logo_bassam

از پلاسکو درس بگیریم

زهره مهرنوروزی-ازآتش گرفتن ساختمان  پلاسکو در پایتخت گرفته تا فرو ریختن متروپل درآبادان نشان می دهد که اگر آینده نگری نباشد بحران ساختمان های  ناامین مانند یک اپیدمی بلای جان ساکنانش خواهد شد. تمامی حوادث سال های اخیر یک هشدار تک دهنده به مدیریت شهری بود که اگر نسبت به عواقب آینده این بناها بی توجه باشد فاجعه در پیش است.

 قم با شهرهای دیگر متفاوت است خدایی ناکرد در صورت بروز حادثه ای مانند پلاسکو در قم  به علت وجود زائران ومسافران کشورهای خارجی دراین شهر حادثه ابعاد بین المللی به خود می گیرد .

مسئولان قم آیا به فکر این حقیقت جاری و ساری در شهر هستند؟

 ‌مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی قم گفت: پاساژهای قدیمی قم به تجهیزات اعلام حریق مجهز نیستند و هر لحظه امکان اتفاق وجود دارد و مهار آن با این شرایط بسیار مشکل است.

عباس جعفری در دومین جلسه ستاد مدیریت بحران شهرداری قم گفت: پاساژهای مرکز شهر قم کمترین امکانات اطفا حریق را دارند و بسیار ناایمن هستند و در صورت بروز حادثه، تخریب و تلفات بسیاری برجای خواهد گذاشت.

وی افزود: این پاساژها به تجهیزات اعلام و اطفا حریق مجهز نیستند و هر لحظه امکان اتفاق وجود دارد و مهار آن با این شرایط بسیار مشکل است، بنابراین سیستم اعلام و اطفا حریق باید در پاساژها نصب شود.

جعفری تصریح کرد: روش اصولی این‌است که شیرهای هیدرانت در جلوی پاساژها نصب شود جعبه‌هایی در جلوی هر پاساژ که مخصوص آتش نشانی است تعبیه گردد و لوله‌هایی به اندازه همان محیط در جلوی هر پاساژ قرار گیرد تا از همان نقطه جهت خاموش کردن آتش اقدام شود.

وی  با اشاره به سیستم اعلام حریق بانک‌های استان گفت: غالب شعب بانک‌های استان، سیستم اعلام حریق خود را به آتش نشانی متصل کردند اما متأسفانه تعداد آلارم (زنگ) خطای آنها بالا است که اکثراً بعد از ساعت ۱۲ شب هم این اتفاق می‌افتد، مأموران زحمتکش آتش نشانی به محل مربوطه می‌روند و بر می‌گردند البته اخیراً با شورای هماهنگی بانک‌ها مکاتبه‌ای جهت مرتفع شدن این مشکل انجام شد.

بسیاری از پاساژهای قم ایمن نیستند

قم مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم گفت: بسیاری از پاساژهای قم به لحاظ ایمنی وضعیت خوبی ندارند.

جعفری با اشاره به زمان رسیدن نیروهای آتش نشانی در شهر قم به محل حادثه، اظهار کرد: در گذشته رسیدن نیروها به محل حادثه زمان‌بر بود، اما اکنون زمان رسیدن نیروهای آتش نشانی قم به محل حادثه کاهش یافته است و این نیروها در میانگین زمانی حدود سه دقیقه و 18 ثانیه به محل حادثه می‌رسند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم ادامه داد: در طول دو دهه اخیر بلندمرتبه سازی در شهر قم اوج پیدا کرد و قم چهارمین شهر کشور به لحاظ آپارتمان نشینی است که سازمان آتش نشانی براساس مصوبه شورای اسلامی شهر قم بر ایمنی ساختمان‌ها در مرحله احداث نظارت می‌کند.

جعفری افزود: ساختمان‌هایی که از سال 92 به بعد در شهر قم احداث شدند، سازمان آتش نشانی به شدت بر ایمنی این ساختمان‌ها نظارت داشت، تمدید مجوز واحدهای گردشگری در شهر قم هم نیاز به تائیدیه ایمنی سازمان آتش‌نشانی دارد.

وی با اشاره به وضعیت ایمنی واحدهای تجاری در شهر قم، اظهار کرد: یک پاساژ در این شهر به دلیل ناایمن بودن تخریب شد که در کشور سابقه نداشت، بسیاری از پاساژهای قم به لحاظ ایمنی وضعیت خوبی ندارند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم خاطرنشان کرد: سازمان به لحاظ تجهیزات به وضعیت خوبی رسیده، ولی همچنان نیاز به تجهیز امکانات است.ساختمان‌های متروپل‌گونه در قم کم نیست/ 10 هزار حکم قطعی قلع و قمع بنا در قم

رییس کمیسیون شهرسازی قم:

۱۰ هزار حکم قطعی قلع و قمع بنا در قم صادر شد

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر قم گفت: ۱۰ هزار حکم قطعی قلع و قمع بنای ساختمان در کمیسیون ماده صد قم صادر شده که قابل تجدیدنظر نیست و هیچ کدام از این ساختمان‌ها نه مجوز پایان کار گرفته اند و نه ضوابط ایمنی سازه و حریق در آنها به درستی اجرا شده است.

روح الله امرالله در نشست پرسش و پاسخ بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد قم با عنوان «بررسی ساختمان های متروپل گونه در قم» افزود: این قبیل از ساختمان‌های فاقد ایمنی سازه و حریق نوعا بصورت قولنامه ای خرید و فروش می شوند.

وی با بیان اینکه باید جریمه تخلفات ساختمانی در قم به اندازه ای افزایش یابد که هیچ فردی تمایل به تخلف پیدا نکند، گفت: پرونده های ورودی با پرونده طراحی و بدون پرونده طراحی در کمیسیون ماده صد بشدت زیاد است.

وی با بیان اینکه وجود ساختمان های ناایمن و عدم نظارت بر ساخت و ساز درد و رنج صنعت ساختمان است، گفت: طمع اضافه و خودخواهی یک مالک مجتمع و پاساژ می تواند سبب مرگ ده ها نفر شود.

امراللهی با تاکید بر اینکه برای جلوگیری از تخلفات ساخت و ساز باید جلوی طمع مالکان و به خصوص طراحان و دلالان صنعت ساختمان گرفته شود، گفت: ۴۰۰ هزار ساختمان و پلاک ثبت شده در شهر قم وجود دارد؛ شرایط کنونی شهر قم نگران کننده نیست اما مجتمع و ساختمان‌هایی وجود دارد که وضعیت ایمنی آنها نگران کننده است و در صورت بروز حادثه ای اتفاقات تلخی رخ خواهد داد.

امراللهی همچنین عنوان کرد: بعد از حادثه پلاسکو مصوبات مربوط به بررسی و ارتقای ایمنی بازار و پاساژهای قم به محاق رفته است.

شورای اسلامی شهر قم نسبت به نوع برخورد فیزیکی شهرداری با تخلفات ساخت و ساز حساسیت بالایی دارد و به همین منظور لازم است تا شهروندان نسبت به پایبندی به اصل مقررات اهتمام بیشتری داشته باشند.

فرسودگی یک سوم کالبد شهری قم

مدیرکل پیشگیری از وقوع جرم دادگستری قم نیز ، بیان کرد: یک سوم کالبد شهر قم بافت فرسوده و بخش زیادی از جمعیت این استان ساکن این بافت های ناکارآمد هستند؛ قم در مباحث مربوط به ساخت و ساز دچار آسیب های جدی است.

سعید کاویانی افزود: در مساله بررسی ایمنی ساختمان های شهر قم تکالیف و وظایف هر کدام از سازمان های صنعت، معدن و تجارت، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اتاق اصناف، شهرداری،نظام مهندسی، و دادستانی به درستی بررسی شود.

وی با اشاره به برخی مشکلات ایمنی پاساژهای هسته مرکزی شهر گفت: پاساژ ملت قم یکی از عجیب ترین و پرچالش ترین پرونده های معماری و طراحی است.

مدیرکل پیشگیری از وقوع جرم دادگستری قم نیز در این جلسه، بیان کرد:  یک سوم کالبد شهر قم بافت فرسوده و بخش زیادی از جمعیت این استان ساکن این بافت‌های ناکارآمد هستند؛ قم در مباحث مربوط به ساخت‌وساز دچار آسیب‌های جدی است.

سعید کاویانی افزود: در مسئله بررسی ایمنی ساختمان‌های شهر قم باید تکالیف و وظایف هر کدام از سازمان‌های صنعت معدن و تجارت، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اتاق اصناف، شهرداری، نظام مهندسی و دادستانی به درستی بررسی شود.

وی با اشاره به برخی مشکلات ایمنی پاساژهای هسته مرکزی شهر گفت: پاساژ ملت قم یکی از عجیب‌ترین و پرچالش‌ترین پرونده‌های معماری و طراحی است.

قم با شهرهای دیگر متفاوت است خدایی ناکرد در صورت بروز حادثه ای مانند پلاسکو در قم  به علت وجود زائران و مسافران کشورهای خارجی در این شهر حادثه ابعاد بین المللی به خود می گیرد و پیامدهایش تمامی ندارد.  حقیقت این است  فاجعه در پیش است اگر از حوادث مشابه درس نگیریم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =