logo_bassam

بسام نیوز/مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان قم با بیان اینکه مسکن یکی از شعارهای دولت سیزدهم است ادامه داد: برای چهار میلیون واحد مسکونی در کشور هدف‌گذاری شده که سهم قم ۶۳ هزار واحد است، اما ظرفیت ساخت بیشتر هم وجود دارد.

به گزارش بسام نیوز داریوش بلدی در نشست خبری با اصحاب رسانه قم تصریح کرد: : داریوش بلدی، مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان قم گفت: پروژه «زیتون 1» اولین پروژه مسکن ملی در شهر قم است که در تاریخ ۳۰ تیر سال ۱۳۹۹ کلنگ زنی شد و درخرداد‌ماه امسال واحدهای این پروژه بهره‌برداری خواهد شد.

وی با اشاره به ثبت نام ۱۲۰ هزار نفر در سایت راه و شهرسازی گفت: برای احداث مسکن در استان، ۵۶۰ هکتار زمین الحاق شده و در حال انتخاب مشاور هستیم.

بلدی در حوزه مسکن روستایی با اشاره به اینکه سال گذشته هزار و ۴۵۰ فقره سند مالکیت برای املاک روستایی صادر شد، گفت: در سال جاری نیز برای صدور هزار و ۵۰۰ فقره دیگر هدف‌گذاری شده است.

وی اظهارکرد: سنددار کردن زمین‌ها و املاکی که در روستاها قرار دارند، از وظایف بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است، که تعداد کل سندهای صادر شده برای املاک موجود در روستاهای استان‌، ۱۹ هزار و ۵۰۰ فقره می‌باشد.

مدیرکل بنیاد مسکن قم همچنین اجرای طرح هادی روستایی را نیز از جمله وظایف این نهاد انقلابی دانست و گفت: در مورد ۱۲۴ روستای بالای ۲۰ خانوار استان به صورت ۱۰۰ درصد طرح هادی به اجرا گذاشته شده است.

وی اضافه کرد: در ۶۹ روستای استان نیز افق طرح هادی گذشته و بازنگری طرح صورت گرفته است.

بلدی با اشاره به اینکه طبق قانون، طرح هادی  مختص روستاهای بالای ۲۰ خانوار است، گفت: قم دارای ۷۶ روستای کمتر از ۲۰ خانوار است که برای این روستاها، طرح هادی نداریم، بلکه تعیین محدوده داریم که ۴۰ روستا تعیین محدوده آن انجام شده و بقیه نیز در حال انجام است.

وی بیان داشت: سال گذشته ۵۰ جلسه کمیته تصویب و همچنین ۱۹ جلسه کمیته فنی را برگزار کردیم، تا بتوانیم قسمتی از مشکل‌های طرح هادی را رفع کنیم.

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان قم، پاسخگویی به استعلام‌ها را از وظایف بنیاد مسکن ذکر کرد و گفت: به منظور جلوگیری از تخلف‌ها و ساخت‌ وسازهای غیرمجاز، سال قبل سه هزار استعلام از بنیاد مسکن استان به دهیاری‌ها صورت گرفت.

وی با اشاره به طرح مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی گفت: بر اساس این طرح سالانه باید ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در مناطق روستایی کشور مقاوم‌سازی شوند، که در حال حاضر ۵۰ درصد خانه‌های روستایی استان مقاوم‌سازی شده و به ۹ هزار و ۳۰۰ واحد نیز تسهیلات پرداخت کردیم.

بلدی همچنین یادآور شد: امسال ۲ میلیارد ریال تسهیلات برای مقاوم‌ سازی واحدهای مسکونی روستایی، با نرخ پنج درصد و باز پرداخت ۲۰ ساله تعیین شد.

وی در ادامه با اشاره به تسهیلات پیش‌بینی شده برای واحدهای مسکونی آسیب دیده از بارندگی و سیل خاطرنشان کرد: هزار و ۲۰۰ فقره تسهیلات به واحدهای خسارت دیده در استان ارائه و یک کمک بلاعوضی نیز انجام شده و خانه‌هایی که در اثر بارندگی دچار نم‌زدگی شده بودند، تعمیر شدند، که نیمی در شهر و نیمی دیگر در روستاها هستند.

مدیرکل بنیاد مسکن استان همچنین تصریح کرد: هر چند وظیفه این بنیاد در حوزه مسکن روستایی است، ولی هرگاه دولت و راه و شهرسازی طرح‌های ساخت مسکن داشته باشد، در صورتی که زمین مورد نیاز را تامین و متقاضیان واجد شرایط را معرفی کند، ما نیز در زمینه مسکن شهری فعالیت می‌کنیم.

وی با اشاره به طرح اقدام ملی مسکن افزود: در مرحله اول این طرح ۲۰ متقاضی در شهرستان کهک وجود داشت که عملیات اجرایی این واحدها شروع شده، در مرحله دوم نیز در حال برگزاری مناقصه برای ۸۰ واحد دیگر هستیم، راه و شهرسازی به محض اینکه افراد را مشخص کند و زمین در اختیار ما قرار دهد این کار را می‌کنیم.

وی افزود: در آینده نزدیک در شهر قنوات نیز ۶۵ واحد طرح اقدام ملی را کلنگ‌زنی، در بقیه شهرها هم با در اختیار گرفتن زمین و مشخص شدن متقاضیان، شروع به‌کار خواهیم کرد.

بلدی در خصوص تکلیف املاک مهر زمین گفت: درابتدا اهالی فکر می کردن مستثنیاد هست اما منابع طبیعی طبق نقشه هوایی صورت گرفته  معلوم شد املاک مهر زمین از اراضی ملی استان است . بیناد مسکن نهایت همکاری را دارد خیلی از اهالی تشکل پرونده داده و مشکل آنها برطرف شده است .

وی گقت: نکته ای که لازم است در خوص مهرزمین بگویم این است که ما قطعات زیر چهارصد و 50متررا رایگان در اختیار اهالی قرار می دهیم بیش از این مقدار که قطعه های بزرگ است نمی توانیم رایگان واگذار کنیم ضمن اینکه پول فروش قطعات برای آبادانی خود روستا هزینه می شود.

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان قم در خصوص مسکن 100واحدی طایقان گفت: در سفری که استاندار به روستاهای اطراف داشت تاکید براین شد که تمام زیر ساخت‌ها برق،آب ، گاز و تلفن رایگان در اختیار ساخت واحدها قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =