logo_bassam

زهره مهرنوروزی-در سال 201هجری قمری مصادف با 23ربیع الاول دختر عالمه ای از خاندان پاک پیامبرخاتم پا به قم گذاشت واین شهر را به وجود مبارکش آراست. سال های مدیدی است که  در این دیار بوی مدینه می وزد. بیش از 30سال است که مردم قم در سالروز ورود این بانو کاروان نمادین به راه می اندازند و به استقبالش می روند روزی که برای ما قمی ها بسیار با شکوه است تداوم این مراسم باعث شد که ورود حضرت معصومه علیها السلام  به نام قم ثبت شود که به گفته رییس گردشگری سازمان فرهنگی شهرداری قم قراراست که روز قم در تقویم کشورمان به ثبت برسد و این مورد در دست انجام است. به همین مناسبت آستان حرم مطهر و سازمان فرهنگی شهرسازی قم در این زمینه برنامه هایی را برای سالروز ورود و ایام سکونت وشهادت وی برنامه هایی را طراحی کرده اند که در دو  نشست خبری به تشریح آن پرداختند.

 به گزارش بسام نیوز، معاون اجرایی حرم مطهر حضرت معصومه(س) روز دوشنبه در نشست خبری در تشریح برنامه‌های ایام معصومیه، گفت: به مناسبت سالروز ورود کریمه اهل بیت (س)‌ تا رحلت آن حضرت برنامه‌هایی در ۱۰ محور و ۶۰ عنوان برگزار خواهد شد.

هادی محمودنژاد افزود: برنامه‌های سالروز ورود تا رحلت حضرت از ۲۸ مهر تا ۱۴ آبان‌ماه مصادف با ۲۳ ربیع‌الاول تا ۱۰ ربیع‌الثانی برگزار می‌شود.

وی با بیان این‌که سالروز ورود حضرت معصومه(س) به شهر قم، روز قم نام‌گذاری شده است، اضافه کرد: سالروز ورود حضرت معصومه(س) با عنوان «در سایه‌سار کریمه، در جاده شهادت» نام‌گذاری شده و برنامه‌های شادی و فضاسازی شهری قدرتمندتر از سال‌های گذشته انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: در چند سال گذشته آیین استقبال از کاروان نمادین حضرت معصومه(س) تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا بود، ولی در تلاش هستیم امسال برنامه‌های این ایام با همکاری مدیریت شهری به شایستگی و باشکوه ترتیب یابد.

محمودنژاد بیان کرد: آیین استقبال از کاروان نمادین ورود حضرت معصومه(س) به شهر قم ۲۸ مهرماه ساعت هشت صبح از چهارراه معصومیه به سمت حرم حضرت معصومه(س) انجام می‌شود.

وی افزود: برنامه‌های ایام رحلت حضرت معصومه(س) نیز هم‌زمان با تعویض پرچم در ساعت ۱۶:۰۰ روز جمعه ۱۳ آبان ماه در صحن امام رضا(ع) حرم مطهر آغاز خواهد شد.

به گفته وی، روز شنبه ۱۴ آبان دسته عزاداری خادمان ساعت ۸:۳۰ از میدان میر به سمت حرم مطهر حرکت می‌کند و ساعت ۱۹:۳۰ همان روز نیز مراسم شمع گردانی در صحن صاحب‌الزمان(عج) برگزار می‌شود.

محمودنژاد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به‌ ضرورت تسهیل در تردد زائران به حرم حضرت معصومه(ع)، گفت: بخشی از فراهم کردن زمینه تردد آسان زائران به حرم به مدیریت شهری مرتبط است و قسمتی نیز به آستان کریمه اهل‌بیت(س) مربوط می‌شود که در این راستا تلاش کردیم امکانات موجود تقویت شود و زائران به‌سختی نیفتند.

هادی محمود نژاد اضافه کرد: امسال با برنامه‌ریزی‌ها و هماهنگی با دستگاه‌های ذیربط و همچنین مدیریت بهداشت و درمان آستان، این حرکت نمادین روز شنبه ساعت۸:۳۰ انجام می‌شود و نظارت‌ها برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نیز اجرایی خواهد شد.

وی ادامه داد: در این ایام برنامه‌های مختلفی در ۲ بخش جشن به مناسبت ورود آن حضرت به قم و عزاداری به مناسبت وفات آن حضرت انجام می‌شود و رونمایی از طرح‌های عمرانی، خدماتی، توسعه‌ای، مرمتی و هنری نیز صورت خواهد گرفت.

وی بیان کرد: مراسم خطبه‌خوانی، گل‌آرایی ضریح مطهر و صحن‌ها، گل‌باران کاروان شادی، اجرای ۹ طرح هنری در صحن امام رضا(ع)، بهره‌برداری از گلخانه ۴۸ هزار مترمربعی حرم، آیین تعویض پرچم حرم، آیین معنوی شمع گردانی در صحن حضرت صاحب‌الزمان(عج) و حضور سفیران کریمه در کشورهایی از جمله عراق، ترکیه و سوریه از برنامه‌هایی است که اجرا خواهد شد.

محمودنژاد افزود: صحن فاطمی با هشت هزار مترمربع مساحت می‌تواند پذیرای حضور بیش از ۱۵ هزار زائر در فضای سرپوشیده باشد که به دلیل تخصیص نیافتن اعتبارات ملی هنوز تکمیل نشده است.

به گفته وی، در حال حاضر حدود ۵۰ هزار تن به‌طور همزمان می‌توانند در حرم حضرت معصومه(س) حضور داشته باشند و در طول سال نیز بین ۲۰ تا ۲۳ میلیون زائر به حرم مطهر مشرف می‌شوند.

حجاب آرمان شهدای فاطمی

معاون فرهنگی آستان حضرت معصومه(س) نیز در این جلسه با اشاره به این‌که امسال شعار محوری برنامه‌های سالروز ورود حضرت به قم، «حجاب، آرمان شهدای فاطمی» است، گفت: امسال برنامه‌ها با موضوع حجاب تنظیم شده‌ و فعالیت ما در این زمینه اثباتی است نه چالشی تا زمینه را برای ظهور و بروز محجبه‌ها فراهم کنیم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مهدی احمدی تصریح کرد: حجاب را نمی‌توان در برنامه ۱۷ روزه به خروجی رساند، بلکه در طول سال باید اقدامات زیربنایی در زمینه حجاب صورت گیرد.

پویش فرشتگان حجاب

وی در ادامه به برنامه‌های سالروز ورود حضرت معصومه(س) به قم اشاره و بیان کرد: مراسم شب سالروز ورود بعد از نماز مغرب در صحن امام خمینی(ره)، برگزاری نمایشگاه حریم حرم، محفل شعر، دوره آموزش شخصیت شناسی، پویش فرشتگان حجاب، برنامه در پی آفتاب، کرسی ملی تلاوت فاطمی، مدیحه‌سرایی، سفیران قرآنی و اجتماع دختران بهشتی ساعت ۱۵:۰۰ روز ۲۸ مهرماه در صحن جوادالائمه(ع) از جمله برنامه‌های است که برای این ایام در نظر گرفته شده‌است.

برپایی نمایشگاه تمدن سازی در آستانه ظهور

وی افزود: برپایی نمایشگاه با موضوع مهدویت و تمدن سازی در آستانه ظهور، ویژه‌برنامه پرسش و پاسخ با موضوع حجاب، مراسم ویژه بانوان به مناسبت رحلت آن حضرت، ویژه‌نامه مدیحه‌سرایی، اعزام سفیران قرآنی به استان‌ها برای اجرای ویژه‌برنامه‌های قرآنی و مراسم در سوگ خواهر خورشید از دیگر برنامه‌های سالروز ورود تا رحلت حضرت معصومه(س) در شهر قم است.

احمدی با اشاره به برگزاری جشن‌های خانوادگی در حرم مطهر حضرت معصومه(س)، گفت: برنامه‌های شادی در حرم مطهر متناسب با فضای این مکان معنوی است.

به گفته وی، سالانه ۲ هزار مراسم عقد در حرم حضرت معصومه(س) انجام می‌شود.

مدیر روابط عمومی آستان حرم حضرت معصومه(س) گفت: در نیمه نخست امسال ۴۰ هزار و ۶۱۵ گردشگر و زائر غیرایرانی مسلمان و غیرمسلمان از ۵۷ کشور دنیا از حرم کریمه اهل بیت(س) بازدید کردند.

حجت‌الاسلام علی قاسمی نیز روز دوشنبه به مناسبت ایام معصومیه در جمع خبرنگاران، افزود: از این تعداد، ۲ هزار و ۴۷۵ گردشگر خارجی غیرمسلمان و ۳۸ هزار و ۱۴۰ زائر خارجی مسلمان بودند.

وی اضافه کرد: به‌صورت میانگین سالانه ۲۳ هزار گردشگر از ۸۰ کشور دنیا به حرم حضرت معصومه(س) مراجعه می‌کنند.

به گفته وی، آمار اعلام شده در دفاتر آستان ثبت شده است و برخی گردشگران نیز به دفاتر آستان مراجعه نمی‌کنند.

قاسمی همچنین با اشاره به برنامه‌های رسانه‌ای و فضای مجازی حرم حضرت معصومه(س) به مناسبت سالروز ورود و رحلت آن حضرت، گفت: اجرای مسابقه در سطح کودکان، نوجوانان و عمومی، تولید عکس نوشت، استوری موشن، پادکست و کلیپ با موضوع حضرت معصومه(س) از جمله این برنامه‌هاست.

وی اضافه کرد: تولید نماهنگ‌هایی به زبان‌های عربی، اردو، انگلیسی و تایی، برگزاری محافل شعر ادبی با حضور شاعران استانی و برپایی میزهای خطاطی با حضور هنرمندان با موضوع حضرت معصومه(س) از دیگر برنامه‌هاست.

اجرای 313 برنامه به مناسبت ورود حضرت معصومه(س) به قم اجرا می‌شود

معاون فرهنگی حرم حضرت معصومه(س) گفت: بیش از ۳۱۳ برنامه با شعار محوری «سلام ای دختر موسی بن جعفر(ع)» در طول ۱۷ روز از سالروز ورود حضرت معصومه(س) به شهر قم تا سالروز وفات آن حضرت، در قم اجرا می‌شود.

حجت‌الاسلام مهدی احمدی روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: حضرت معصومه(س) دارای ویژگی‌های ممتاز اجتماعی و سیاسی هستند که با هجرت خود سنگ بنایی گذاشتند که تا ظهور حضرت ولی‌عصر(عج)، قم پایگاه سیاسی و اجتماعی جهان تشیع شد.

وی اضافه کرد: برگزاری مراسم شب سالروز ورود حضرت معصومه(س)، محفل ویژه قرار فاطمی با حضور شاعران ملی، سلام همگانی و خوش آمدگویی ساعت ۱۱ صبح سالروز ورود حضرت به قم، جشن همراهی در شبستان حضرت امام خمینی(ره) و ۱۷ محله و بوستان سطح شهر، محفل شعر در ایام رحلت حضرت معصومه(س)، مراسم غبارروبی ضریح مطهر توسط دستگاه‌های مختلف و تولید پوستر سلام ای دختر موسی بن جعفر برای نصب در سطح شهر از جمله برنامه‌هایی است که در قم اجرایی می‌شود.

برگزاری کارگاه خوشنویسی

وی ادامه داد: برگزاری کارگاه خوشنویسی در مقبره پروین اعتصامی هر روز از ساعت ۱۶ تا ۲۰، شرح زیارت حضرت معصومه(س)، پخش ویژه‌برنامه‌های وفات حضرت معصومه و زیارت‌نامه حضرت از شبکه‌های سیما، مسابقه سلام ای دختر موسی بن جعفر(ع) از طریق فضای مجازی در سه مقطع کودک، نوجوان و عمومی، تولید نماهنگ نوجوان، معرفی چندین کتاب از طریق شبکه‌های اجتماعی آستان، نمایشگاه کتاب، «بازدید رایگان از موزه در سالروز ورود حضرت و بازدید نیم‌بها در ایام معصومیه»، همایش بزرگداشت شخصیت حضرت موسی بن خزرج، محفل عزا ویژه دختران و «محفل دختران بهشتی» از دیگر برنامه‌ها می‌باشد.

تهیه 60دقیقه برنامه

احمدی با بیان این‌که ۶۰ هزار دقیقه برنامه از طریق شبکه‌های مختلف سیما پخش خواهد شد، خاطرنشان کرد: امور بین‌الملل آستان تلاش می‌کند با تولید پادکست، برپایی محفل شعرخوانی، کارگاه حضرت معصومه(س) شناسی و طرح ختم صلوات به زبان‌های مختلف از جمله اردو،‌ آذری، اسپانیایی و  پرتغالی مخاطبان غیرفارسی زبان را پوشش دهد.

به گفته وی، بخش بین‌الملل آستان کریمه اهل‌بیت(س) در هشت پایگاه اینترنتی و ۹ شبکه اجتماعی به زبان‌های مختلف با موضوع های معرفی آستان کریمه اهل‌بیت(س)، شخصیت حضرت معصومه(س)، اسلام و تشیع و انقلاب اسلامی فعالیت می‌کند.

ساخت فیلم حضرت معصومه

وی در ادامه گفت: فیلم حضرت معصومه(س) به کارگردانی جواد افشار و تهیه‌کنندگی مجتبی امینی در حال ساخت است و کار کارشناسی محتوای این فیلم به حجت‌الاسلام احمد عابدی استاد حوزه علمیه واگذار شده است.

معاون فرهنگی حرم حضرت معصومه(س) افزود: قرارداد ساخت فیلم حضرت معصومه(س) با سیمافیلم منعقد شده و سه سال زمان می‌برد تا تولید فیلم به مرحله نهایی برسد.

وی همچنین گفت: مقبره پروین اعتصامی مکانی برای اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی از جمله برگزاری شب‌شعر در یکشنبه‌شب‌ها است و در این ایام نیز برنامه‌های مختلف با حضور شاعران برگزار خواهد شد.

مدیر سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری قم خبر داد؛

گلباران مسیر ورود حضرت معصومه به قم

مدیر عامل سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری قم از نور افشانی آسمان قم در شب ورود حضرت معصومه به قم خبر داد و گفت: مسیر ورود حضرت معصومه سلام الله علیه به قم گلباران خواهد شد.

سید احمد طباطبایی نژاد مدیر عامل سازمان فرهنگی ، اجتماعی و ورزشی شهرداری قم در نشست خبری در تشریح برنامه های  ورود حضرت معصومه سلام الله علیه به قم و روز قم  که پیش از ظهر امروز در سالن جلسات شهرداری قم برگزار شد اظهار داشت: چهارمین سالی است که روز ورود حضرت معصومه به قم روز قم نامگذاری شده باید این روز در اذهان جا بیفتند ما تنها شهری هستیم که شهرمان به مناسبت روز قمری نامگذاری شده است، شعار امسال روز قم با توجه به برگزاری کنگره ملی شهدای در قم در آبان ماه جاری «در سایه کریمه در جاده شهادت» نامگذاری شده است.

زنگ روز قم در مدارس

وی افزود: برنامه های ترکیبی افتتاح نمایشگاه گردشگری ، ویژه برنامه های روز قم ، کاروان نمادین که هرساله از میدان معصومیه به سمت حرم مطهر برگزار می شود ، زیباسازی مسیر و برگزاری جشن ها در مسیر  ورد حضرت معصومه ، نور افشانی آسمان مسیر ورود حضرت معصومه سلام الله علیه به قم و سه نقطه دیگر، نواخته شدن زنگ روز قم  در مدرسه شاهدی خواه از جمله برنامه های مناسبت روز قم خواهد بود.

گردشگری مقاومت

طباطبایی نژاد تاکید کرد: برای اولین بار گردشگری مقاومت در قم افتتاح  و برگزار می شود و یک پل  ارتباطی بین شهرهای مقاومت خیز ایجاد می شود، هنر قم ضریب دادن به رویداد های فرهنگی است ، دبیرخانه گردشگری مقاومت فعال خواهد شد و با افراد فعال در این زمینه نشستی برگزار خواهد شد.

المپیاد فرزندان انقلاب

مدیر عامل سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری قم: افتتاح المپیاد فرزندان انقلاب با کمک  و ظرفیت بسیج و‌ کانون مساجد  با پیش بینی شرکت ۱۰ هزار نفر برگزار خواهد شد ، جشنواره قرآنی به همت سازمان و بسیج برگزار میشود تا همه خانواده با هر مقدار آشنایی با قرآن بتوانند در این مسابقات شرکت کنند.

اجرای تئاتردرسایه کریمه

وی بیان داشت: اجرای تئاتر در سایه کریمه با ۱۰ اجرا در فضای باز  بوستان های شهر قم انجام می شود، نگار گذر خیابان صفاییه فعالیت این سه سال را به نمایش می گذارد، رونمایی کتاب باغ پنبه که تاریخ شفاهی قم را روایت می‌کند، تفاهم نامه با هیئت کشتی منعقد شده و خانه کشتی شهرداری افتتاح می شود، پیست اسکی علوی اصلاح شده و بازگشایی خواهد شد ،جشن ویژه با محوریت حرم حضرت معصومه سلام الله با نام دختران بهشتی در حرم برگزار می شود ، انعقاد تفاهم نامه برای تحویل گرفتن موزه مراجع به سازمان فرهنگی ،اجتماعی و ورزشی در حال انجام است.

تور روایتگری انقلاب

طباطبایی نژاد با اشاره به اینکه خانه هنر پایداری و ادبیات دفاع مقدس پل ارتباطی بین روز قم کنگره ملی شهدای است افتتاح خواهد شد  گفت: رویداد ملی ایده پردازی زیارت در حوزه محتوای نیز در دست اقدام است و سال آینده اجرا خواهد شد، تور روایت انقلاب در مدارس و دانشگاه ها برگزار خواهد شد از جمله بازدید از خانه موزه شهیدان زین الدین، بیت امام خمینی، گلزار شهدا خواهد بود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار قم فردا که کدام ارگان ها پای کار روز قم خواهند آمد و برنامه دارند؟ گفت: با توجه به محوریت کنگره ملی شهدای قم که برنامه اصلی سال جاری قم است،  برای روز قم ارگان ها سال آینده پای کار خواهند آمد و این موضوع را با جدیت پیگیری خواهیم کرد.

گردشگری مقاومت

مدیر اداره گردشگری و امور زائرین سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری قم هم در این نشست اظهارداشت: ۲۰ شهر ایران به دلیل یک مناسبت یا شخص خاصی به نام آن شهر نامگذاری شده است و همه امکانات و سازمان های آن شهرها برای پررونق شدن و معرفی شهر خود و رونق اقتصاد و اشتغال بسیج شده اند.

حمید نادری افزود: شهر قم به میمنت سالروز ورود حضرت معصومه سلام الله علیها به نام شهرمان نامگذاری شده است لذا توقع می رود سازمان ها در اجرای برنامه ها بودجه لازم را جذب کنند و ثبت روز قم در تقویم ملی انجام شود و عناصر مومن و انقلابی در این نوع از گردشگری بکار گرفته شوند.

وی با تاکید براینکه قم به عنوان خواستگاه انقلاب و مقاومت باید نقش آفرینی کند، افزود: در این راستا باید هم افزایی بیشتری انجام شود.

وی تصریح کرد: به دلیل ورود حضرت معصومه علیه السلام در قم،  میرزاکوچک خان در رشت، سید علی دلواری در بوشهر و حاج قاسم سلیمانی در کرمان این شهرها به نام شهرشان نامگذاری شده است.

نادری گفت: در عرصه بین المللی از رایزن های فرهنگی حاشیه خلیج فارس، آمریکای لاتین و جنوب آفریقا دعوت شده که شبکه گردشگری مقاومت داخلی به شبکه بین المللی متصل شود.

وی بیان کرد: برگزاری نشست ها و تورهای مقاومت، تهیه محتوای مناسب، همایش با حضور فعالان گردشگری جهت تبادل نظر و رونمایی از تدوین سند راهبردی گردشگری داخلی و بین الملل در این ایام انجام می شود.

این شهر معطر است به فاطمه ثانی که شهر ما را سالهاست که با مقدمش مزین کرده است واین حرم جانپناه مشتاقان اهل بیت است. خوشبخت طایفه ما مردم قمیم  که جارو کشان خواهر آفتاب هشتمیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − یک =