logo_bassam

مدیرعامل موسسه حامی معلولان:

زهره مهرنوروزی- باجک 2 بلوار شهید ظریفیان کوچه 5 ،موسسه حقوقی معلولان قم، جایی بود که با مسئولش تقی یوسفی مفید قرار مصاحبه داشتم. به سر کوچه که رسیدم نگاهی به راست و چپ کوچه انداختم سمت راست نزدیک درب یک واحد ساختمان زیر شاخه آویزان درخت اکالیپتوس آن حیاط یک تابلو نصب شده بی رنگ رو دیده می‌شد نگاهی انداختم نوشته بود، انجمن ضایع نخاعی قم. روبه‌رویم از سر کوچه دیوار موسسه پیدا بود، برای منی که برای اولین بار می رفتم پیدا کردنش برایم سخت بود چون نمی دانستم ساختمان روبه‌رویم محل مورد نظر است انتظار داشتم روی دیوار نشانه‌ای وجود داشته باشد. وارد حیاط شدم روی درب قفل شده طبقه همکف تابلو انجمن ناشنوایان نصب بود. خانمی راهنماییم کرد که محل اداری طبقه زیر زمین است. باورم نمی‌شد طبقه زیر زمین سه ورودی داشت. دو ورودی آن راه پله معمولی و سمت چپ یک راهروی ویلچر رو بود. از یک راهروی نه چنان بلند عبور کردم تا به دفتر موسسه حامیان حقوق معلولین رسیدم که تقی یوسفی مفید مدیرعاملی آن را برعهده داشت او خودش از معلولان موفق قم محسوب می‌شد و درک بالایی از مسائل و مشکلات معلولان قم داشت وی هم اکنون مشاور استاندار در امور معلولان است و نیز عضو کمیته مناسب سازی شهرداری قم . با وی به گفتگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید:

یوسفی مفید در کودکی به بیماری فلج اطفال مبتلا می‌شود که در نهایت پای سمت چپ او دچار نقص این بیماری می‌شود و حدود 52 سال است که با این بیماری کنار آمده است به گونه ای که مانعی برای موفقیت او ایجاد نکرده است چه در موضوع فعالیت‌های اجتماعی که به گفته خودش از سال 1379وارد حوزه فعالیت‌های اجتماعی معلولین شده است هم در بخش ورزش رشته شنا نام آور است و هم در زمینه ایجاد یک موسسه خاص معلولین حضور بسیار موثری داشته است.

پای درد و دل معلولان

وقتی پای صحبت و درد و دل معلولان که بنشینیم متوجه دردها، مشکلات، انتظاراتشان از مسئولان، خانواده، جامعه و کمبودهای آنان می‌شویم، ولی با اینحال بسیاری از معلول مانند تقی یوسفی مفید اجازه نداد که معلولیت راه رسیدن به هدف والای زندگیش را ببندد و سعی کرد با حفظ اعتماد به نفس و تلاش مضاعف وارد اجتماع شود و مانند افراد سالم تحصیل کند و شغلی برای خود دست و پا کند.

سلامت معلولان

یوسفی مفید می‌گوید: سلامت معلولان دو جنبه سلامت روحی روانی و جسمی آنان بسیار مهم است و به طور یقین اگر معلول در پیله تنهایی و انزوای خود تنیده نشود و با عزمی‌جزم مشکلات و چالش‌های پیش روی خود را برطرف کند می‌تواند به موفقیت دست پیدا کند و همانند دیگر افراد جامعه به روال زندگی خودش ادامه دهد.

وی مهارت آموزی در کنار تحصیلات لازمه معلولان می داند و می‌افزاید: از آنجایی که معلول با به نمایش گذاشتن هنر و ورزش توانایی‌اش در تئاتر و زمین ورزش روی می‌تواند به طور مستقیم با دیگر اقشار جامعه در تماس باشد فرصت را برای دیده شدن وی در دنیای افراد سالم فراهم می‌کند به همین دلیل باید بستر حضور معلولان در عرصه‌های اجتماعی فراهم شود اگر دقت کرده باشید معلولیت‌ها متفاوت است مثلا یک ناشنوا، یک نابینا یک معلول جیمی حرکتی ازنظر ذهنی بسیار خلاق است فقط باید استعدادش را شناسایی کرد و به آن سمت و سو هدایت کرد.

خواستن وتوانستن

 وی می افزاید: به نظر من اهداف معلولان دور دست نیست و می‌توانند به آنها دست پیدا کنند، اینکه معلولیت تا حدی محدودیت می‌آورد تا حدی وجود دارد و منکر آن نمی‌شویم، منتها به عنوان مثال، فرد سالم ۵۰ درصد انرژی برای رسیدن به هدفش می‌گذارد ولی ما باید ۱۰۰ درصد انرژی بگذاریم. شرایط را باید پذیرفت هر چند زحمت زیادی را می‌طلبد ولی دور از دسترس نیست.

مدیرعامل موسسه حامی معلولان می گوید: سازمان بهداشت جهانی در سال ۱۹۸۱ توانبخشی را اولین پاسخ به ناتوانی و معلولیت تعریف کرده است، که به سه مرحله توانبخشی پزشکی، توانبخشی حرفه ها و توانبخشی اجتماعی قابل تقسیم است. یکی از مسائلی که در توانبخشی اجتماعی بررسی می‌شود، مناسب سازی معابر و اماکن شخصی و اجتماعی و ابزار فرد معلول برای کم کردن مشکلات روزمره اوست، که می تواند در خودکفایی وبهبود روانی معلول و در بازگرداندن او به زندگی نقشی مهم داشته باشد. به منظور دستیابی به راه حل های مناسب سازی یکی از نیازهای فرد معلول با ابعاد و استانداردهای صندلی چرخدار به عنوان عنصر اصلی مورد استفاده معلول است. سپس شناخت مشکلات محیط شهری در ارتباط با فرد معلول از جمله مسائل معابر شهری، تجهیزات شهری از اهمیت زیادی بر خوردار است.

‏ وی با بیان اینکه شبکه معابر در هر شهر، عامل ارتباطی فضاهای شهری است که با مناسب سازی آن برای فرد معلول، بسیاری از مشکلات این قشر از جامعه حل می شود می افزاید: برای دستیابی به روش مناسب سازی معابر، در ابتدا مشکلات شبکه معابر پیاده و شبکه ارتباطی پیاده و سواره در منطقه مورد بررسی برای افراد معلول شناسایی می شوند. مشکلات به تفکیک در مورد معابر درجه یک و دو و سه و در دو بخش مسائل مربوط به خصوصیات فیزیکی و موانع بررسی می شوند و سپس راهکارهای بهسازی و نوسازی به صورت جداگانه و به عنوان ضوابط و توصیه ها بیان می شود.‏

یوسفی مفید می افزاید: در زمینه تجهیزات شهری مهم‌ترین مسأله تجهیزات مورد استفاده شامل ایستگاه اتوبوس، تلفن عمومی، سطل زباله، صندوق پست، آب خوری و در نهایت علائم شهری و نورپردازی شناسایی آنها و در نهایت ضوابط و توصیه های طراحی شده مناسب این تجهیزات است. در طراحی و مناسب سازی تجهیزات به اصول برابری در استفاده، انعطاف پذیری و استفاده ساده، که از اصول طراحی آن‌هاست توجه شده است و ضوابط و توصیه های مناسب سازی معابر و تجهیزات شهری برای سه گروه عمده افراد معلول، شامل معلولین جسمی حرکتی، معلولین نابینای حسی حرکتی، و معلولین ناشنوای حسی حرکتی بیان می شود. به همین ترتیب در خصوص فضاهای دسترسی به ساختمان (شامل مسیر دسترسی، پله و رامپ و بازشوها) و پارک‌ها نیز که مشکلات شناسایی دارند با راه حل های مناسب بیان می‌شود.

‏وی می‌گوید: افرادی که روی پای خود حرکت می‌کنند، نمی‌دانند که برای ورود معلولین حرکتی به فضاهای کوچک مثل دستشویی، به چه فضایی نیاز است. افرادی که نابینا نیستند، نمی‌دانند چگونه میزان مناسب بودن یک مکان و دسترسی به آن را برای افراد نابینا و مبتلا به اختلالات بینایی ارزیابی کنند. افرادی که نسبت به نورها یا بوهای خاصی حساس نیستند، ممکن است اصلا متوجه وجود چنین مشکلاتی در یک مکان نشوند. معلولان از هـر نـوع معلولیـت جسـمی یـا روحـی کـه برخوردار باشند، علیرغم وجود قوانین بهره مندی برابر از حقوق شهروندی، همچون سایر شهروندان، در عمـل بـا توجه بـه وجـود طراحی‌ها و سـاخت و سـازهای غیـر اصولی و بـه دور از حـداقل اسـتانداردها، ایـن اقشـار از دسترسی سهل و آسان به اماکن عمومی شهر محروم‌اند و این امر لزوم توجـه بـیش از پـیش بـه طراحی های اصولی و همراه با رعایت استاندارد بـه ویـژه در امـاکن عمومی شـهر، کـه مـورد اسـتفاده اقشـار و گروه های مختلـف اسـت را گوشـزد می کنـد. ‏

وی می افزاید: انتظار دیگر من از مسئولان در مورد قانون حمایت از معلولان است که به تصویب رسیده اما بودجه‌ای که برای آن تصویب شده به صورت جیره‌بندی است که عملا نمی‌توان کاری با آن انجام داد، در واقع هیچ کارایی ندارد و بندهایی که نیاز به بودجه کمی دارند مورد تصویب قرار می‌گیرند که آن هم کار راه بینداز نیست.

بودجه ۳ درصدی اشتغال معلولان

مدیرعامل موسسه حامی معلولان افزود: انتقاد دیگری که به مسئولان دارم در رابطه با بودجه ۳ درصدی اشتغال معلولان است که در آزمون‌های استخدامی نادیده گرفته شده است. من به واسطه موسسه با معلولان زیادی در ارتباط هستم که از وضع گلایه دارند که هیچ سهمیه‌ای برای استخدام معلولان در دفترچه ثبت‌نام وزارت بهداشت قید نشده بود، ۳ درصد که هیچ حتی نیم درصد هم رعایت نشده بود این معلولان با استعداد ما را که تحصیلات عالیه هم دارند ناامید می کند و اینکه  در دفترچه استخدامی دستگاه‌های اجرایی هم سهم بسیار اندکی را برای معلولان در نظر می گیرند که معلوم نیست آیا آنان را بعد از مصاحبه قبول کنند یا خیر.

چالش استخدام معلولان تحصیل کرده

وی با گلایه از سازمان های متولی معلولان اظهار داشت: هیچ کدام از سازمان های موجود هیچ نیروی معلول را استخدام نمی‌کنند، دستگاه‌های دیگر هم به صورت صوری سهمیه می‌گذارند و می‌گویند که ما ۳ درصد را رعایت کردیم ولی می‌گویند بعد از آزمون اگر حد نصاب نمره را کسب نکنید نمی‌توانید وارد مجموعه شوید، آنها معتقدند که ما می‌خواستیم ولی معلولان نتوانستند. در صورتی که معلول می‌تواند ولی چون عقل افراد به چشمشان است و ظاهر را می‌بینند فکر می‌کنند فرد معلول از توان انجام کار خارج است و توانمند نیست آنان را تا مرحله مصاحبه می‌کشانیم و سپس در آن مرحله ردشان می‌کنیم.

وی تصریح کرد: توقع ما به لحاظ شرایطمان از دیگران زیاد است که به نظرم درست نیست نباید از خانواده و دوستان توقع زیادی داشته باشیم آنها به ما لطف می‌کنند اگر کاری برای ما می‌کند قدردان زحمات آنان باشیم نه اینکه خدای نکرده طلبکار باشیم و آنها را بیازاریم.

معلولیت ما مانع رسیدن به اهداف مان نیست

وی بیان کرد: اکنون سمت فلش انتقاد به سوی خودمان است تا وقتی که افراد معلول در خانه بنشینند و در مجامع عمومی حضور پیدا نکنند و حس مطالبه‌گری نداشته باشند هیچ اتفاقی نمی‌افتد و نمی‌توانند کاری از پیش ببرند. باید وارد عمل شد توانایی‌هایمان را اول به خودمان و بعد به جامعه ثابت کنیم و بگوییم ما می‌توانیم و نمی‌گذاریم معلولیت ما مانع رسیدن به اهداف‌مان باشد و برایمان محدودیت ایجاد کند. من سختی‌های زیادی کشیدم و حتی بعضی مواقع نا امید هم شدم ولی دوباره بلند شدم و آمدم تا جامعه وجود مرا بپذیرد و بفهمد که معلول می‌تواند کارهایش را انجام دهد ولی باید انرژی بیشتری نسبت به دیگران صرف کند تا به خواسته و هدفش برسد.

حمایت خیرین

یوسفی مفید گفت: این موسسه در حد توان از معلولان عضو حمایت می کند چون خیرین زیادی هستند که به ما لطف می کنند و از موسسه همه جوره حمایت می‌کنند، اما مشکلی که ما داریم این است که برای آموزش مدد جویان فضای مناسبی نداریم که امیدواریم این مشکل برطرف شود تا بتوانیم نیاز آنها را برطرف کنیم چون همانطور که گفتم آموزش یکی از بخش های توان بخشی است که باعث می شود یک معلول آسانتر و به نفس بهتر وارد جامعه شود.

وی گفت: مسئولان باید معلولان را ببیند من خودم عضو کمیته مناسب سازی فضای شهری هستم، خیرین کار خود را به خوبی انجام می‎‌‌‌‌دهند، اما آنچه که وظیفه مسئولان است کوتاهی می‌کنند.

یوسفی مفید با بیان اینکه حدود 500معلول تحت پوشش این موسسه هستند افزود: مدتی است که طرح گردشگری معلولان را راه اندازی کرده‌ام در این سفرهای درون شهری به امکانی که می‌رویم متوجه می‌شویم که مناسب سازی نشده و برای معلولان عبور و مرور خیلی سخت است هرچند که در پارک‌ها و بوستان اوضاع مناسب سازی بهبود یافته، اما کافی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =