logo_bassam

چالش‌های حمل و نقل درون شهری
زهره مهرنوروزی/وقتی صحبت از حمل نقل عمومی درون شهری می شود نکات زیادی از ذهن ما می گذرد از وضعیت آشفته و فرسوده اتوبوس‌ها گرفته تا تغییر آن به آن خطوط که این روزها در قم برای شهروندان رضایت بخش که نیست هیچ بلکه بسیار هم آزار دهنده است.
این اتفاق بی شک در خیلی از شهرهای ایران جاری است، اما در قم که یک شهر زایر پذیر است و مسافران آن حتی از خارج استان نیز هستند بنابراین چنین مشکلاتی تحملش برای زایر و مجاور مشکل است. روزانه هزاران مسافر درون شهری در قم جابجا می‌شوند عده‌ای با وسایل شخصی و عده زیادی هم با وسایل عمومی که عمده مسافران آن‌ها را بانوان، دانشجویان و دانش آموزان و اقشار کارگر تشکیل می دهند.
اگر یک روز به عنوان مسافر بخواهی از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنی به آسانی پی می‌بری که در این شهر بجز مبدا و مقصد در بین راه محض نمونه حتی یک ایستگاه استاندارد برای تاکسی و اتوبوس وجود ندارد در بعضی از مسیرها فاقد ایستگاه تاکسی است که برای شهروندان تردد را مشکل کرده است.
از نمونه های جانمایی ها فاطمه کم ایستگاه با جدول است که با اندکی غفلت مسافر به طور حتم در جدول سقوط می کند که نمونه آن در روز بزرگداشت معلولان بود که مادری در جدول ایستگاه اتوبوس افتاد و اقبال همراه شهرداری بود و آن جوانک معلول که مادر دچار آسیب نشد و شهروندان محترم قم که به سرعت خودشان را به صحنه رساندند و مادر را نجات دادند تا پسرک به همراه به دنبال مادر سقوط نکند. مشکل دیگر اینکه ایستگاه اتوبوس ها مقابل خطوط عابر پیاده خط کشی عرض خیابان نیست و همچنین با پل‌های روگذر نیز فاصله دارد.
آنچه که مسلم است ایجاد ترافیک و تصادف‌های گاه و بی گاه از عواقب بی شمارعدم جانمایی درست اتوبوس‌ها و تاکسی‌های درون شهری است. یکی از جمله راهکارهایی که وجود دارد پوشاندن جدول‌هاست که باعث می‌شود به عرض ایستگاه افزوده شود و مانع از تکرار بعضی از حوادث ناگوار شود. به قول سعدی شیراز هرکسی جان دارد و جان شیرین خوش است اما با توجه به اینکه عدم درست جانمایی اتوبوس و تاکسی جان جوانان و نوجوانان این شهررا تهدید می کند به نظر می‌رسد یکی از کارویژه دستگاه‌های متولی حمل و نقل عمومی درون شهری انجام مطالعات لازم برای ایجاد ایستگاه‌های مناسب برای سوار و پیاده کردن مسافران است تا ضمن تامین امنیت جان و رضایت مسافران ارتقاء کیفیت خدمات شهری در حوزه حمل و نقل را درپی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − یک =