logo_bassam

مدیرکل امور بانوان استانداری قم

زهره مهرنوروزی -قم، به عنوان خاستگاه انقلاب اسلامی و یکی از مهمترین شهرهای جریان تمدن ساز اسلامی، مهمترین هویت خود را یک بانوی با کرامت گرفته است و اگر امروز به عش آل محمد(ص) و نقطه ثقل جریان تمدنی شیعی مبدل شده، به دلیل شرافت ذاتی بارگاه این بانوی با کرامت است.

در این رهگذر قطعا این مساله باید نمادی برای حرکت رو به جلوی بانوان این شهر و استان برای اثرگذاری هرچه بیشتر در این ساختار مترقی باشد. شهر قم شهری است که بیش از 70 هزار دانشجو را در دل خود جای داده است و اگر با همان میزان رایج سال های اخیر یعنی نسبت 60 به 40 نیز حساب کنیم، امروز دختران قمی بیش از 40 هزار کرسی درسی دانشگاه های استان را در اختیار دارند و این جریان در سالهای اخیر نیز تداوم داشته است.

این حجم گسترده حضور دختران در مراکز علمی و دانشگاهی اما مطابق به حضور آنها در بازار کار و همچنین کرسی های تصمیم سازی در استان و شهر قم نبوده است. در این سالها شاید تک چهره هایی در شورای شهر یا اداره کل زن و خانواده استانداری محل حضور زنان در عرصه های مدیریتی بوده باشد ولی در نهایت می توان گفت که با این حجم حضور گسترده زنان در مراکز علمی، هیچ سخنیتی میان این توانایی و فعالیت های شغلی زنان برقرار نیست. اما قم مانند سایر شهرهای در حوزه زنان و خانواده با چالش هایی درگیر است ، دوماهی هست که مدیرکل جدید امور بانوان استانداری قم تعیین شده است شاخه سبز درحوزه بانوان مصحبه  اختصاصی انجام داده است که می خوانید:

مدیرکل دفتر امور بانوان استانداری قم گفت: متاسفانه هیچ بانک اطلاعاتی از وضعیت زنان استان قم وجود ندارد و باید در جهت تدوین اطلس کامل وضعیت بانوان گام برداریم.

زینب عبداللهی ، با اشاره به این‌که استان قم در همه عرصه‌ها همیشه جریان ساز بوده، افزود: به خاطر جایگاه خاص استان قم، مطالبات در حوزه زنان هم متعدد، متنوع، ویژه و بی‌نظیر است.

وجود دانشکده زنان و خانواده درقم

وی اضافه کرد: در استان قم ظرفیت‌های زیادی از جمله در حوزه مراکز علمی، موسسات فرهنگی، دانشکده زنان و خانواده و جامعه الزهرا(س) وجود دارد که تاکنون دیده و استفاده خاصی نیز نشده‌است که باید مقداری کارشناسی‌تر و برنامه‌ریزی‌تر به مسائل نگاه کنیم.

وی شناخت وضعیت زنان را از مسائل مهم در استان قم دانست و ادامه داد: هیچ بانک اطلاعاتی از وضعیت زنان استان با وجود این‌همه ظرفیت نداریم، شاید در گذشته مانعی بوده، اما اکنون تهیه اطلس کامل وضعیت بانوان جزو اولویت‌های کاریمان قرار داده‌ایم.

عبداللهی تاکید کرد: بانک اطلاعاتی در حوزه زنان تهیه، ظرفیت‌ها و مشکلات مختلف در این حوزه احصا و از طریق بازدیدهای میدانی و بررسی‌ها نظام مسائل تدوین خواهد شد.

تشکیل مجمع اندیشه ورز

وی با اشاره به این‌که تشکیل مجمع اندیشه‌ورز به تدوین نظام مسائل اولویت‌دار کمک خواهد کرد، تصریح کرد: هیات اندیشه‌ورز تشکلی از فعالان حوزه زنان و بازوی قوی است که می‌تواند مسائل را به‌درستی شناسایی کند.

وی خاطرنشان کرد: در این راستا تاکنون ۲ جلسه با حضور نخبگان و فعالان حوزه زنان و خانواده تشکیل شده و امیدوارم استمرار داشته باشد.

عبداللهی در ادامه با اشاره به وضعیت عفاف و حجاب در دستگاه‌های استان، گفت: وضعیت عفاف و حجاب در دستگاه‌های درجه یک مطلوب است، ولی در واحدهای تابعه مسائل و مشکلات زیادی وجود دارد که باید بررسی و رسیدگی شود.

وی افزود: چندین دستگاه متولی فرهنگ در استان قم فعالیت دارد و فقط حوزه زنان استانداری وظیفه رسیدگی به این مسائل را ندارد.

افراط و تفریط در حوزه حجاب و عفاف

به گفته وی، افراط و تفریط‌هایی در برخورد با بدحجابی وجود دارد که باید کنار گذاشته شود، زیرا در قاطبه جامعه ما دشمنی با مسائل دینی وجود ندارد، بلکه عدم آگاهی مساله‌ساز است.

مدیرکل دفتر امور بانوان استانداری قم با تاکید بر این‌که باید نسبت به تربیت مربی و کنش‌گران فعال در عرصه عفاف و حجاب اقدام کنیم، ادامه داد: در عرصه فرهنگی با کار مقطعی نمی‌شود به جایی رسید، کار فرهنگی باید استمرار داشته باشد و مخاطب نیز در کار دخیل باشد.

