logo_bassam
وام+ازدواج

از انجایی فرهنگ ازدواج در کشور بر اساس تغییر سبک زندگی ها متحول شده است بنابراین برای شروع زنذگی مشترک یک جوان با هزاران مشکل مواجه می شود از جمله آنها می توان به هزینه های سور ساط عروسی گرفته تا خرید لوازم آنچنانی جهیزیه که طبق فرهنگ جدید هم پسر باید جهیزیه داشته باشد هم دختر برای مثال اینکه پسر باید علاوه بر مخارج عروسی و نهیه خانه باید چند قلم از لوازم خانه را که از هفت قلم الی 10 قلم اغلب هم لوازم گران مانند سرویس چوب ، یخچال ، فرش و تلوزیون را شامل می شود خریداری کند وگرنه ازدواج بی ازدواج

سال 99 برای کمک به ازدواج جوانان بر میزان تسهیلات کمک ازدواج وام ها افزوده شد تا شاید گره‌ای از مشکلات جوانان باز کند با این حال ظاهرا با این اقدام نه تنها مشکلی از مشکلات مردم حل نشده بلکه مصائب دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج مضاعف هم شده است.آنفدر که می شود نام این طرح افزایش را وای برای ازدواج نکردن گذاشت.

وام ازدواج سال ۱۴۰۰ از ماه‌ها پیش از تعیین مبلغ نهایی با جنجال همراه بود. مجلس با تاکید بر حمایت از خانوارها اصرار داشت که مبلغ وام را افزایش دهد و بانک‌ها اعلام می‌کردند که منابع مربوط به این وام محدود است و امکان پرداخت آن به همان تعداد سابق متقاضیان را ندارند.

علاوه بر این، آنچه برای شبکه بانکی مهم است، تناسب وثایق دریافتی با مبلغ وام است. بنابراین از ابتدا هم روشن بود که وعده دریافت وام ازدواج با وثیقه ناکافی به مردم نتیجه‌ای جز سرگردانی و ناکامی آنها در بانک‌ها ندارد. برای تحقیق بیشتراز طریق شبکه های مجازی از درد سر جوانان برای دریافت وام اعلامی را پیگیر شدیم که در ادامه می خوانید:

ضامن کارمند باز نسشته قبول نمی کنند

محمد می گوید: پدرم بازنشسته‌است ضمانتش را برای دریافت وام قبول نکردند. او می افزاید: چرا این وام اینقدر دردسر شده؟ بانک ملی میرم میگه هر کدوام ۲ ضامن می خواد. صادرات میرم همینجور ملت می رم همین حرف رو میزنه. ولی بانک مسکن یا کشاورزی رفتم میگه ۱ ضامن می خواد ‌.اخه من که اصلا کارمند ندارم باید چه کنم؟ بعدش هر بانکی رفتم میگه حرف دولت هیچ ارزشی نداره که یارانه بیارم برای وثیقه.

رضا 36ساله گفت: من ۱۱اردیبهشت ۹۹ بعد از هفت خوان وامم رو گرفتم. ۵سال پیر شدم تا گرفتم از بانک ملی. سه ضامن هرکدام دو کسرحقوق جمعا هفتا کسر بردم بعدم جمعا ۹۶ میلیون دادن.

محمد جواد 24 ساله می گوید: از سال گذشته مرداد ماه برای وام ثبت نام کردیم. نزدیک به یک‌سال در نوبت دهی بانک شهر هستیم خبری نشده. برای اینکه بگن ملت ببینید داریم کارمی‌کنیم اینا رو میگن ولی میدونیم کاری می‌کنند که فقط سرکار بذارند ملت رو. حذف درخواست

محمد سعید زیر ۲۳ سال سن دارد در این باره گفت: الان ۹ماهه عقد کردم. ۸ ماهه که از طرف بانک سپه منتظر پیامک بودم و اتفاقی نیفتاد و حذف کردم. این ماه بانک تجارت نوشتم یک روزه پیامش اومد اما چه فایده رئیس شعبه پاشو تو یه کفش کرد که من و همسرم هرکدام جدا ۲تا ضامن کارمند داشته باشیم. مجبور شدیم درخواستمون حذف کنیم.

شرط عجیب مالکیت خانه برای وام ازدواج!

بهمن25ساله بیان کرد: برای وام ازدواج تو بانک سامان ثبت نام کردیم بعد از چند ماه که نوبتمون شد گفتن باید اعتبار سنجی کنیم. از حساب بانکی و مقدار درآمد و دارایی استعلام گرفتن بعد گفتن بهتون تعلق نمی‌گیره. گفتن باید مغازه یا خونه به نامتون باشه. به‌نظرتون اگه خونه و مغازه داشتیم اصلا احتیاجی به این وام بود؟

محمد حسین 23ساله گفت: من بانک رفاه ثبت نام کردم و پدرم ضامن بازنشسته است ولی گفتن باید ۲تا ضامن باشه سفته هم قبول نمیکنن فقط چک…خب این چ وضعیه نمیخوان بدن چرا اذیت میکنن؟

میلاد 22ساله می گوید: اسم من درومده اما هرروز میرم میگن بخشنامه و بودجه نیومده. میگم خب پذیرشم رو بزن که من مراجعه کردم میگن نه نمیشه. زنگ زدم بازرسی بانک میگه بودجه نیومده ولی بخشنامه اومده باید پذیرش کنه که ثبت نامت حذف نشه اگر نکرد به رییس بگو!

اما شنیدنی ترین حرف ها را از زبان یک جوان 21 ساله شنیدیم که می گوید: ما هم درحال گرفتن وام ازدواج هستیم که از هرکدوممون ۳تا ضامن معتبر حقوق بگیر خواستن. می‌گیم که گفتن وام ازدواج رو گفتن راحت بگیرین جوابمون میشه «هرکی گفته خودش بیاد وام بده»

شنیدن این حرفها درد دارد عملکرد کشورهای دیگر در این زمینه بسیار مثبت تر از کشورماست ، شرایط ازدواج سخت و سخت تر می شود غالب جوانان توان مالی برای شروع زندگی مشترک را ندارند یک بام و دو هوای بانک ها هم شده قوز بالای قوز. کاش وقتی میزان کمک تسهیلات را تعیین می کردند فکری هم برای ضامن و وثیقه ها هم می کردند تا کار به اینجا نمی کشید.

در شرایطی که کشورمان با شیب تندی به سمت پیر شدن حرکت می کند در کشورب که آمار مجردهای آن رو به افزایش است عدم همکاری بانک ها سخت گیری در دادن تسهیلات جوانانی که تصمیم به تشکیل زندگی مشترک دارند خود معضل دیگری است. که امیدواریم دولت انقلابی برای رفع این مشکل چاره ای عاجل بیندیشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − نه =