logo_bassam

زهره مهرنوروزی -حوزه درمان یکی از بخش های مهم علوم پزشکی است که در تامین سلامت از جایگاه مهمی برخوردار است. سوالات متعددی در حوزه زیر ساخت و یا عمرانی (کمبودها و ضعف ها )، بخش زنان و زایمان و حوزه نظارت و شکایات به نزد معاون درمان علوم پزشکی قم رفتیم  از مشکلات بیمارستان الزهرا گرفته تا تعرفه مطب های دندان پزشکی در این مصاحبه مطرح شده است که می خوانید:

معاون درمان علوم پزشکی قم با بیان اینکه هدف ما ارایه خدمات درمانی مناسب به مراجعین است گفت: سعی ما این است تا زیر ساخت های درمانی قم را با استانداردهای به روز باز سازی کنیم.

محسن رضائی آدریانی با بیان اینکه بنیاد «برکت» وظیفه ساخت بیمارستان الزهرا سلام‌الله¬علیها را بر عهده گرفته است افزود: طبق استاندارد در شعاع 500متری بیمارستان برای جلوگیری از انتقال بیماری نباید هیچ منزل مسکونی و یا محل تجمعات باشد اما پشت ساختمان این بیمارستان یک مدرسه وجود دارد. بنابراین باید یا این مکان آموزشی تغییر کند یا مکان بیمارستان به نقطه¬ای دیگر، منتقل شود. وی افزود بیمارستان الزهرا سلام¬الله¬علیها دچار فرسودگی شده بود و نیاز به نوسازی داشت، اما جای نگرانی نیست چون با ساخت و راه¬اندازی بیمارستان شهداء، بخش¬های درمانیآن به بیمارستان شهدا انتقال یافته و هم¬اکنون مشغول خدمت-رسانی تحت عنوان مرکز درمانی شهداء است.

وی در خصوص زایشگاه  ایزدی گفت: قدمت ساخت این زایشگاه، 50 سال پیش است و دچار فرسودگی شده و نیاز به نوسازی دارد. مثلاًبخش اتاق عمل این بیمارستان به علت قدیم ساز بودن، امکان انتقال عفونت وجود دارد بنابراین نیاز به نوسازی داشت به همین علت زایشگاه به بیمارستان فرقانی منتقل می شود تا این بیمارستان براساس استانداردهای روز ساخته شود. وی افزود حتی بیمارستان حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها نیزبا مشکل استحکام مواجه است و به نوسازی نیاز دارد تا بتواند خدمات درمانی شایسته ای را به مراجعین ارایه دهد.

معاون در مان علوم پزشکی قم گفت :هم اکنون برای بخش روانپزشکی مناسب، با کمبود فضا مواجه هستیم. همچنین در بخش سوختگی با کمبود زیرساخت از جمله کمبود متخصص روبرو هستیم. در حال حاضر، متأسفانه در بخش سوختگی، بخش درمانی متناسب موجود نیست. مثلاً برای جذب متخصص به اعتبار بیشتری نیاز داریم، هرچند که این مشکل در بیمارستان های دولتی سراسری است.

رضائی آدریانی افزود: یکی از برنامه ها و سیاست¬گذاری¬های کلان سلامت در کشور، رفتن به سوی بیمارستان های جامع(جنرال) است. این دسته بیمارستان¬ها شامل خدمات درمانی در چهار تخصص اصلی می¬شود که شاملبخش های زنان و زایمان، اطفال، داخلی و جراحی  است چرا که  در بیمارستان تک تخصصی امکان اارئه مراقبت‌های درمانی متناسب و ضروری، وجود ندارد.

وی درخصوص مشکل درمانگاه های شبانه روزی که خدماتشان به روزها خلاصه شده است اظهار  داشت: متاسفانه شاهد هستیم که درمانگاه های شبانه روزی خدمات شبانه ندارند که این تخلف محسوب می شود، اما مشکلی که موسسان و مدیران این درمانگاه ها با ان مواجه هستند هزینه بالای  اداره یک درمانگاه در تمام ساعات شبانه‌روز است. لازم است در درمانگاه¬های شبانه¬روزی در تمام ساعات شبانه‌روز، دست‌کم یک پزشک، یک پرستار زن و یک پرستار مرد و یک نفر هم متصدی پذیرش و خدمات، حضور داشته باشند. برای این کار باید هر درمانگاه حداقل  12 نفر نیرو داشته باشد.از انجا که درمانگاه نمی تواند حقوق قانونی این 12 نفر و دیگر هزینه¬های  اداره را از تعرفه قانونی ارائه خدمت به مراجعین تامین کند و در برخی درمانگاه ها، هزینه¬ها بسیار بیشتر از درآمدها خواهد شد. بنا براین به این سمت گرایش پیدا می کند کهاز ساعات خدماتش را بکاهد، هرچند که از نظر ما تخلف محسوب می شود چون موسس مجوز خدمات شبانه روزی گرفته اما در عمل اینگونه نیست.

معاون درمان علوم پزشکی قم بیان کرد: در قم، عدم دسترسی به خدمات پاراکلینیک را قبول ندارم در بیمارستان ها دولتی از جمله مجتمع بیمارستانی شهیدبهشتی و امیرالمومنین، خدمات آزمایشگاهی و رادیولوژی و سی تی اسکن انجام می شود، اما مشکلی که وجود دارد این است که شرکت های طرف قرارداد به علت شرایط تورم اقتصادی، هزینه  تأمین تجهیزات مصرفی  را به روز و فوری از بیمارستان طلب می‌کنند و دیگر مثل سابق از قرارداد مدت دار و تأمین نسیه تجهیزات، خبری نیست  و ما هم قدرت تامین اعتبار فوری را نداریم چون به زمان نیاز داریم. هم‌اکنون طلب بیمارستان‌ها از بیمه‌های پایه، تقریباً برابر با بدهی‌های بیمارستان‌ها از جمله بدهی به شرکت¬های طرف قرارداد است. بنابراین تعداد پذیرش محدود است و حل این مشکل خارج از اختیارات ما است.

رضائی آدریانی تصریح کرد: تلاش بر این است که توزیع متخصصین محترم در اختیار دانشگاه در تمام بیمارستان های دولتی شهر به عدالت نزدیکتر باشد.  مجتمع درمانی شهید بهشتی و امیرالمومنین مرکز دانشگاهی است و دسترسی به دستیار و پزشک آسان تر است، بیمارستان شهدا و بیمارستان های خیرین سلامت «نکویی ، فرقانی،هدایتی  و ایزدی » و کامکار- عربی‌نیا همه برای ما یکسان هستند وسعی می کنیم توزیع متخصص عادلانه باشد.

وی اظهار کرد: تمام مطب های دندانپزشکی دارای تعرفه مصوب هستند و باید آن را نصب کنند. اگر کسی مشاهده کرد که بیش از تعرفه مصوب پرداخت کرده است، می تواند گزارش کند و  همکاران ما در معاونت درمان دانشگاه پیگیری می¬کنند.

معاون درمان علوم پزشکی قم گفت: در زمینه ، پاتولوژیست، متخصص بیهوشی،متخصص طب اورژانس در کل کشور با کمبود نیرو مواجه هستیم دلیلش هم این است که متقاضیان رشته پزشکی کمتر به این بخش ها رغبت دارند.

رضائی آدریانی گفت : پدیده زیر میزی، از سوی مردم شکایت داریم و مواردی گزارش شده است ولی نباید وجود داشته باشد. وی تصریح و تأکید نمودچنانچه شهروندی با این مشکل از سوی پزشکان بیمارستان های قم مواجه شد می تواند با اسناد و مدارک لازم به معاونت درمان مراجعه کرده و پیگیری کند.

رضائی آدریانی گفت: در بخش زنان و زایمان یکی از مشکلات ما گرایش برخی مادران به شیوه زایمان رستم زاد (یا همان سزارین) است که یک مشکل چند وجهی است وباید فرهنگ سازی صورت بگیرد تا از گرایش به رستم زاد توسط مادران کاسته شود وبیشتر تمرکز ما هم بر زایمان ایمن بدون عمل جراحی است.

وی بیان کرد: استفاده از نیروی متخصص هم جنس دغدغه ما هم هست در بخش زایمان فرقانی حتی المقدور سعی شده است که فقط متخصصان بانو حضور داشته باشند ولی قطعاً چنین خواسته‌ای همواره محقق نشده است.

این مسوول تصریح کرد: برای رفع مشکل سونوگرافی در بخش زنان؛ متخصصان زنان و زایمان این اجازه را دارند که برای کارهای درمانی  و تشخیصی خود دستگاه سونوگرافی داشته باشند اما حق نوشتن گزارش سونوگرافی (همانند متخصصین تصویربرداری) ندارند. از همین رو متخصصین محترم زنان و زایمان، حق دریافت هزینه سونوگرافی را ندارند. انجام بررسی سونوگرافی محصولات حاملگی توسط متخصص زنان و زایمان، همانند و در حکم گرفتن شرح حال، معاینه، بررسی فشارخون و نبض و دیگر علائم حیاتی است.اگر هر یک از همکاران متخصص زنان و زایمان هزینه دریافت کرد غیر قانونی است و در صورت گزارش برخورد می شود.

معاون درمان علوم پزشکی قم با بیان اینکه حفظ سلامت مادر مهم ترین دغدغه ما است بیان کرد: سال 1400در موج پنجم کرونا، متأسفانه 19 مادر باردار را از دست دادیم علت مرگ و میرو انها در کمیته مرگ و میر در دست بررسی است ولی گاهی اتفاقات خارج از اختیارات ما است مثل مادر بارداری که متأسفانه اخیراً در اثر تصادف و شدت جراحات، جان خود را از دست داد.

رضائی آدریانی گفت: متاسفانه سقط جنین یکی از چالش های کشور است و غالباً غیر قانونی است سالانه  کمتر از حدود 3%  سقط¬های عمدی در کشور ما به صورت قانونی رخ می دهد و غالب سقط¬ها جنایی و اغلب در خارج از نظام سلامت اتفاق می¬افتد. نیاز است که قبح سقط جنین دوباره به جامعه بازگردد چه کسی گفته است جنین قبل از چهار ماه شأنیت ندارد؟! جنین به محض ورود به مرحله «نطفهً فی قرارٍ مکینٍ» دارای جایگاه اخلاقی و حرمت است و نزد خداوند متعال محترم است. نباید به راحتی تصمیم به سقط گرفته شود.

وی با بیان اینکه مشکل سقط جنین چند وجهی است و بخش¬هایی از آن خارج اختبارات استان است افزود: یکی از برنامه های افزایش جمعیت و جلو گیری از افزایش سقط جنین طرح جوانی جمعیت و تعالی خانواده است که در دانشگاه علوم پرشکی قم هم  در دست پیگیری است. برای رفع این معضل لازم است که فرهنگ سازی لازم صورت گیرد تا شاهد کاهش سقط جنین باشیم.

این مسوول بیان کرد: چه کسی گفته است برنامه جامع  مصوب نداریم؟ سیاست های ابلاغی وزارتخانه اسناد بالا دستی است و در جهت آن پیش می رویم. ممکن است رویکردها نسبت به سیاست ها متفاوت باشد  و در بعضی بخش ممکن است حساسیت ها بیشتر یا کمتر باشد ولی در چهار چوب سیاست ها کلی نظام  و ایین نامه های وزراتخانه حرکت می کنیم.ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 5 =