طرح شورای فرهنگی محلات

وی همچنین با اشاره به تصویب طرح شورای فرهنگی محلات، بیان کرد: در این طرح کنشگران فرهنگی و اجتماعی با حضور در محله‌های حاشیه‌ای و محروم شهر، مسائل و مشکلات حوزه زنان را بررسی و ساماندهی خواهند کرد و از فعالیت جزیره‌ای برخی نهادها جلوگیری می‌شود.

وی اضافه کرد: این طرح با مشارکت دستگاه‌های فرهنگی از جمله کانون فرهنگی هنری مساجد، سازمان تبلیغات اسلامی، مراکز حوزوی، ورزش و جوانان، مراکز بهداشتی و موسسات خیریه اجرایی خواهد شد.

عبداللهی ادامه داد: در راستای اجرای این طرح، بسیج ۱۴۰ محله را در شهر قم شناسایی کرده، ولی نهایتا برای شروع کار ۴۰ محله محروم در نظر گرفته شده و سازمان تبلیغات و مراکز حوزوی مبلغ به محله‌ها اعزام خواهند کرد.

تفاهم نامه با بنیاد برکت برای اشتغال بانوان

وی به تفاهم‌نامه با بنیاد برکت برای حمایت از اشتغال زنان و کارآفرینان اشاره کرد و گفت: عرضه محصولات مهم‌ترین مشکل زنان شاغل و کارآفرین است که در این راستا ایجاد بازارچه دایمی در دست اقدام است و گام‌های خوبی برداشته شده‌است.

بازارچه های دائمی

عبداللهی مدیرکل دفتر امور بانوان استانداری قم گفت: ایجاد بازارچه‌های دائمی و حمایت از بازار فروش محصولات، راهگشای توسعه اشتغال خانگی در حوزه زنان است.

عبداللهی عنوان کرد: قم، استانی خاص و در بسیاری از امور جریان ساز است و بسیاری از طرح ها از قم آغاز می شود از این رو مطالبه گری های زیادی وجود دارد و به ویژه ظرفیت های شایسته ای در خصوص حضور بانوان در عرصه های مختلف دارد.

وی تصریح کرد: باید بتوانیم در حوزه زنان ماموریت های مشخصی در رفع مسائل داشته باشیم و در خصوص الویت های این حوزه با حضور نخبگان و صاحب نظران و ارگان ها و سازمان ها به جمع بندی دقیقی برسیم.

وی گفت: در مورد سند ارتقای جایگاه زنان تلاش های زیادی صورت گرفته ولی باید با بررسی اولویت‌هایی این سند اصلاح شود، همچنین پیرامون احصای اولویت ها نیز هیئت اندیشه ورز در حوزه زنان شکل گرفته و جلساتی برگزار شده است.

عبداللهی در این باره افزود: ظرفیت‌های زیادی در ارتباط با مراکز علمی، موسسات فرهنگی، دانشکده زنان و خانواده و جامعه الزهرا(س) وجود دارد و باید کارشناسی‌تر و برنامه‌ریزی‌تر به مسائل نگاه کنیم.

طرح های مقطعی در حوزه حجاب و عفاف پاسخ نمی دهد

وی با بیان اینکه یکی از این اولویت ها پرداختن به موضوع حجاب و عفاف است افزود: دستگاههای اجرایی مختلفی در مورد حجاب و عفاف دارای وظیفه هستند، در این باره وضعیت عفاف و حجاب در دستگاه‌های درجه یک دولتی و اجرایی مطلوب است، ولی در واحدهای تابعه باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل دفتر امور بانوان استانداری قم عنوان کرد: متاسفانه در حوزه حجاب و عفاف و برخورد با بی‌حجابی نیز افراط و تفریط‌هایی وجود دارد و باید در این زمینه به جوان ها آگاهی بدهیم.

وی خاطرنشان کرد: در این زمینه نیازمند کارهای مستمر به جای فعالیت های مقطعی هستیم و باید با تربیت کنشگران بر روی مخاطبان تاثیرگذار باشیم.

عبداللهی محله محوری را یکی از رویکردهای مهم در حل دقیق مسائل برشمرد و بیان کرد: تصویب طرح شورای فرهنگی و معیشتی محلات به خصوص در مناطق محروم و حاشیه ای می تواند بسیاری از آسیب‌ها را در حوزه زنان رفع کند.

وی تصریح کرد: در این طرح برخی از دستگاههای فرهنگی و از جمله کانون فرهنگی هنری مساجد، سازمان تبلیغات اسلامی، ورزش و جوانان، مراکز حوزوی و علمی و بهداشتی و موسسات خیریه مشارکت دارند و با توجه به شناسایی بیش از ۱۴۰ محله، ۴۰ محله محروم برای شروع طرح تحت پوشش قرار می گیرد.

مدیرکل دفتر امور بانوان استانداری قم در خصوص اشتغال بانوان اظهار داشت: تفاهم نامه حمایت از زنان سرپرست خانوار و کارآفرین با بنیاد برکت منعقد شد و وام های خوبی در این زمینه تخصیص پیدا می‌کند.

طرح های حمایتی فرزند آوری

عبداللهی همچنین به طرح های حمایتی در زمینه فرزند آوری اشاره و تاکید کرد: در این زمینه باید به گفتمان مناسبی دست یابیم و همه ظرفیت ها برای تحقق فرزندآوری جمعیت جوان مهیا شود، ضمن اینکه از خانواده های دارای چند فرزند نیز حمایت های لازم در این طرح صورت می گیرد.

امیدواریم با اجرای طرح های  در نظر گرفته حال همه خانواده ها درقم بهبود یابد قم یک شهر الگو است به قول بزرگان قم پیشانی نظام است برای رسیدن به یک شرایط مطلوب در حوزه بانوان به تلاش مضاعفی نیاز داریم که باید با مشارکت بانوان و حمایت متولیان همراه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =