logo_bassamبسام نیوز-درسالروز میلاد حضرت عباس علیه سلام  توسط مریم نجم آبادی زاده هنرمند قمی لباس خادمی حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها به موزه فاطمی اهدا شد.
حجت السلام محمدباقر مشکاتی مدیر موزه فاطمی در مراسم اهدای لباس سنتی خادمان حرم به موزه آستان با قدردانی از طراح و اهداکننده لباس خادمی، گفت: تصمیم داریم که چیدمان جدید موزه به ویژه گنجواره مشاغل و مناصب قدیمی موزه فاطمی را غنی تر کنیم و لذا از ایده و همکاری همه هنرمندان و شهروندان و زائران در این زمینه استقبال می کنیم.

مشکاتی با تجلیل از هنرمندانی که در تکامل بخشیدن به چیدمان جدید موزه همکاری کرده اند افزود: لباس خادمان حرم مطهر فاطمی در دوره قاجار دارای ویژگی های خاصی است که حکایت از نوع پوشش و فرهنگ و باورهای مردم متدین قم دارد، لذا این شاخصه های فرهنگی در روایتگری راهنمایان و راویان با بازدیدکنندگان موزه بازگو خواهد شد.


مدیر موزه فاطمی اظهار امیدواری کرد؛ تا قبل شروع ویژه برنامه های نوروزی موزه فاطمی، لباس سنتی اهدا شده در قامت یک خادم فراش بارگاه فاطمی در تالار عترت موزه به نمایش عموم در بیاید.

همچنین مریم نجم آبادی زاده طراح لباس و هنرمند قمی گفت: تحقیق و پژوهش من در خصوص پوشش قمی های در زمان قاجار از حدوا ۶ سال پیش آغاز شد که در ابتدا لباس حاکمان و خان های قم را که از جنس ترمه بود طراحی و دوختم، اما لباس خادمان حرم حضرت معصومه (س) را بنا بر پیشنهاد همکار و استاد خوب قم شناسی آقای قیامی برای دوخت لباس خادم حرم بود که من استقبال کردم از این طرح و با هماهنگی مدیریت موزه آقای مشکاتی و آقای قیامی طرح اجرا شد و برای بازدید مسافران و زائران عزیز موزه فاطمی آماده شد.

وی تصریح کرد: با استقبالی که از سوی مدیریت موزه فاطمی در این خصوص صورت گرفت، به لطف بانوی کرامت این کار را به صورت افتخاری انجام دادم واین دو لباس سنتی به موزه فاطمی برای بازدید عموم اهدا کردم که خوشبختانه در سالروز میلاد حضرت عباس علیه السلام این مهم انجام شد.
 این بانوی هنرمند قمی گفت: خوشحالم که توانستم به موزه فاطمی بخشی از هنر خود را در قالب این دو نوع لباس سنتی که مربوط به فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی اهدا کنم.
گفتنی است این لباس سنتی خادمی به موزه دارای چند قطعه شامل پیراهن بلند، قبا و شلوار و کلاه نمدی بلند است، که به همراه یک دست لباس سنتی ویژه حاکمان قم در دوره قاجاریه و یک سجاده ترمه به موزه آستانه مقدسه قم اهدا شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + یک =