logo_bassam

دوره آموزشی «محیط زیست و رسانه» در سالن همایش های اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم با حضور سید رضا موسوی مشکینی مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان قم و احسان محمدی مدرس رسانه و محیط زیست و جمعی از خبرنگاران و فعالان این حوزه به مناسبت روز خبرنگار برگزار شد.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان قم دراین دوره آموزشی با بیان اینکه امروز مساله محیط زیست برای همه مردم امری جدی است، اظهارداشت: محیط زیست جز پنج مطالبه اصلی مردم شده و به دیل مشکلات خشکسالی، آلودگی هوا و گرد وغبار و حتی دید منظر برای مردم اهمیت دارد.

برخی تصمیم گیران درک درستی از مسائل محیط زیست ندارند

سید رضا موسوی مشکینی افزود: واقعیت این است که راه های نرفته زیادی در حوزه محیط زیست داریم وهنوز درک درستی از مسائل زیست محیطی در بین تصمیم گیران و برخی تصمیم سازان وجود ندارد و نگاه های سنتی و قدیمی بر محیط زیست حاکم است و هنوز برخی مسائل جدی گرفته نمی شود.

کشور با رودربایستی محیط زیستی اداره نشود

وی گفت: با نگاهی به لایحه بودجه مشخص می شود که چه تعداد پروژه اعتبار دریافت کرده که هنوز هیچ تاییدیه محیط زیستی ندارند؛ این مسائل باید تعیین تکلیف شود نمی شود زیرا نمی شود مملکت را با تعارفات و رودربایستی اداره کرد.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان قم با تاکید براینکه محیط زیست باید به جایگاه واقعی خود قرار گیرد و درهمه امور به آن توجه شود، ابرازداشت: خوشبختانه رئیس جمهوری در تمام برنامه های توسعه کشور بیان کردند که توسعه فرع بر محیط زیست است این نوید خوبی هست لذا باید درمسیر توسعه از پشتوانه فکری محیط زیست استفاده شود و باید بتوانیم در تصمیم گیری های کشور تاثیرگذار باشیم.

وی گفت: قم استان نسبتا کوچک با چالش های نسبتا بزرگ است زیرا تنها استان کشور است که در داخل استان سد ندارد و منتهی علیه حوزه آبریز مرکزی قرار گرفته لذا بخش قابل توجه تقدیر ما در استان های بالادست رقم می خورد.

موسوی مشکینی با بیان اینکه حقابه های رودخانه های قم نزدیک به صفر شده است، گفت: قم رودخانه هایی داشته که صدها یا هزاران سال جریان داشتند اما در ۲۰ -۳۰ سال اخیر خشک شده و در مواقع بارندگی ممکن است آب داشته باشند.

وی به چالش دیگر استان قم اشاره کرد و گفت: بارگزاری بیش از ظرفیت در قم انجام شده است؛ این استان به صورت ثابت نمی تواند پذیرای بیش از ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار نفر باشد اما هم اکنون یک میلیون و۳۰۰ هزار نفر به صورت ثابت در آن زندگی می کنند و مسافران و زائران ۱۰ تا ۱۵ میلیونی هر سال در قم حضور می یابند.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان قم گفت: منابع پایه استان قم درحال از بین رفتن است بدون اینکه منابع جایگزینی تولید شود و ما داریم بهره کشی بیش از حدی را از ظرفیت های استان قم انجام می دهیم نیاز است در بحث انرژی آب  پسماند فضای سبز توجه بیشتری اعمال شود تا استان تاب و تحمل چنین حجمی از فشار را داشته باشد.

سخت ترین تیرماه تاریخ قم را گذراندیم

موسوی مشکینی از ابتدا امسال تاکنون با پدیده گرد و غبار مواجه بودیم و سخترین تیرماه تاریخ قم در سال جاری بود که ۲۳ روز پدیده گرد وغبار در شرایط ناسالم وجود داشت که رکورد زیادی حساب می شود.

وی ادامه داد: منشاء گرد وغبار در تیرماه داخلی بود؛ در ۱۵ کیلومتری قم کانون های فعال گرد وغبار وجود دارد که شهر قم را بویژه در شش ماه ابتدای سال تحت تاثیر خود قرار می دهد کمبود آب، فرونشست دشت ها، افت آب سفره های زیرزمینی و دریاچه نمک قم معظلات جدی قم هستند. متاسفانه شاهد توسعه شتااب آلود صنعتی استان هستیم در صورتی که ظرفیت این استان بیشتر در حوزه خدمات و گردشگری مذهبی و زیارت است و باید این اتفاق بیفتد.

اصحاب رسانه با نقد سازنده، توجه تصمیم گیران را به محیط زیست جلب کنند

وی با بیان اینکه چالش های جدی و عمیقی در حوزه محیط زیست استان قم وجود دارد، گفت: درخواست داریم اصحاب رسانه و فعالان محیط زیست به این مسائل بپردازند و با مطالبه گری و روشنگری موجبات توسعه متوازن، پایدار و بلند مدت را فراهم آورند.

یکی از ارکان تاثیرگذار رسانه است که از آنان می خواهیم فارغ از دولت و جناح، نگاه خاص زیست محیطی داشته باشند و با نقد سازنده، توجه تصمیم گیران را به حوزه محیط زیست جلب کنند.

نیازمند تدریس «ژورنالیسم سبز» در دانشگاه ها هستیم

احسان محمدی روزنامه نگار و فعال اجتماعی زیست محیطی دراین دوره آموزشی اظهارداشت: امروزمحیط زیست دیگر موضوع فانتزی و شوخی بردار نیست و آلودگی هوا یک شهر را به تعطیلی می کشاند آمار دقیقی از بیماری ها و مرگ و میرهای مرتبط با آلودگی هوا و آب نداریم.

وی افزود: محیط زیست یکی از پنج ابرچالش ایران است و البته بسیاری از کشورهای بزرگ هم چالش محیط زیستی دارند.

وی گفت: رسانه ها توانستند اقدامی کنند که کسی جرات نداشته باشد به محیط زیست ضربه بزند یا حیوان آزاری کند اما گاهی یک شخص عادی را برند کردند و در بسیاری از موارد به آدم هایی که شایستگی لازم را نداشتند میدان دادند درصورتی که باید از افراد متخصص استفاده کرد.

مدرس این دوره آموزشی گفت: محیط زیست برای مسئولان در صورتی که توجیه شوند اهمیت دارد و این رسالت و تیزبینی در برابر اقدامات تخریبی محیط زیست برعهده رسانه هاست.

وی بیان کرد: به دلیل وضعیت نامناسب اقتصادی، سرگرمی غلبه پیدا می کند اما رسانه موظف است اجازه ندهد ولنگاری و سرگرمی بیش از حد زیاد شود و آگاهی بخشی و آموزش باید انجام شود.

این مدرس گفت: به عنوان مثال مساله سگ ها نیاز به فرهنگ سازی دارد مردم باید بدانند که وجود بیش از حد سگ ها برای محیط زیست مخرب است زیرا به عنوان مثال آن ها تخم پرنده ها و خرگوش ها را می خورند و به دیگر موجودات حمله می کنند و تبعات بسیار بدی دارد که مردم باید از آن آگاه شوند.

محمدی افزود: هیچ جای جهان به جز ترکیه سگ بدون غلاده وجود ندارد و به عنوان مثال در انگلستان سالانه سه هزار سگ را از بین می برند.

وی گفت: به نقل از اخبار دریاچه نمک زندگی ۲۰ میلیون انسان را تحت تاثیر قرار می دهد و گرد وغبار و تخریب زیستگاه ها را در پی خواهد داشت و قم نسبت به وسعت بیشترین فرونشست زمین را دارد این وضعیت ترسناک است و نشان می دهد وجود این تعداد پزشک و داروخانه اتفاقی نیست.

محمدی تصریح کرد: رسانه ها تا حدودی مقصر هستند زیرا آنگونه که باید مانع این ابرچالش ها نشدند و با وجود اهمیتی که محیط زیست دارد اما هنوز «ژورنالیسم سبز» در دانشگاه ها تدریس نمی شود.

مدیرمسئول پایگاه خبری تحلیلی زیست بوم گفت: سواد در هر دوره با مولفه ای مانند قدرت بدنی، پول، اطلاعات، داشتن دانش تخمین زده می شد اما امروز داشتن سواد رسانه و ارتباطات از مهمترین مولفه های سواد مدرن است و هر خبرنگاری که شبکه ارتباطاتی ندارد موفق نیست و از دنیا عقب است؛ هر چه واسطه ارتباطی شما کمتر باشد قدرت شما بیشتر است.

وی اظهارکرد: اخبار رسانه های رسمی باید معتبر باشد و هر خبری از سازمان های مردم نهاد«ان جی او ها» را بدون مدرک منتشر نکنید و مراقب باشید مدام به سیاه نمایی ها دامن نزنیم و بر عیب ها متمرکز نشویم به گونه که تلاش ها و فعالیت ها را نادیده بگیریم.

آبروی افراد در اولویت کار خبری است

وی تاکید کرد: با در نظر گرفتن جایگاه و آبروی مردم و مسئولان، تحت تاثیر احساس قرار نگیرید و نقد منطقی و جدی داشته باشید.

محمدی گفت: برخی سازمان های مردم نهاد از بودجه های دولتی و خیریه سوء استفاده می کنند و گاهی تبدیل به نهاد خانوادگی شدند که بر منفی گرایی تمرکز می کنند تا به اهداف خود برسند و موازی کاری با نهادهای رسمی، سوگیری های شخصی و فقدان سواد رسانه ای آنان چالش های مهمی را بوجود آورده است.

از مرگ، مصیبت و گرانی با تکرار آن، قبح زدایی کردیم

وی بیان کرد: از مرگ، مصیبت و گرانی با تکرار آن، قبح زدایی کردیم، گفت: باید از افراط و تفریط در خبر دور شویم و به عنوان مثال یک کشته و ۳۹ زخمی را ۴۰ کشته و زخمی ننویسیم.

آگاهی بخشی به جای ایجاد وحشت در خبرها حاکم شود

وی اظهارداشت: باید آگاهی بخشی به جای ایجاد وحشت در خبرها حاکم شود و با ایجاد ترس متوسط درمردم و آگاهی بخشی بدون ایجاد وحشت به آنان در حوزه محیط زیست وارد عمل شویم و از نظرات علمی افراد متخصص استفاده شود.

این پیشکسوت رسانه تاکید کرد: اعتبار ذره ذره به دست میاد اما در یک لحظه می تواند خدشه دار شود و به دست آوردن بسیار دشوار و گاهی هیچ گاه به دست نمی آید لذا حفظ اعتبار جایگاه رسانه ای در درجه اول اولویت است.

رسانه ای موفق است که صدای مردم باشد

وی گفت: رسانه ای موفق می شود که صدای مردم باشد و کنار ناتوانان بایستد و جلوی فشار از بالا را بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه رسانه ها باید به علم روز مجهز شوند، گفت: بیش از یک میلیارد جمعیت جهان در اینستا و فیس بوک حضور دارند و ایران پنجمین کشور در ایسنتا با ۲۷ میلیون جمعیت است اگر رسانه ها از این فضا استفاده نکنند از دنیا عقب می مانند.

وی افزود: ۷۲ درصد محتوای اینستا برپایه عکس است لذا روی عکس و تیتر وقت بگذارید و به هر عکس و خبری اعتماد نکنید و از صحت مطالب ابهام آمیز با جستجو از منابع معتبر و گوگل مطمئن شوید.

منبع : استان بهارستانثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + 4 =