logo_bassam

بسام نیوز/ در 13 کیلو متری پردیسان قم یک روستای کهن خوش آب و هوا با مراتع منحصر بفرد و مردمان با صفایش به نام طایقان می درخشد. روستایی با 4هزار جمعیت ثابت و شناور که ازموفق ترین روستاهای قم در صفر شدن مهاجرت روستا به شهراست. این روستای تاریخی از ظرفیت های خوبی در زمینه گردشگری برخوردار است، اما از بی توجهی برخی مسئولین استانی رنج می برد. اهالی از مسئولان استانی انتظار دارند که به مشکلات و مسائل آنان رسیدگی شود یکی از ساکنین به نمایندگی از اهالی  مشکلات مبتلابه روستا را اینگونه بیان می کند:

ضرورت ساخت بیمارستان

وی  یکی از مشکلات روستا را نبود یک بیمارستان مجهز می داند و می افزاید: زمینش آماده است حتی خیرساخت بیمارستان نیز حاضر به ساخت است تنها مشکل ما دادن مجوز از سوی دانشگاه علوم پزشکی هست که طی این مدت همکاری لازم صورت نگرفته است و انتظار داریم مسئولان استانی از ما حمایت کنند چرا که این روستا بیش از سه هزار نفر جمعیت دارد و یک بیمارستان نیاز دارد.

زیرساخت مسکن ملی تامین نشده است

عارف می گوید: چند پیش استاندار به بخش سلفچگان آمد و برای  تامین زیرساخت های مسکن 100واحدی برای شرکت های آب، برق وگاز ضرب الاجل تعیین کرد تا این مشکل نیز برطرف بشود ولی با گذشت چندماه ازسفر استاندار هیچ اتفاق مثبتی رخ نداده و همچنین این زمین 100واحدی مسکن ملی از امکانات زیر ساختی بی بهره است.

ناامنی محور پردیسان طایقان

عارف نبود روشنایی کافی در مسیر پردیسان به طایقان و مشکلات کم عرض بودن جاده که پاسخگویی تردد روستا به شهر و بلعکس اشاره کردو افزود: طبق گفته مسئولان اعتبارساخت این محور تامین شده است، اما متاسفانه هرروز ما دراین مسیر شاهد تصادفات ناگواری هسیتم که ناشی از ناهمواری و کم عرض بودن آن ناشی می شود.

گلایه اهالی طایقان

عارف تاکید می کند: عبور و مرور اهالی به شهر مشکل شده است اینجا حداقل به دو روگذر مکانیزه نیاز دارد تا اهالی برای رفت و آمد به شهر دچار مشکل نشوند گاه دیده شده است که در این محور به علت مشکلات هندسی جاده تصادفات ناگواری رخ داده است.

عدم آنتن دهی همراه اول

وی از دیگر مشکلاتی که ساکنان طایقان با آن دست به گریبان هستند عدم آنتن دهی همراه اول می داند و می گوید: به شخصه چندین بار از طریق کارگروه دکتر امیر آبادی پیگیری کردم نامه نگاری انجام دادم متاسفانه رسیدگی نشد و این روستانشیتان همچنان نمی توانند با خط همراه اول ارتباط مخابراتی برقرار کنند و انتظار می رود که مسئولان این روستا را که به لحاظ جمعیتی از جایگا خوبی برخوردار است مشکلات زیر ساختی آن را برطرف کنند و به گلایه ساکنان ترتیب اثر بدهند.

این فعال اجتماعی می گوید: باتوجه به نقش روستاها در خود کفایی کاهش معضلات بیکاری  و تاکیدات رهبر فرزانه انقلاب در حمایت از روستاییان ما انتظار داریم که با رسیدگی به گلایه اهالی به آبادانی طایقان کمک کنند.

برداشت غیر مجاز از مراتع

وی  گفت: متاسفانه مدتی هست که از مراتع بالا دست قنات طایقان برداشت شن و ماسه می شود که مجوز صادره به بهر بردار بدون کارشناسی صحیح بوده  و به مراتع آسیب می زند امیدوارم که فرماندارمانع ازاین ظلم شود. چرا که مراتع طایقان منبع پرورش دام های این روستا است وبا از بین رفتن آن دامپروری روستا دچار مشکل می شود.همچنین به قنات روستا خسارت وارد می شود و این برداشت سبب جاری شدن سیل به سمت روستا می شود.

عارف با اشاره به وجود برخی معضلات اجتماعی در طایقان افزود: برای ارتقا و فرهنگ روستا به توجه ویژه استانداری نیازمندبم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − پانزده =