز نیز باید این میدان وسیع در راستای جوانی جمعیت تشکیل شده و از ظرفیت‌هایی مانند ماه محرم، صفر، اربعین حسینی و … استفاده کرد.

وی اضافه کرد: در راستای ورود تشکل‌های مردمی نیز باید همکاری لازم انجام شود، مگر در مواردی که فعالیت آن‌ها خلاف قانون باشد.

شاهچراغی با بیان اینکه مجموعه‌های قدرت‌مندی در حوزه فضای مجازی در قم فعال هستند، ابراز کرد: برخی از این مجموعه‌ها در عرصه ملی فعالیت می‌کنند، اما متاسفانه توجهی به این موضوع ندارند که باید توجیه شوند.

وی با اشاره به اینکه در بحث جوانی جمعیت باید تمام مباحث درکنار یکدیگر پیش رود، ابراز کرد: برخی موارد نسبت به موارد دیگر دارای اولویت هستند ولی این اولویت نباید مانع از پیشبرد سایر اهداف شود.

استاندار قم با بیان اینکه در این مسیر می‌توان از ظرفیت خیرین نیز بهره‌مند شد، اظهار داشت: موضوع جوانی جمعیت و حمایت از خانواده‌ها یک موضوع مهم است که باید تمام دستگاه‌ها، تشکل‌ها، خیرین و مردم پای کار بیایند.

پروانه پزشکان متخلف سقط جنین در قم باطل شود

فرماندار قم گفت: اگر پرونده پزشکی افرادی که به صورت غیرقانونی در حوزه سقط جنین فعالیت می‌کنند، باطل شود بازدارندگی بسیار بالایی خواهد داشت.

عباس ذاکریان در جلسه ستاد حمایت از خانواده و جوانی جمعیت که در سالن جلسات امام جواد(ع) استانداری قم برگزار شد، اظهار کرد: شیوه‌های غربالگری کاملا تغییر کرده و تا زمانی که پزشک متخصص ظن قوی به ناهنجاری نداشته باشد، نباید این اقدام انجام شود.

وی افزود: متاسفانه این تغییر رویه در جامعه و به طور ویژه در میان کادر درمان آن طور که باید تبیین نشده است و باید به این موضوع بیشتر پرداخته شود.

فرماندار قم با اشاره به اینکه آمار سالیانه درخواست‌های رسمی و قانونی سقط جنین در قم عدد بالایی است، عنوان کرد: اگر در حوزه ابطال پروانه پزشکی این افراد ورود کنیم می‌تواند بازدارندگی بسیار بالایی داشته باشد.

سرپرست دفتر امور زنان و خانواده استانداری قم:

بار اصلی فعالیت در حوزه جوانی جمعیت بر دوش دانشگاه علوم پزشکی است

سرپرست دفتر امور زنان و خانواده استانداری قم گفت: بار اصلی فعالیت در حوزه جوانی جمعیت بر دوش دانشگاه علوم پزشکی است.

زینب عبداللهی با اشاره به مصوبات جلسه پیشین ستاد حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، اظهار کرد: تعیین مشاور و مسئول جمعیتی توسط دستگاه‌های عضو ستاد، ثبت تشکل‌های مردم نهاد در دفتر امور اجتماعی استانداری قم و … ازجمله مصوبات جلسه پیشین قرارگاه بوده است.

وی با بیان اینکه 11 تشکل مردم نهاد در قم فعالیت دارند، عنوان کرد: اگرچه این مراکز از طریق ورزش و جوانان، بهزیستی و … ثبت شده‌اند، اما هیچ‌کدام از این تشکل‌ها مراحل ثبت خود را از استانداری انجام نداده‌اند.

سرپرست دفتر امور زنان و خانواده استانداری قم با اشاره به اینکه برای حمایت از این تشکل‌ها، باید آن‌ها توسط استانداری ثبت شده باشند، مطرح کرد: اگر بودجه‌ای در استان باشد و بخواهند از این تشکل‌ها حمایت شود، تشکل‌هایی که مراحل ثبت از سوی استانداری را انجام نداده‌اند، نمی‌توانند از آن استفاده کنند.

وی ادامه داد: اجرای بیش‌ترین مواد قانونی جوانی جمعیت در سطح استان بر عهده دانشگاه علوم پزشکی است.

عبداللهی با بیان اینکه فعالیت‌های خوبی ازجمله برگزاری همایش ایران جوان در راستای موضوع جوانی جمعیت انجام شده است، خاطرنشان کرد: توانستیم نخستین همایش ملی را با حدود هزار و 200 نفر از فعالین عرصه جمعیت در سالن بیداری جامعه الزهرا(س) برگزار کنیم.

وی اضافه کرد: پزشکان متخصص، فعالین فرهنگی، مبلغین، ماماها و … ازجمله افرادی هستند که در این همایش شرکت کردند.

سرپرست دفتر امور زنان و خانواده استانداری قم از برگزاری دوره‌های آموزشی در این راستا خبرداد و گفت: نخستین دوره آموزشی تخصصی را با حضور بیش از 200 نفر از طلاب خواهر طی 4 روز برگزار کردیم.

وی با اشاره به اینکه دوره تکمیلی آن نیز در مجموعه فرمانداری برگزار خواهد شد، تصریح کرد: آمادگی لازم به منظور برگزاری این چنین دوره‌هایی را برای مجموعه‌هایی که درخواست می‌کنند، داریم.

عبداللهی در پایان ابراز کرد: 200 مادر شیرده و با کودکان زیر پنج سال که نیازمند حمایت بودند، شناسایی و حمایت‌های لازم از این افراد انجام شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 3 =