logo_bassam

زهره مهرنوروزی-شناخت دقیق مسایل مربوط به روستاهای ایران از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. زیرا ریشه تمامی مشکلات و مسائل عقب ماندگی مثل فقر گسترده، نابرابری در حال رشد، رشد سریع جمعیت و بیکاری فزاینده، در مناطق روستایی قرار دارد یکی از اهداف کلان توسعه در اغلب کشورها و از جمله کشور ما، کاهش بیکاری و توسعه فعالیت های شغلی است. توسعه و عمران روستایی در چند دهه اخیر همواره یکی از دغدغه های اصلی توسعه در ایران و اکثر کشورهای در حال توسعه بوده است. در بسیاری از کشورها، توسعه روستائی به مثابه راهبردی با اهمیت برای تامین نیازهای اساسی و توزیع بهینه منافع ناشی از توسعه ملی تلقی شده و بدین منظور با شیوه‌های متعدد، الگوهای متنوعی برای توسعه روستایی تجربه شده که عمدتا دستاوردهای مطلوبی نداشته و هنوز سهم جوامع روستایی جهان سوم از توسعه و پیشرفت بسیار اندک است و اکثر فقرای این کشورها یا در روستاها بسر می­ برند و یا شهرنشینانی عمدتا حاشیه نشین با منشاء روستایی بوده اند.

 روستای خدیجه خاتون

بسام نیوز-در بخش سلفچگان قم دو کیلومتر از روستای طایقان که خارج شوی به روستای تاریخی خدیجه خاتون می رسی که برای خودش الماسی شده است. قدمت روستای خدیجه خاتون به قرن هفتم هجری برمی گردد که وجود امامزاده بی بی خدیجه خاتون از نوادگان امام صادق (ع) باعث تغییر نام این روستا به نام این امامزاده شده است. به گفته اهالی روستا، قبل از آن زمان هم روستا دایر بوده است که البته کسی از روستاییان نام قبلی این روستا را نمی دانستند. آرامگاه امامزاده یحیی و امامزاده ذکریا را علاوه بر خدیجه خاتون در دل خود جای داده است. خلج آباد و طایقان از همسایگان خدیجه خاتون محسوب می شوند.

در حال حاضر بدلیل وقوع خشکسالی های شدید تنها محصول زراعی روستا جو است.  باغات این روستا در گذشته درختانی همچون انار، انجیر، آلوچه، قیصی، زردآلو، سیب، بادام و انگور داشته اند، در حال حاضر به دلیل خشکسالی و سرمازدگی فقط درخت انار و انجیر دارند که البته سهم ناچیزی از درختان باغ انجیر است. مراتع این روستا دارای پوشش ضعیفی از گیاهانی مانند بادامچه کوهی – کارامکش و بنه  است. اما چند سالی است روستاییان برای کشت جایگزین زعفران می کارند.

اما درباره امکانت رفاهی روستا با چند تن از اهالی به گفتگو نشستیم.

هادی گل محمدی  از اعضای شورای  سایق بخش سلفچگان که به اوضاع این روستا مسلط است می گوید: تردد شهر به روستا خوب است اهالی به سلفچگان و قم تردد دارند، اما در زمینه تاکسی از مسئولان انتظار بیشتری داریم چون تعداد تاکسی های خدمات رسان کافی نیست.

وی می گوید: دراین روستا خدمات رفاهی مانند مدرسه برای دانش آموزان هست راه دست رسی به روستا هم خوب است، از این بابت اهالی راضی هستند.

گل محمدی می گوید: این روستا در طرح هادی است اما روستاییان با مشکلات زیادی مواجه هستند برای مثال  بنیاد مسکن سلفچگان برای اهالی 15 پروانه ساخت مسکن روستایی صادر کرد، ولی به علت تامین نبودن زیر ساخت های لازم  پروانه ساخت آنها باطل شد وحکایت سر از نو سامان از نو آغاز شد.

عضو سابق شورای بخش سلفچگان  می افزاید: این روستای تاریخی با داشتن یک آب انبار تاریخی و سه امامزاده موجود و یک رودخانه دائمی از ظرفیت های گردشگری قم محسوب می شود و حتی می توان در بخش بوم گردی هم این روستا را معرفی کرد اما به دلیل اینکه نمی توانیم از خط ثابت بهره ند شویم به همین علت در زمینه بوم گردی نمی توانیم ورود کنیم.

گل محمدی معضل سگ های ولگرد را از دیگر مشکلات می داند و می گوید: این حیوانات مزاحم بارها به بچه های روستا حمله کرد و آنها را زخمی کرده اند ولی چون اینجا روستا است صدای ما به گوش کسی نمی رسد . دهیاری روستا پیمانکاری را آورده تا سگ های رهاشده را جمع آوری کنند اما از دید من عملکرد خوبی ندارند چرا که همچنان سگ های بی صاحب بین سه روستای طایقان، خدیجه خاتون و خلج آباد در تردد وایجاد  مزاحمت برای  اهالی هستند.

