logo_bassam

زهره مهرنوروزی -با توجه به اینکه شش روز از برپایی نمایشگاه می گذشت اما حضور مردم چشمگیر بود چون بعد از دوسال تعطیلی مردم به شدت منتظر بازگشایی این نمایشگاه بودند، چراکه نمایشگاه کتاب تهران یکی از مهم ترین رویدادهای فرهنگی کشور محسوب می شود. این نمایشگاه در چند سال گذشته به جهت فراگیری کرونا به صورت مجازی برگزار شد، در اردیبهشت 1401، سی و سومین دوره خود را در تهران برگزار می کند.اینجا محل تلاقی دوستداران فرهنگ و ادب  جهان بود وسی وسومین همایش پاسداران فرهنگ که از اقضا نقاط ایران وجهان برای برگزاری نمایشگاه ایران آمد بودند دراین دوره  ۱۷۰ ناشر خارجی و هزار و ۷۰۰ ناشر داخلی در بخش حضوری و مجموعا دو هزار ۸۰۰ ناشر در بخش مجازی است که محصولات انتشاراتی خود در یک دهه اخیر را به نمایش عمومی می‌گذارند.

نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از 14 تا 22 آبان ماه سال 1366 شکل گرفت. این نمایشگاه از اولین دوره تا سال 1385 یعنی در 19 دوره، در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد. اما به دلیل ترافیک شدید بزرگراه چمران، افزایش تعداد ناشران وکمبود فضای موجود و هم چنین افزایش مخاطبان، محل برگزاری این نمایشگاه در سال 1386 به مصلی امام خمینی (ره) منتقل شد.

نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در سال ۱۳۹۵ در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب در آزادراه تهران-قم برگزار شد که به علت دوری راه با انتقادهای فراوانی روبرو شد و در سال ۱۳۹۷ دوباره به مصلای امام خمینی تغییر مکان یافت.

سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران از ۲۱ اردیبهشت ماه به مدت ده روز با شعار «با کتاب سلامتیم» از ۱۰ صبح تا هشت شب به صورت حضوری در مصلی و به صورت شبانه روزی در بخش مجازی درحین برگزاری است .

نحوه برگزاری سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با توجه به محدودیت‌های ناشی از شیوع بیماری کرونا به دو شکل فیزیکی در محل مصلی تهران و مجازی در سایت نمایشگاه به نشانی ketab.ir برگزار می‌شود. هر ناشر مجاز است با توجه به ضوابط و مقررات نمایشگاه در هر دو شکل نمایشگاهی (فیزیکی و مجازی) یا صرفا در شکل مجازی شرکت کند.

امسال مبنای عرضه کتاب برای فروش در شکل فیزیکی کتاب های منتشرشده سال 1397 به بعد و در شکل مجازی نیز کتاب‌های منتشر شده سال 1391 به بعد در نظر گرفته شده است.

همچنین درنمایشگاه کتاب نمایندگان فرهنگی ۳۲ کشور مهمان بخش بین‌الملل نمایشگاه حضور دارند. روز دوشنبه در شمشین روز برپایی نمایشگاه خبرنگاران قم مهمان این رویداد فرهنگی بودند.

یکی از اتفاقات مهم روز ششم مراسم رونمایی از دو کتاب «عرفان حماسی در شاهنامه فردوسی »و «پروازپای دماوند»  که به زندگی شهید فخری زاده پرداخته شده  بود با حضور استاد مجاهدی و مولفین کتب در سرای اهل قلم بود. استاد مجاهدی با بیان اینکه شعر آیینی جایگاه خودش را یافته است افزود: شعر گفتن در بار اهل بیت آسان نیست و اینکه هرکسی شاعر شد لزوما نمی تواند درباره اهل بیت شعر بگوید بلکه به یک نورانیت نیاز دارد به یک تحول درونی که بتواند در این وادی شعر بسراید

وی با بیان اینکه  شعر آیینی نیاز به آسیب شناسی دارند بیان کرد: ده سال پیش که موضوع شعر آیینی مطرح شد مجموعه شعرهایی را که برای آسیب شناسی انتخاب کردم بیش از ششصد آسیب شناسایی کردم که برای آینده شعر آیینی واقعا آسیب می زد.

سید موسی حسینی کاشانی مدیرکل  فرهنگ و ارشاد اسلامی قم در حاشیه این نمایشگاه به خبرنگاران گفت: قم گزینه برگزاری نمایشگاه تخصصی کتب دینی است و در نیمه دوم سال نمایشگاه  تخصصی کتب دینی در قم برگزار می شود.

وی با اشاره به سیاست های پیش روی نمایشگاه های کتاب تصریح کرد: از سال آینده نمایشگاه های کتاب به صورت تخصصی و در استان های مختلف برگزار می شود.

نظارت و توزیع عادلانه مطالبه ناشران

دروغ چرا حقیقت قابل کتمان نیست مدتی هست که کتاب با دست های  ما بیگانه شده  درعوض گوش ی های متنوع با خدمات های بروز در دستان کودک 5ساله گرفته تا پدر بزرگ هفتاد ساله جای خود را گشوده است. که علت را در ادامه بررسی خواهیم کرد .

سی سومین نمایشگاه کتاب تهران  تنوع غرفه ها خوب بود، اما اتفاقات اخیر و تورم در نشر کتاب ها تاثیر خودش را گذاشته بود قیمت کتاب ها بسیار گران تر از آن چیزی بود که تصور می کردیم  قیمت ها فوق العاده بالا بود عده ای از ناشران با برچسب جدید قیمت های سابق را مخدوش کرده بودند. به همین علت خریداران بسیار با دقت انتخاب می کردند. 10درصد تخفیف نمایشگاهی وجود داشت، اما گرانی کتاب اثر خودش را گذاشته بود.  آنچه در دل ناشران مکنون بود نیاز به پرسش داشت یکی از ناشران حاضر در نمایشگاه ،انتشارات قلم شاملو که 10سال درزمینه نشر کتب فعالیت می کند، شاملو که هم غرفه دار  است و شاملو می گوید: متاسفانه قیمت بالای کاغذ در این چند سال اخیر آسیب زیادی به نشر زده است و قدرت نشر کتب را کاسته است برای مثال برای نمایشگاه امسال توان لازم  برای خرید ازبازار نداشتیم از طرفی توزیع کاغذ سهمیه هم عادلانه نبود.

وی معتقد است نظارت و توزیع اگرعادلانه باشد مشکل ناشران برطرف می شود چرا که عده ای از ناشران سهیمه یارانه را لزوما صرف تولید کتاب نمی کنند یا احتکار می کنند در پوشش ناشر و یا با قیمت بالاتر در بازار آزاد می فروشند.

جعفر محمدی وجوارگاهی ناشر، شاعر، نویسنده و صاحب یکی از غرفه های حاضر در سی وسومین  کتاب تهران از دیگر افرادی بود که در مصاحبه خبرنگار ما شرکت کرد.

وی با ابراز خرسندی از برگزاری نمایشگاه گفت: برگزاری این نمایشگاه برای ما ناشران یک فرصت مناسب بود چون بعد از دوسال از تعطیلی نمایشگاه مانند جانی تازه به روح بازار نشرو انتشار بود.

محمدی وجوارگاهی از تلفیق نمایشگاه مجازی و فیزیک را خوب ارزیابی کرد وافزود: عرضه مجازی هم به افزایش فرهنگ کتابخوانی کمک می کند.

وی عدم اطلاع رسانی را در برپایی نمایشگاه را از مشکلات دانست و افزود: بسیاری از ناشران مردد بودند که بلاخره امسال این رویداد برگزار خواهد شد یا نه مثل دوسال گذشته  کنسل خواهد شد به همین علت نتوانستند بسیاری از کتاب های لازم را چاپ کنند.

 این نویسنده با تاکید بر لزوم نظارت بر عملکرد ناشران سهمیه بگیر گفت: متاسفانه برخی از ناشران تمام سهمیه دریافتی را صرف نشر نمی کنند بلکه در بازار آزاد به فروش می رسانند که اگر این روند ادامه داشته باشند بازار نشر این محصول فرهنکی دچار مشکل خواهد شد.

نشر قدیانی که 50سال سابقه نشر و فعالیت دارد از دیگر ناشرانی بود که در دو بخش عمومی و کودک و نوجوان صاحب غرفه بود. محبی غرفه دار داخل سالن نمایشگاه که 17سال است با حوزه نشر کتب و شرکت در نمایشگاه ها سابقه دارد می گوید: گرانی کتاب به روند حضور یار مهربان در خانه ها آسیب زده است.

وی با نقد شرایط گرانی کتاب و عدم  توزیع عادلانه کاغذ یارانه ای گفت: ناشران برند و سابقه دار به علت شناخته بودن و آشنایی با چند و چون بازار نشر در چنین اوضاعی آسیب می بینند وهمین آسیب متوجه مصرف کنندگان این کالای فرهنگی هم هست.

این فعال فرهنگی با بیان اینکه موبایل و گوشی همراه یار مهربان نیست تصریح کرد: امروز کودکان و نوجوان به جای کتاب به سمت گوشی می روند این درحالی است که گوشی همراه هزاران آسیب به نسل نوجوان ما تحمیل می کند که خود بعدها به چالش جدی تبدیل می شود واگر روند تعادل قیمت کتاب باز نگردد نسل آینده با چالش های جدی مواجه است.

به انتشارات فرهنگ مردم می رویم که از اصفهان در این نمایشگاه شرکت کرده اند ، محرابی مسئول غرفه و مسئول نشر سازمان فرهنگی ، هنری و ورزشی شهرداری اصفهان می گوید: متاسفانه در حوزه نشر کتاب تورم و گرانی به نشر آسیب زده است بطوری که ما امسال  درزمینه نشر به علت گرانی و نبود تعداد کمی از کتب آنهم در تیراژ حدود 100را برای نمایشگاه به چاپ رساندم .

وی افزود: متاسفانه توزیع یارانه کاغذ برای ناشران عادلانه نیست و نظارتی هم وجود ندارد به همین علت ناشران واقعی نمی توانند انطور که باید و شاید در حوزه نشر وشرکت در نمایشگاه موفق باشند.

محرابی نوسان قیمت کاغذ و تورم را از آسیب های جدی حوزه نشر عنوان کرد و افزود: اگر هدف حمایت از گسترش فرهنگ کتابخوانی است باید از ناشران حمایت کرد چون کتاب یک کالای ارزشی است درست است که غذای جسم نیست اما غذای روح را تامین می کند نباید از سبد خانواده حذف شود.

هرچند که قیمت گذاری بر روی یک محصول فرهنگی که ماحصل ایده واندیشه نویسنده و عالم است آسان نیست ولی این محصول اگر خواننده نباشد اگر مخاطب نداشته باشد کاغذ باطله ای بیش نخواهد بودو به نظر می رسد متولیان حوزه نشر کتب باید با رفع مشکلات و چالش های حوزه نشر و تعدیل قیمت کتب فرهنگ کتاب خوانی و سرانه مطالعه کشور را گسترش دهند در غیر این صورت برای همیشه گوشی هوشمند با تمام آسیب هایی که دارد ساعات مطالعه جوانان را فراهم خواهد کرد. از همین امروز باید به فکر بهبود وقایع نشر کتب بود فردا دیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − سیزده =