logo_bassam

زهره مهرنوروزی -خدیجه، فاطمه ، زهرا ، معصومه ،… بانوان شهیدی که روزی از این شهر پر کشیدند وبه  حضرت زینب کبری علیها السلام پیوستند بار دیگر در اجلاسیه 130بانوی شهیده استان قم یادشان زنده شد هرچند که زندگی آنان احیاست و در نزد خدا روزی می خورند. 

به گزارش بسام نیوز در سومین اجلاسیه کنگره ملی شهدای استان قم که در تالار بیداری اسلامی جامعه الزهرا (س) برگزار شد.تالار مملو از بانوانی بود که برای پاسداشت بانوان شهیده آمده بودند.

در بخشی از این مراسم پیام رهبری که به کنگره 7هزار بانوی شهیده کشور نوشته شده بود قرائت شد در بخشی از این پیام آمده بود:

امروز در اینجا برای تعظیم به ارتش هزاران نفره ی زنان شهیدی گرد آمده اید که در تغییر مسیر تاریخ اسلام و کشور، نقشی شایسته ایفا کردند و سربلند به محضر خدای متعالی رفتند. لشکری از فرشتگان که از جان مقدس خویش در راه اسلام مایه گذاردند؛ تماشاچی نبودند و قدم در میدان عمل نهادند و در نقش معماران ایران جدید ظاهر شدند. اینان زنان بزرگی بودند که تعریف جدیدی از «زن» به شرق و غرب ارائه کردند.

زن، در تعریفِ غالباً شرقی همچون عنصری درحاشیه و بی نقش در تاریخ سازی؛ و در تعریفِ غالباً غربی، بمثابه ی موجودی که جنسیّت او بر انسانیتش می چربد و ابزاری جنسی برای مردان و در خدمت سرمایه داری جدید است، معرفی می شد. شیرزنانِ انقلاب و دفاع مقدس نشان دادند که الگوی سوّم، «زنِ نه شرقی، نه غربی» است. زن مسلمان ایرانی، تاریخ جدیدی را پیش چشم زنان جهان، گشود و ثابت کرد که می توان زن بود، عفیف بود، محجّبه و شریف بود، و در عین حال، در متن و مرکز بود. می توان سنگر خانواده را پاکیزه نگاه داشت و در عرصه ی سیاسی و اجتماعی نیز، سنگرسازی های جدید کرد و فتوحات بزرگ به ارمغان آورد. زنانی که اوج احساس و لطف و رحمت زنانه را با روح جهاد و شهادت و مقاومت درآمیختند و مردانه ترین میدانها را با شجاعت و اخلاص و فداکاری خود فتح کردند.

در انقلاب اسلامی و در دفاع مقدس، زنانی ظهور کردند که می توانند تعریف زن و حضور او در ساحت رشد و تهذیب خویش، و در ساحت حفظ خانه ی سالم و خانواده ی متعادل، و در ساحت ولایت اجتماعی و جهاد و امر به معروف و نهی از منکر و جهاد اجتماعی را جهانی کنند و بن بستهای بزرگ را در هم بشکنند.

اقتدار و جَذبه ی تازه ای به برکت خون این زنان مجاهد در عصر جدید، ظهور کرده است که زنان را ابتدا در جهان اسلام، تحت تأثیر قرار داد و دیر یا زود در سرنوشت و  جایگاه زنان جهان، دست خواهد برد.

تا آفتاب درخشان خدیجه ی کبری علیها السلام و فاطمه زهرا علیها السلام و زینب کبری علیها السلام می درخشد، طرح های کهنه و نو «ضدّ زن» به نتیجه نخواهد رسید و هزاران زن کربلایی ما نه تنها خطوط سیاه ستم های ظاهری را در هم شکسته اند بلکه ستم های مدرن به زن را نیز رسوا و بی آبرو کرده و نشان داده اند که حق کرامت الهی زن، بالاترین حقوق زن است که در جهان به اصطلاح مدرن، هرگز شناخته نشده و امروز وقت شناخته شدن آن است. به خانواده این شهیدان والا مقام تبریک میگویم و امیدوارم که به برکت خون این زنان شریف و مجاهد، رسانه ها و هنرمندان و فرزانگان و سینماگرانی بتوانند جهاد بزرگ زن ایرانی مسلمان را به دنیا که سخت محتاج شناختن آن است، بنمایانند. زن مجاهد مسلمان ایرانی، معلم ثانی برای زنان جهان خواهد بود پس از معلم اول که زنان مجاهد صدر اسلام بودند. سلام خدا بر بانوی بزرگ اسلام حضرت فاطمه ی زهرا و بر همه ی زنان بزرگ صدر اسلام و بر بانوان فداکار و از جان گذشته ی ایران اسلامی.