 رضایی عارف از دیگر ساکنان روستا و از اوضاع آنجا مطلع است می گوید: بخشی از مشکلات زیر ساختی این روستا مرتفع شده است،اما متاسفانه خدمات تلفن ثایت نداریم و اهالی که می خواهند برای کارهای خود اشتراک اینترنت داشته باشند چون خط ثابت نیست به همین علت نمی توانند از این خدمات الکترونیکی استفاده کنند.

وی در خصوص دیگر مشکلات روستای تاریخی خدیجه خاتون گفت: یکی دیگراز مشکلات روستا بحث انشعاب گاز است که حدود 60خانوار در این روستا به علت نداشتن انشعاب گاز شهری با سیلندر گاز مصرفی خود را تامین می کنند اهالی چند بار اقدام کرده اند شرکت گاز گفته است که به علت هزینه بالای انشعاب این شرکت موجودی ندارد بنا براین باید از طریق خود یاری مردم روستا تامین شود متاسفانه مردم توانایی پرداخت هزینه های انشعاب را ندارند بنابراین با این مشکل مواجه شده اند.

وی با اشاره به مشکلات زیر ساختی روستا مانندجاده و  آب گفت: آب شرب روستا از طریق آب سر شاخه ها تامین می شود به همین علت  بخشی از روستا که در بلندی واقع شده اند  از 9صبح تا 9شب آب شرب  ندارند. راه های دست رسی به روستا هم مناسب نیست و ما اغلب  در جادهای خدیجه خاتون شاهد تصادفات ناگواری هستیم.   

رضایی عارف با بیان اینکه داخل روستا کوچه ها به آسفالت و جدول کشی نیاز دارند گفت: عده ای از اهالی نیز برای تامین برق مصرفی خود مشکل دارند.

وی بیان کرد: حمایت از روستاییان با جلو گیری از مهاجرت علاوه بر کاهش آمار بیکاری همچنین در بخش تولید نیز کشور را خود کفا می کند، اما باید و شاید آن حمایت لازم از روستاییان صورت نمی گیرد به همین علت روستای خدیجه خاتون در حدو اندازه های خود رشد نکرده است که انتظار می رود مسئولین در این زمینه وارد گود شوند.

وی  گفت: وجود روستا به عنوان یکی از مهمترین پایگاه های تولید مواد حیاتی و رفع نیازهای اساسی هر جامعه است که از نظر تاریخی تا قبل از انقلاب اسلامی برنامه ای مدون اجرایی برای توسعه روستاها محقق نشده تا آنکه براساس فرمان امام خمینی(ره)  و اهداف ترسیم شده برای این مهم مبنی بر تشکیل جهاد سازندگی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اقدامات زیرساختی شامل برق رسانی، آب رسانی، گازرسانی، بهداشت و درمان، جاده سازی و مسکن به تدریج صورت پذیرفته اما روستای خدیجه خاتون امکانات زیر ساختی آن به طور کامل مهیا نشده است.

این کنشگر می افزاید: روستاهای سلفجگان بخش عمده ای از جمعیت  قم را در خود جای داده اند و می توانند نقش قابل توجه در تامین امنیت غذایی و تولید ایفا کنند و آماده پذیرش وظایفی جدی تر در اقتصاد کشور هستند، اما یکی از خلاءهای اساسی روستاهای ایران، کمبود مطالعات و تحقیقات و ضعف شناخت در مورد آنهاست. بنابراین با توجه به پیچدگی مناطق روستایی نیاز عمیق به شناخت افزونتر آنها به منظور اتخاذ تصمیمات آگاهانه آشکار می‌شود.که برای نمونه می توان به همین روستای تاریخی خدیجه خاتون نگاهی انداخت که هنوز ظرفیت های بلقوه این روستا شناخته شده نیست و نیاز به مطالعه و تلاش واحد تحقیقات حهاد کشاورزی است.

وی به  اهمیت بقعه خدیجه خاتون برای اهالی روستا اشاره می کند و می گوید: بقعه نیاز دیوار کشی دارد که وظیفه اوقاف است که توجهی به این امامزاده واجب تعظیم ندارد و به حال خود رها شده است در حالی که انتظار می رود سازمان اوقاف به این موارد رسیدگی کند همچین گنبد بقعه هم نیاز به مرمت دارد.

آنچه مسلم است اگر هدف مهاجرت معکوس شهر به روستا  است راهکار اول و آخرایجاد اشتغال و  تجهیز و تامین رفاه نسبی برای روستا نشینان است.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =