logo_bassam

استاندار قم:

158 مصوبه دستاورد سفر هیئت دولت به قم بود/ تصویب ۱۸۰۰ میلیارد تومان برای بودجه سال ۱۴۰۲ استان قم
استاندار قم با اشاره به سفر هیئت دولت به قم اظهار کرد: 158 مصوبه عمرانی اقتصادی و فرهنگی از جمله دستاوردهای سفر رئیس جمهور به قم بود.

به گزارش بسام نیوز سیدمحمد تقی شاهچراغی روز یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به بررسی پروژه های نیمه تمام و اولویت دار در استان قم پیش از سفر رئیس جمهور به قم گفت: در این راستا جلساتی کارشناسی در تهران با حضور مسوولان استانی برگزار شد.

استاندار قم بیان کرد: در این سفر یک هزار و 500 میلیارد تومان معادل 22.5 میلیون دلار اعتبار ارزی برای احداث یک واحد بزرگ تولید پارچه مشکی با بهره گیری از صندوق توسعه ملی و 993 میلیارد تومان تسهیلات ازدواج نهایی شد.

وی با اشاره به پیگیری های صورت گرفته برای رونق تولید و اشتغال افزود: این سفر هزار و سیصد میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای بخش های گردشگری، صنعتی، کشاورزی، ازدواج، حاشیه نشینی وغیره برای قم آورده داشت.

استاندار قم با بیان اینکه هدف و رویکرد اصلی استان قم در رابطه با واحدهای صنعتی، احیای طرح های راکد و افزایش ظرفیت اشتغال است، تصریح کرد: تکمیل و بهره برداری از طرح های نیمه کاره عمرانی نیز در این استان دارای اولویت است.

وی تاکید کرد: مشکلات حوزه صنعت و تولید قم در بخش های مختلف احصاء شده و در سفر هفته جاری نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت به قم به صورت میدانی بررسی خواهد شد.

استاندار قم بیان داشت: هدف و رویکرد اصلی استان قم در رابطه با واحدهای صنعتی، احیای طرح های راکد و افزایش ظرفیت اشتغال و همچنین تکمیل و بهره برداری از طرح های نیمه کاره عمرانی است.

شاهچراغی پیگیری پروژه های نیمه تمام استان در سفر اخیر را مورد نیز توجه قرار داد و گفت: تکلیف مونوریل با مشارکت وزارت کشور تا 6 ماه آینده با بررسی پیشنهادات مختلف نهایی خواهد شد.

مقام عالی دولت در استان قم ادامه داد: تکلیف فرودگاه قم نیز برای آغاز فاز عمرانی جدید در یک دوره سه ماهه با مشارکت وزارت راه و شهرسازی مشخص خواهد شد.

استاندار قم با اشاره به مباحث و مسائل فرهنگی قم و شکل گیری قرارگاه 19 دی از چند سال گذشته، اظهار کرد: تلاش این قرارگاه این است که برای کاهش آسیب های اجتماعی از مشارکت های مردمی بهره ببرد و در این راستا ایجاد یک هماهنگی و همدلی در بین نهادهای دولتی، گروه های مردم نهاد و موسسات تخصصی برای بهبود وضعیت طلاق، اعتیاد، حاشیه نشینی و فقر در دستور کار قرار دارد.

وی اضافه کرد: در همین رابطه طرح محله محوری با محوریت مساجد و شکل گیری قرارگاه های جهادی قبل از شیوع کرونا در استان قم شکل گرفته است.

استاندار قم با بیان اینکه رویکرد دولت در بحث فرهنگ ایجابی و جلب مشارکت مردم است، افزود: برای بهبود وضعیت فرهنگی قم مبحث محله محوری در حدود 20 محله شهر قم برای احصاء مشکلات و آسیب ها و ارائه راهکارها از چند سال گذشته فعال شده است.

شاهچراغی با اشاره به ظرفیت بالای قم در حوزه ی چاپ و نشر ادامه داد: حدود 50 درصد از نشر دینی کشور در این استان انجام می شود و برای تامین کاغذ مورد نیاز ناشران در سفر اخیر با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توافقی مبنی بر اختصاص غیر متمرکز کاغذ به قم نهایی شده است.

استاندار قم یادآور شد: مبنا و شاخص بودجه ریزی در کشور بر اساس تعداد شهرستانهای یک استان است و به همین منظور در تلاش هستیم تا شهر قنوات را نیز در حد یک شهرستان جدید ارتقا بدهیم تا سهم استان از بودجه های عمومی بیشتر شود.

وی اهمیت تفکر و نگاه جهادی در بین مسوولان را نیز مورد اشاره قرار داد و اظهار کرد: مدیرانی که روحیه جهادی ندارند جایی در بین مسوولیت های استانی نخواهند داشت و باید جای خود را مدیران جهادی بدهند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دیدار تصویری امروز جمعی از مردم قم با مقام معظم رهبری به مناسبت سالروز تاریخی 19 دی، بیان کرد: حضور مسئولان در بین مردم یکی از نکات مهمی بود که مقام معظم رهبری در سخنان امروز بر آن تاکید داشت.

شاهچراغی ادامه داد: تاکید بر حل مشکلات جامعه توسط دولت با حضور و مشارکت مردم، پاسخگویی مسئولان به مردم، امیدآفرینی با نگاه به آینده و تلاش بیشتر و عمل به وعده های داده شده، از مباحث مهم دیگری بود که مقام معظم رهبری امروز بر آنها تاکید کردند.

وی همچنین با اشاره به فریز شدن هزار هکتار از اراضی دولتی توسط نهادهای آموزشی و فرهنگی در استان قم گفت: طبق قانون از امسال خلعیت این نهادها آغاز شده و در صورتی که این نهادها در زمان کوتاهی تکلیف نهایی این اراضی را مشخص نکنند، اراضی واگذار شده پس گرفته شده و برای ساخت مسکن برای اقشار مختلف مردم استفاده خوهد شد.

شاهچراغی با اشاره به مساله تامین حقابه های قانونی قم، گفت: در سفر اخیر هیات دولت به قم امکان حضور وزیر نیرو فراهم نشد و تلاش می شود در آینده جلسات حوزه وزارت نیرو مانند حقابه ها و برق در آن بررسی شود.

وی ادامه داد: در این سفر علاوه بر قطعی شدن ادامه تامین حقابه های قم از سرشاخه های دز، پیشنهاد انتقال آب از خلیج فارس به قم نیز مطرح شد که رییس جمهور با طرح مطالعاتی آن موافقت بعمل آورد تا بررسی های بیشتر با حضور وزیر نیرو نهایی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =