logo_bassam

یکی از اندک افراد نظامی که به دلایل بسیار زیادی
بین عموم مردم ایران و البته برخی مردم دنیا محبوب است
: در این مقال که در دومین سالگرد شهادت مظلومانه و ناباورانه ایشان و در پایانه ی قرن 14 منتشر می شود به ابعادی از شخصیت ایشان که در وسع درک من بوده می پردازم.
خلوص در کارها
بسیاری از افراد را می شناسیم به سبب حضورشان در فضاهای مختلف سیاسی و اجتماعی و فرهنگی. اما سردار به ندرت در محافل دیده می شدند. ایشان معتقد بودند کار برای خدا با گمنامی رابطه تنگاتنگی دارد که به نظر بنده این اعتقاد تاسی از حرکت الهی امیر مومنان در گره گشایی از مردم در نیمه شب است. شناخته نشدن ویژگی مهمی است. این که نخواهی مردم بدانند فلان کار را شما انجام داده اید هنر بزرگ روح های بزرگ است.
رعایت حق الناس
یکی از مرثیه خوانهای مشهور در خصوص این موضوع مطلبی عنوان کردند. گویا در مجلس حضرت زهراء (س) که سردار هم حاضر بودند کسی از حاضرین به مجری متذکر می شود که به بد پوششان از پشت بلندگو بتوپد و از سردار می خواهد که از حرف وی دفاع کند. ولی در کمال ناباوری می شنود که سردار می گویند :: آن خانمها مهمان حضرت بی بی هستند و شما حق ندارید متعرضان بشوید. اگر منزل شما آمدند شما به ایشان تذکر بده.
مردم داری
در یکی از سخنرانی ها ایشان به شدت از کسانی که مردم را با عناوین مختلف شقه شقه می کنند و هر جمعی را با عنوانی منفی از جمع مردم ایران کنده و به اغیار منتسب می کنند انتقاد نموده و آن افراد را که به دلایل مختلف مورد هجمه تنگ نظران هستند بخشی از مردم ایران می دانند و همه را از رفتارهای تفرقه آمیز بر حذر داشته و وحدت حول محورهای اصلی نظام که در قانون اساسی از آنها یاد شده است، دعوت می کنند.
بیاییم با تاسی از رفتارهای این ” افتخار پایمردی و وطن دوستی و دین مداری ” کشور را به این صفات زیبا و ستودنی بیاراییم و مشتی آهنین در برابر نفوذ و ضربه زدن به حقوق ملت ایران از داخل و خارج باشیم.
راست قامتان این مرز و بوم پر گهر همیشه با عملشان راه درست را به مردم نشان داده اند و با نثار خون خویش راه سعادت را برای مردم هموار نموده اند.
مردم هم با همه وجود این فرزندان برومند را به آغوش خویش می کشد و یاد و خاطرش را به بر خیابان و کوچه که بر قلب خویش حک می نمایند و سینه به سینه آن را محفوظ می دارند.
* شهید چراغ راه پیشرفت کشور است *
سید علی محمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × یک =