در این مراسم زینب فرخ مسئول جامعه بانوان بسیج و مسئول کمیته بانوان شهیده کنگره شهدا  به فعالیت‌های کمیته بانوان کنگره ملی شهدا اشاره و بیان کرد: تولید آثار فاخر، ماندگار و ارزشمند از جمله تالیف ۱۴ عنوان کتاب و ۱۵۰ مقاله، دیدارهای تخصصی با خانواده‌های معزز زنان شهید، تاسیس کانال‌های ترویجی فرهنگی، نشست‌های نخبگان و اندیشه‌ورزان، نشست‌های علمی و فرهنگی، جلسات هم‌اندیشی، آیین تجلیل از زنان ایثارگر، شهدا و پیشکسوتان دفاع مقدس در دستگاه‌ها و پایگاه‌های بسیج، آیین کاشت نهال به نام زن، رونمایی از تمبر زنان شهید، تولید مستند و فعالیت در فضای مجازی و برگزاری جشنواره‌های فرهنگی ورزشی از جمله این فعالیت‌هاست.

وی به فعالیت‌های کمیته بانوان کنگره ملی شهدا در مدت زمان تشکیل این نهاد اشاره و گفت: تولید آثار فاخر، ماندگار و ارزشمند از جمله تالیف ۱۴ عنوان کتاب و ۱۵۰ مقاله، دیدارهای تخصصی با خانواده‌های معزز زنان شهید، تاسیس کانال‌های ترویجی فرهنگی، نشست‌های نخبگان و اندیشه‌ورزان، نشست‌های علمی و فرهنگی، جلسات هم‌اندیشی، آیین تجلیل از زنان ایثارگر، شهدا و پیشکسوتان دفاع مقدس در دستگاه‌ها و پایگاه‌های بسیج، آیین کاشت نهال به نام زن، رونمایی از تمبر زنان شهید، تولید مستند و فعالیت در فضای مجازی و برگزاری جشنواره‌های فرهنگی ورزشی از جمله این فعالیت‌هاست.

فرخ ادامه داد: کمیته بانوان شهدا از کمیته‌های کنگره شهدای استان قم است که با هدف ترویج ایثار و شهادت و حفظ روحیه شهادت و مقابله با تهاجم فرهنگی بیش از ۲ سال است آغاز به کار کرده است، در این راستا چهار بانوی شهید انقلاب اسلامی، هفت بانوی شهید مراسم برائت از مشرکان در مکه، ۶۸ شهید کودک، یک بانوی آزاده و ۸۴ بانوی جانباز شناسایی شده اند.

روند پیشرفت ایران با قدرت ادامه ‌دارد

جانشین سازمان بسیج مستضعفین حمله تروریستی به حرم شاهچراغ(ع) را نشان از شکست دشمن دانست و گفت: این جنایت توسط گروهک ساخته و پرداخته آمریکا انجام شده که ترامپ نیز در مناظره‌های خود به آن اشاره کرده است و هزاران اسناد دیگر در مورد حمایت اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها از گروهک‌های تجزیه طلب در کشورهای عربی، وجود دارد.

سردار سید قاسم قریشی جانشین سازمان بسیج مستضعفین کشور گفت: این محفل عاشقان ثارالله و اجلاسیه باعظمت برگزار شده تا از زنان عفیف و باغیرتی یاد شود که لذت‌ها و آسایش دنیا را از خود گرفتند تا از انقلاب حفاظت کنند.

وی بیان کرد: وقتی به قرآن کریم مراجعه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که خدای متعال خود را مشتری اختصاصی شهدا معرفی می‌کند که پاداش دهنده شهدا نیز است.

جانشین سازمان بسیج مستضعفین کشور عنوان کرد: شهدا بزرگترین امر به معروف و نهی از منکر را در تاریخ ما که همان اطاعت از ولایت، حفاظت از نظام و مبارزه با دشمنان است به‌ جا آوردند.

وی با اشاره به نقش مهم زنان در پیروزی انقلاب و جنگ تحمیلی، مطرح کرد: اگر صبر و استقامت مادران، همسران و دختران شهدا نبود، ایران در برابر صدام و بعدها مقابل داعش، پیروز نمی‌شد؛ در این جهاد و پیروزی زنان مومنه و مسلمان ایرانی، نقش بی‌بدیلی را ایفا کردند.

قریشی تصریح کرد: حضور در کنار مردان و حتی در بسیاری از موارد، جلوتر از مردان از زمان آغاز نهضت امام خمینی (ره) تجلی یافت.

وی ادامه داد: امروز در کل دنیا به جز ایران، غیر از اینکه زن را به‌عنوان کالایی در خدمت مسائل اقتصادی و سیاسی و اهداف پلید شیطانی به کار نمی‌برند؛ اما در انقلاب اسلامی دستاوردهای ارزشمند یکسان بودن حقوق زن با مرد و جلوداری زن در بسیاری از مسائل به خوبی قابل مشاهده است.

جانشین سازمان بسیج مستضعفین تشریح کرد: ما در دوران دفاع مقدس بیش از ۷ هزار شهیده زن، ۵ هزار و ۷۳۵ جانباز، ۳ هزار و ۷۵ جانباز بالای ۲۵درصد، ۱۷۱ آزاده، تقدیم اسلام و انقلاب کرده‌ایم و حضور ۲ هزار و ۲۷۶ پزشک و ۲۲ هزار و ۸۰۷ امدادگر زن شاهد بزرگی بر نقش‌آفرینی ویژه زنان در پیروزی انقلاب و دفاع مقدس است.

وی افزود: اگر استقامت، صبر و تشویق‌های مادران و همسران شهدا نبود، شاید از پیروزی‌های دفاع مقدس نیز خبری نبود؛ در بسیاری از موارد مادران و همسران بودند که فرزندان و همسران خود را تشویق به حضور در جبهه و دفاع از کشور در برابر رژیم بعث عراق می‌کردند.

جانشین سازمان بسیج مستضعفین در خصوص دستاوردهای حضور ارزشمند زنان در دفاع مقدس ابزار کرد: حفاظت از انقلاب، امنیت و سلامت کشور، بهداشت و درمان رزمندگان، پشتیبانی از جبهه و خدمت‌رسانی به رزمندگان اسلام و… از جمله موارد مهم نقش زنان در پیروزی دفاع مقدس است.

وی در دیگر بخش سخنان خود به بیان برخی از دستاوردهای انقلاب شکوهمند اسلامی ایران پرداخت و گفت: در زمینه بهداشت و درمان در بخش درمان سرطان جزو ۵ کشور اول دنیا هستیم، بیش از ۹۷٪ داروی مورد نیاز را در داخل کشور تولید می‌کنیم؛ تولید بیش از ۵ نوع واکسن با وجود تحریم‌ها از جمله دستاوردهای مهم انقلاب در ایران اسلامی است.

قریشی اضافه کرد: از دیگر دستاورهای انقلاب اسلامی را می‌توان به قرارگرفتن در بین ۶ کشور اول دنیا در زمینه انرژی هسته‌ای، قرارگرفتن در بین ۵ کشور اول دنیا در زمینه سد و پل سازی، ساخت پالایشگاه نفت و گاز و پتروشیمی توسط متخصصان داخلی و… اشاره کرد.

وی با بیان اینکه در سال ۱۳۵۷ فقط ۶ درصد بانوان تحصیلات دانشگاهی داشتند، گفت: طبق آمار سال ۱۳۹۶ بالای ۴۵ درصد بانوان تحصیلات دانشگاهی داشته اند؛ در سال ۱۳۵۷ بانوان فقط در ۷ رشته ورزشی امکان فعالیت داشتند اما امروز به لطف خدای متعال و انقلاب اسلامی، زنان در ۳۸ رشته ورزشی می‌توانند فعالیت کنند.

جانشین سازمان بسیج مستضعفین تاکید کرد: امروز دشمنان در رسانه‌ها و تهاجم فرهنگی چنان القا می‌کنند که دقیقا روز را شب جلوه می‌دهند که بایستی حواسمان به این موضوع باشد تا دشمن نتواند این افتخارات و دستاوردهای انقلاب را از نظر ها پنهان کند.

وی افزود: امروز دشمن تمام توانش را در جدیدترین و مدرن‌ترین جنگ، یعنی جنگ ترکیبی به کار گرفته که تهاجم فرهنگی، نظامی، اقتصادی و همچنین حمایت از شورش و اغتشاشات را شامل می‌شود.

قریشی عنوان کرد: در قضیه اغتشاشات و آشوب‌ها، شعار «زن زندگی آزادی» را در ایران به سر دادند؛ شعار «زن زندگی آزادی» ساخته خطرناک‌ترین گروه تروریستی و تجزیه‌طلب کردی است که در کردستان ترکیه ساخته شده است.

وی خاطرنشان کرد: حادثه تروریستی که شب گذشته در حرم مطهر شاه چراغ (ع) اتفاق افتاد، نشان برجسته‌ای از شکست دشمن در این جبهه است؛ این جنایت توسط گروهک ساخته و پرداخته آمریکا انجام شده که ترامپ نیز در مناظره‌های خود به آن اشاره کرده و هزاران اسناد دیگر بر حمایت و هدایت گروهک های تجزیه طلب در کشورهای عربی توسط اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها وجود دارد.

در این مراسم، از ۸ کتاب مرتبط با زنان شهید استان قم و یا تالیف همسران شهدا که سه عنوان آن به نام های «از ثری تا ثریا»، «شهر فرشتگان» و «صبورانه» اثر ریحانه غلامیان و مربوط به معاونت اداره کل حفظ آثار دفاع مقدس قم بود و نیز عکس نوشت ۱۳۰ بانوی شهید استان رونمایی شد.

همچنین خانواده‌های زنان شاخص و چند شهیده استان به نام‌های طبیه واعظی دهنوی، کبری تلخابی، فرخ کاویانی جبلی، صدقی، مکرمه خسروی، طاهره سادات میرباقری، خدیجه قزوینی، سکینه ماه، فخرالسادات کفاش حسینی، صغری محمدیار، لیلی زارع قمشه، معصومه رحیمی، زهرا استادیان خانی و لیلی حلوایی نیز با اهداء هدایایی تقدیر شدند.

پایان بخش سومین اجلاسیه کنگره ملی شهدای قم، تشییع پیکر مطهر شهید گمنام دفاع مقدس همراه با مرثیه سرایی و سر دادن ندای «یا زهرا یا زهرا (س)» توسط حسین اردستانی از مداحان اهل بیت (ع) بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =